Google

Google udostępnia nowe narzędzia do zarządzania historią wyszukiwania

Piotr Kurek
Google udostępnia nowe narzędzia do zarządzania historią wyszukiwania
0

Czyszczenie historii przeglądarek to jedno, ale bardziej problematyczną czynnością jest wyczyszczenie informacji zbieranych między innymi przez Google. Firma postanowiła zmienić swoje podejście do użytkowników.

Na czym nam najbardziej zależy przy przemierzaniu niezliczonych zasobów sieci? Ostatnie miesiące pokazały nam, że powinna być to nasza prywatność. Dostanie się do danych zbieranych przez Google nie jest takie łatwe — przeczesywanie opcji w poszukiwaniu odpowiedniego narzędzia do czyszczenia historii wyszukiwania sprawiało, że część osób nie była świadoma, że miała taką możliwość. Dziś firma wprowadziła uproszczenia, dzięki którym w szybki i łatwy sposób sprawdzimy, co Google o nas wie i pozwoli usnąć konkretne dane.

Zobacz też: „Chrome szpieguje użytkowników”. I tak i nie – ale warto się zabezpieczyć

Nowe narzędzia zaprezentowane dziś przez Google znajdują na stronie głównej wyszukiwarki i w czasie wyszukiwania. Odwiedzając witrynę Zarządzaj swoimi danymi w wyszukiwarcelub wybierając opcję Twoje dane w wyszukiwarce z menu Ustawienia przeniesieni jesteśy do zupełnie nowych narzędzi pozwalających na przeglądanie i usuwanie aktywności związanych z wyszukiwaniem w Google. Sprawdzimy  tam także w jaki sposób zbierane przez firmę dane pomagają w dostosowaniu wyszukiwarki i innych usług do naszych potrzeb. Jednym kliknięciem usuniemy historię z ostatniej godziny lub wymażemy całą aktywność związaną z wyszukiwaniem. Mamy także możliwość przejrzenia innych aktywności, między innymi tych związanych z aplikacjami, głosem lub dźwiękiem. Dodatkowo sprawdzimy ustawienia informacji, których Google używa do wyświetlania spersonalizowanych reklam.

Łatwiejsze zarządzanie i czyszczenie historii wyszukiwarki Google trafiło dziś do przeglądarek wszystkich użytkowników. To dopiero początek. Firma poinformowała, że już w nadchodzących tygodniach zmiany pojawiają się w aplikacji Google na Androida i iOS. W przyszłym roku nowe funkcjonalności i narzędzia pozwalające na łatwiejsze zarządzanie historią trafią między innymi do Google Maps i innych rozwiązań dostarczanych przez firmę z Mountain View. Ma to ułatwić nam wszystkim wgląd w to, co udostępniamy i w jaki sposób te dane są następnie wykorzystywane przez firmę do dostarczania nam odpowiednich treści.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu