Polska

Nowa sortownia Poczty Polskiej do obsługi Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin

Grzegorz Ułan
Nowa sortownia Poczty Polskiej do obsługi Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin
16

To nie były tylko szumne zapowiedzi, Poczta Polska szybko dostosowuje się do nowych warunków związanych z podpisaniem (ze wsparciem rządu) umowy z China Post Group. Według niej Poczta Polska ma być kluczowym operatorem do obsługi Nowego Jedwabnego Szlaku i rozsyłania paczek z Chin do 30 europejskich operatorów pocztowych.

Ogłoszenie podpisania tej umowy z Pocztą Chińską nastąpiło w październiku zeszłego roku, miałem przyjemność być na tej konferencji prasowej, na której Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk tak podsumował to wydarzenie:

Chcemy, aby Poczta Polska była firmą o zasięgu międzynarodowym, operatorem logistycznym koordynującym handel między Chinami i innymi państwami Azji a Europą. Wizja rozwoju Poczty jest na bieżąco koordynowana z planami rozbudowy infrastruktury kraju. Zależy nam, aby Centralny Port Komunikacyjny i Centralny Hub Logistyczny Poczty Polskiej były dobrze skomunikowane i wspólnie przynosiły zyski.

Aby móc obsłużyć wzmożony ruch z Chin, Poczta Polska przeznaczyła miliard złotych na inwestycję w nowa architekturę logistyczną. Pierwszym efektem tego jest dostosowanie kolejnej sortowni do obsługi przesyłek z Chin w Lublinie, która będzie teraz znaczącym wsparciem dla warszawskiej sortowni.

Jerzy Garycki, dyrektor zarządzający Pionem Operacji Logistycznych w Poczcie Polskiej:

Obsługa przesyłek chińskich przez sortownię w Lublinie jest możliwa dzięki podpisanym przez operatorów narodowych obu krajów porozumień rozszerzających zakres dotychczasowej współpracy. By sprostać wymogom wynikającym z porozumienia i sprawnie obsługiwać przesyłki zdecydowano o włączeniu dodatkowej sortowni do procesu logistycznego. Obecnie przesyłki z Małaszewicz były transportowane wyłącznie do sortowni warszawskiej, teraz także do lubelskiej. W przypadku przesyłek zagranicznych istotna jest współpraca z Krajową Administracją Skarbową, której pracownicy na terenie sortowni w Lublinie będą dokonywać kontroli celnej.

Interesujący przekaz znalazł się w tym komunikacie o kontrolach celnych, niby tylko wzmianka, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ma ona wiele wspólnego z ostatnimi doniesieniami o konkretnych działaniach, które planuje podjąć Ministerstwo Finansów w związku z planami opodatkowania przesyłek między innymi z AliExpress. Nie było w nich jednak mowy o "nalotach" na sortownie, mam nadzieję, że to jedynie przypadkowa wzmianka albo jedynie uczulenie, że takowe kontrole mają miejsce w sortowniach.

Źródło: Poczta Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu