Telekomy

5G Plusa za drogie w abonamencie? Skorzystaj z 5G w ofertach bez zobowiązania

Grzegorz Ułan
5G Plusa za drogie w abonamencie? Skorzystaj z 5G w ofertach bez zobowiązania
2

Plus jako pierwszy operator w Polsce wprowadził oferty abonamentowe dedykowane 5G. Są one droższe, zarówno w Plusie, jak i w submarce Plush. Dodatkowo i sporo taniej z 5G Plusa mogli korzystać już klienci operatora wirtualnego Otvarta, a od końca zeszłego tygodnia najpopularniejszego Premium Mobile oraz a2mobile.

Abonamenty 5G w Plusie

Zacznijmy od Plusa, gdzie w abonamencie z obsługą 5G możemy wybierać spośród 3 planów. Wszystkie plany zawierają nielimitowane rozmowy komórkowe i stacjonarne, nielimitowanie wiadomości SMS/MMS oraz 50 GB, 100 GB i 150 GB transferu danych w miesiącu za odpowiednio 60 zł, 90 zł i 120 zł.

Oprócz tego każdy z planów ma włączony „lejek” 1 Mb/s oraz dostęp do Tidala na cały okres umowy. To ważne w kontekście tego, że takie bonusy nie są dostępne u operatorów wirtualnych, o których za chwilę.

Abonament 5G w Plush

W podstawowej submarce Plusa - Plush dostępny jest jeden abonament z 5G. Kosztuje tyle, co najtańszy w Plusie - 60 zł miesięcznie i dodatkowo oprócz pełnego no limit na rozmowy i wiadomości, 50 GB transferu danych oraz Tidala mamy tu 10 GB transferu na aktywności w serwisie YouTube czy TikTok.

Abonament z 5G Plusa bez zobowiązania w Otvarta

Już od dłuższego czasu z 5G Plusa mogą korzystać klienci operatora Otvarta i to w każdym planie bez zobowiązania, zaczynającym się od 7,99 zł, a kończąc na abonamencie z pełnym no limit na rozmowy i wiadomości za 28,99 zł miesięcznie.

Jednak w tym najdroższym abonamencie mamy dostępne "tylko" 31 GB transferu danych. W Plusie minimalny pakiet to 50 GB, no ale dwa razy droższy. Niemniej czas na mocniejsze uderzenie i ofertę bez zobowiązania u operatorów powiązanych bezpośrednio z Cyfrowym Polsatem.

Abonament z 5G Plusa bez zobowiązania w Premium Mobile

Premium Mobile to najpopularniejszy w Polsce operator wirtualny, jeśli chodzi o statystyki UKE przy przenoszeniu numerów pomiędzy operatorami. Od zeszłego piątku dodał w swojej ofercie dwa nowe plany z dostępem do 5G bez zobowiązania, które powinny jeszcze bardziej przyczynić się do wzrostów popularności.

W ofercie głosowej mamy teraz plan z nielimitowanymi rozmowami i wiadomościami oraz 50 GB transferu danych za 39,70 zł miesięcznie. Tyle samo (bez "lejka" i Tidala) dostajemy w Plusie za 60 zł miesięcznie. Z kolei w planie za 54,70 zł miesięcznie możemy korzystać aż ze 100 GB transferu danych. To prawie 40 zł taniej niż w Plusie.

Oferty na internet mobilny z 5G nie ma co porównywać z Plusem. Najdroższy plan z 400 GB transferu danych w miesiącu (200 GB w dzień i 200 GB w nocy) kosztuje 99,90 zł miesięcznie. Za 10 groszy drożej w Plusie mamy 500 GB bez rozróżnienia dzień/noc + "lejek" 1 Mb/s i Tidal na cały okres umowy.

Oferta na kartę z 5G Plusa w a2mobile

Jeśli wolicie ofertę na kartę w miejsce abonamentu bez zobowiązania, możecie teraz skorzystać z oferty a2mobile. Jest jednak nieco droższa od oferty Premium Mobile.

W planie za 44,90 zł, czyli ponad 5 zł droższym mamy taki sam zestaw usług, wraz z 50 GB transferu danych i "lejkiem" po wykorzystaniu transferu na poziomie 32 kb/s. Natomiast droższy plan ze 100 GB transferu danych w miesiącu kosztuje 59,90 zł.

Drożej niż w Premium Mobile, nadal dużo taniej niż w Plusie czy Plush. Skąd taki ruch ze strony Plusa? To moje osobiste przypuszczenia, ale myślę, że coś w tym musi być. LTE Plusa przez długi czas określane było, również przez komentujących na Antyweb, jako "zapchane". Zdawały się też to potwierdzać raporty SpeedTest.pl, w których wyniki Plusa mocno odstawały od pozostałej trójki.

Teraz w zasięgu 5G Plusa jest już 12 mln mieszkańców Polski w każdym z 16 województw. To dobra okazja i sposobność do zachęcenia tańszą opcją u operatorów wirtualnych większej liczby osób zainteresowanych nową technologią. 5G Plusa oferowane jest w technologii TDD, która zapewnia użytkownikom korzystanie z osobnego pasma pod 5G, bez współdzielenia go z użytkownikami korzystającymi jeszcze z LTE jak u pozostałych operatorów. Tak więc to w znaczący sposób powinno zdywersyfikować korzystanie z nadajników Plusa i odetchnąć tym korzystającym z samego 4G.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu