Telekomy

Nowa oferta Orange na abonament. Tańszy pakiet z dostępem do 5G i duże paczki danych

Grzegorz Ułan
Nowa oferta Orange na abonament. Tańszy pakiet z dostępem do 5G i duże paczki danych
46

Operator Orange udostępnił dziś nową ofertę na abonament głosowy. W tytule napisałem, iż pojawił się tańszy plan z dostępem do 5G, ale podsumowując całość - to kolejna podwyżka o 5 zł w ofercie abonamentowej Orange.

Operatorzy zbroją się przed szerszym wprowadzeniem nowej technologii 5G. Wiadomo, że wiąże się to ze sporymi kosztami, wliczając w to zbliżającą się aukcję na częstotliwości 5G. Cześć z tych kosztów poniosą jednak klienci w droższych abonamentach. W zasadzie to już druga w przeciągu dwóch lat podwyżka o 5 zł.

Dwa lata temu wszyscy operatorzy z "wielkiej czwórki" (z wyjątkiem Plusa) podwyższyli opłaty za swoje taryfy do poziomu 35 zł, (Orange i T-Mobile - 45 zł), 55 zł i 75 zł, zwiększając przy tym pakiety dostępnego transferu danych. Zresztą tym była tłumaczona ta podwyżka.

W tym roku z kolei, Plus i T-Mobile udostępnili trzy zupełnie nowe plany z dostępem do 5G w wyższej cenie i z większymi paczkami danych. Jedynie Play nie wykonał jeszcze ruchu w tym kierunku. W dotychczasowej cenie, w trzech planach udostępnił 5G bez podnoszenia ceny i jednocześnie podwoił dostępne paczki danych. Orange natomiast miesięczny koszt wszystkich swoich abonamentów zwiększył ponownie o 5 zł, podwyższył transfer i wprowadził nielimitowane wiadomości SMS/MMS w najtańszym planie.

Tym samym już wszyscy operatorzy - Orange, Play, Plus i T-Mobile w każdym planie oferują pełen nolimit na rozmowy komórkowe i stacjonarne oraz wiadomości SMS/MMS. Możemy więc w zestawieniach posługiwać się jedynie cenami i dostępnym transferem danych.

Abonamenty 5G w Play

Aktualnie Play ma w ofercie 4 plany. Najtańszy plan kosztuje 35 zł i zawiera 4 GB transferu danych. Dwa kolejne plany za 55 zł, 75 zł mają odpowiednio 40 i 140 GB transferu danych oraz można w nich korzystać z 5G. Najdroższy plan za 85 zł to dodatkowa karta SIM do routera WiFi z limitem 150 GB transferu danych.

Abonamenty 5G w Plus

W Plusie oprócz trzech planów w starych cenach, mamy teraz 3 nowe plany dedykowane 5G. Kosztują 60 zł, 90 zł i 120 zł, można w nich korzystać z limitu transferu danych na poziomie 50 GB, 100 GB i 150 GB.

Abonamenty 5G w T-Mobile

T-Mobile zdecydował się na podobny krok co Plus. Pozostawił stare plany bez 5G w dotychczasowych cenach, udostępniając jednocześnie trzy nowe z dostępem do 5G. Różnią się one tylko najtańszym planem, ten który w Plusie kosztuje 60 zł miesięcznie, w T-Mobile trzeba za niego zapłacić 65 zł.

Nowa oferta na abonament w Orange

Przechodzimy już do nowej oferty Orange. Dla porównania zerknijmy na stare plany, które zniknęły już z oferty.

Od dziś w miejsce powyższych abonamentów Orange udostępnił 4 nowe w cenie o 5 zł wyższej, dwa z nich umożliwiają korzystanie z 5G w Orange. Wcześniej był to tylko jeden, najdroższy abonament.

Plan za 40 zł, który dotychczas kosztował 35 zł (płatne wiadomości SMS/MMS i 3 GB transferu danych) zawiera teraz 4 GB transferu danych, a w aplikacji Mój Orange czeka na odebranie co miesiąc przez cały okres umowy dodatkowy 1 GB. Razem więc mamy już 5 GB.

Plan za 50 zł ma teraz 12 GB transferu danych, wcześniej za 45 zł było to 7 GB. Dodatkowe 12 GB z aplikacji Mój Orange daje nam tu razem aż 24 GB, tak więc to sporo więcej za 5 zł drożej.

Trzeci plan za 60 zł to już dostęp do 5G, którego brakowało w poprzedniej wersji za 55 zł. Możemy w nim korzystać z 25 GB podstawowego transferu danych i 25 GB z aplikacji Mój Orange, razem więc mamy teraz 50 GB w miesiącu.

Najdroższy abonament kosztuje teraz 80 zł (wcześniej 75 zł - 70 GB transferu danych i usługa Video Pass). Zawiera 80 GB transferu danych + 25 GB z aplikacji Mój Orange, łącznie 105 GB w miesiącu. Brakuje tu usługi Video Pass, ale jej miejsce możemy korzystać z dostępu do HBO GO za dodatkowe 5 zł miesięcznie.

W tańszym planie za 60 zł HBO GO możemy aktywować za dodatkowe 20 zł miesięcznie, więc dla fanów tego serwisu streamingowego korzystniejsze wydaje się wzięcie od razu najdroższe abonamentu, gdzie 55 GB większego transferu danych możemy przeznaczyć na oglądanie filmów i seriali.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu