Świat

Nowe logo POCO jest tak fatalnie beznadziejne, że aż... dobre?

Krzysztof Rojek
Nowe logo POCO jest tak fatalnie beznadziejne, że aż... dobre?
8

Firma POCO zaprezentowała światu swój nowy pomysł na logo. Tak "odważnego" projektu w historii smartfonów nie było od dawna.

Wczoraj wieczorem twitterowy profil POCO India pokazał coś, czego niewiele osób się spodziewało, a mianowicie - nowe logo firmy POCO. Sprawa odbija się o tyle szerokim echem, że w kwestii logotypów twórcy smartfonów (a wcześniej - telefonów komórkowych) nie tylko zazwyczaj byli dosyć zachowawczy (logiem zazwyczaj była stylizowana nazwa firmy), ale też - rzadko kiedy wprowadzali jakiekolwiek bardziej drastyczne zmiany (patrz - OnePlus). Tymczasem POCO wywinęło brandingowy ekwiwalent backflipu, prezentując nie tylko logo które nijak się ma do poprzedniego stosowanego przez markę, ale też - stylistyką nie pasuje do niczego, co już znajduje się na rynku.

Nowe logo POCO - aniołek, diabełek i ryzykowny branding

Wiecie jak to jest z "młodzieżowymi" markami. Bardziej wygląda to tak, jakby twórcy danej marki chcieli, by młodzież odbierała ją jako "młodzieżowa". Czy takie działania kończą się sukcesem czy nie, to jest już indywidualna historia każdego brandu. W kwestii smartfonów widać jednak wyraźnie, że branding ma znaczenie, a posiadanie smartfonu danej marki często bywa symbolem statusu. O jakiej marce mówimy? Oczywiście o Apple, które czy chcemy czy nie, w naszym kraju jest pewnym wyznacznikiem luksusu. Jestem nieco za stary na to, by wiedzieć, jak to funkcjonuje obecnie w szkołach podstawowych (bo gimnazjum już przecież nie ma), ale jestem zdania, że to właśnie iPhone jest tam na szczycie.

Czy Apple zrobiło jakikolwiek krok w kierunku tego, żeby ich marka była "cool" wśród dzieciaków? Absolutnie nie. Dlatego jak najbardziej słuszne są stwierdzenia, że POCO w tym momencie wygląda, jakby "próbowało za mocno". Oczywiście, każdy może mieć w tym aspekcie swoją opinię. Ja jednak uważam, że połączenie takie nieco "dziecinnego" designu rodem z reklam płatków śniadaniowych nijak nie współgra z tym, że marka chce być postrzegana jako "niegrzeczna" (aureola i rogi, Powered by Mad), a wszystko to nijak nie współgra z faktem, żę POCO to marka telefonów, a nie butów czy bluz, gdzie takie połączenie jeszcze byłoby znośne. Mi nowe logo POCO kojarzy się trochę z "młodzieżową" marką Heyah, która na polskim rynku odniosła zamierzony sukces. Pytanie tylko - na ile była to rola brandingu, a na ile - dostosowanej oferty (pamiętajmy, że sms z Heyah do Heyah były za darmo, co wtedy było naprawdę niespotykane w ofertach na kartę).

A może POCO ma w tym szaleństwie metodę

Jest jednak rzecz, która może w tym wypadku zadziałać na korzyść POCO. Jeżeli zapytacie przeciętnego konsumenta w Europie odnośnie tego, czy rozróżnia POCO od Redmi, realme, Oppo czy Xiaomi, gwarantuje wam, że nie będzie tego w stanie zrobić. Chińskie marki zlewają się ludziom w jedno. I tutaj nowe logo POCO może pomóc, wprowadzić pewien wyróżnik który każdy zauważy. Nie jest trudno zgadnąć, że ludzie będą kojarzyć markę jako "telefon z diabełkiem", a taka rozpoznawalność dla POCO będzie na wagę złota. Jestem przekonany też, że jeżeli firma dalej będzie oferowała taki stosunek ceny do podzespołów, to ludzie (szczególnie w takich krajach jak Polsca) bardzo szybko machną ręką na dziwne logo i wsadzą smartfon w obudowę.

A wy co myślicie o nowym pomyśle POCO. Póki co taki branding został zaprezentowany w macierzystych dla firmy Indiach, ale myślę, że i do nas dosyć szybko on przywędruje. Kupilibyście telefon z takim logo?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu