Microsoft

Nowe możliwości w Windows 10 Mobile - ten system ma szansę być prawdziwym kombajnem

Jakub Szczęsny
Nowe możliwości w Windows 10 Mobile - ten system ma szansę być prawdziwym kombajnem
62

Windows 10 Mobile zbliża się naprawdę wielkimi krokami - niedawno mieliśmy okazję gościć na wydarzeniu Microsoftu, gdzie mogliśmy "pomacać" nowe Lumie, pobawić się trybem Continuum i wstępnie ocenić, czy nowe telefony z Redmond wywołują jakikolwiek efekt "wow!". Okazało się, że albo nie wywołują, al...

Windows 10 Mobile zbliża się naprawdę wielkimi krokami - niedawno mieliśmy okazję gościć na wydarzeniu Microsoftu, gdzie mogliśmy "pomacać" nowe Lumie, pobawić się trybem Continuum i wstępnie ocenić, czy nowe telefony z Redmond wywołują jakikolwiek efekt "wow!". Okazało się, że albo nie wywołują, albo na to jest za wcześnie i do jakiejkolwiek "chemii" z tymi telefonami trzeba dojrzeć. Przyjrzyjmy się jednak samemu systemowi.

Ręka do góry: kto jeszcze korzysta z drukarki?

Z drukarką mam na przykład ten problem, że jeżeli korzystam z tego urządzenia, to już naprawdę od święta i bardziej opłaca mi się latanie po punktach ksero. Ale - jak podkreślam w takich przypadkach, nie jestem absolutnie reprezentatywnym przykładem dla każdego człowieka. I tak oto Microsoft podzielił się listą drukarek wspieranych przez Windows 10 Mobile - ich obsługa będzie odbywać się za pomocą interfejsu Wi-Fi. Co ciekawe, drukowanie przez USB jest na razie niewspierane. Na liście znalazło się według zapewnień Microsoftu 1900 urządzeń, a owa lista ma się jeszcze poszerzyć. Jak na razie wśród "wybrańców" mamy jeden sprzęt od Brothera i dużo, dużo więcej propozycji od innych producentów.

Wraz z obsługą innych peryferiów dzięki USB-OTG, do nowej Lumii między innymi można podłączyć nie tylko pamięci zewnętrznej, ale również... mikrofony rejestrujące dźwięk w wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę to, że Lumia 950/950 XL obsługuje również w odpowiedniej wersji dwie karty SIM, a ponadto - w urządzeniu dostępny jest tryb Continuum obsługiwany pośrednio przez Display Docka. Biorąc pod uwagę to wszystko - Lumia 950XL charakteryzuje się naprawdę genialnymi możliwościami i wprowadza coś nowego do świata urządzeń mobilnych.

Możliwe jest również podłączenie klawiatur oraz myszek, co poskutkuje pojawieniem się kursora na ekranie telefonu. Zadziała również klawiatura, również podłączana via Bluetooth (to jest dostępne już od najnowszej wersji Windows Phone 8.1). Niestety, na razie nie można podłączyć do urządzenia pada od Xboxa One i zagrać na przykład w mobilną odsłonę Halo, jednak to jak sądzę jest akurat tylko kwestią czasu i zapewne taka możliwość pojawi się wraz z którąś aktualizacją oprogramowania.

Microsoft obrał dobrą drogę

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Lumia 950/950XL to telefon biznesowy - i to pełną gębą. Rewolucyjny tryb Continuum, ogrom możliwości i bezkompromisowość może nie wywołują efektu "wow", może nie wygląda to tak spektakularnie, jak w innych, obecnych już na rynku flagowcach, jednak kto wie - może ten telefon wyznaczy nowe standardy w Microsofcie i wskaże drogę kolejnym smartfonom w ofercie giganta. Pojawia się jednak cały czas aktualne pytanie - czy nowe Lumie cokolwiek zmienią w sytuacji Microsoftu na rynku mobile? W to jednak mimo wszystko śmiem wątpić - jeśli mowa o jakiejkolwiek istotnej zmianie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu