Microsoft

Nowa odsłona Office'a w przeglądarce

Konrad Kozłowski
42

Microsoft nieustannie pracuje nad wersjami webowymi aplikacji pakietu Office. Jeszcze do niedawna rozwiązanie firmy z Redmond było daleko za Dokumentami Google, lecz dziś ten dystans nie jest już tak znaczący - szczególnie po ostatnich aktualizacjach. Kolejne funkcje to jednak nie wszystko - Microso...

Microsoft nieustannie pracuje nad wersjami webowymi aplikacji pakietu Office. Jeszcze do niedawna rozwiązanie firmy z Redmond było daleko za Dokumentami Google, lecz dziś ten dystans nie jest już tak znaczący - szczególnie po ostatnich aktualizacjach. Kolejne funkcje to jednak nie wszystko - Microsoft przygotował także nowy wygląd Office Web Apps.

Najbardziej zauważalną zmianą będzie odświeżenie paska w górnej części interfejsu (w kolorze odpowiadającym każdej z aplikacji), na którym znajdziemy takie informacje jak skrót do SkyDrive'a, nazwa dokumentu oraz nowowść - sporych rozmiarów przycisk "Udostępnij", który ma pozwolić na jeszcze łatwiejszą współpracę nad plikami. Ogólne wrażenie jest takie, że wygląd web aplikacji stał się jeszcze bardziej... płaski. Obramowania pomiędzy przyciskami stały się mniej widoczne, a zakładki na doskonale nam znanej wstążce są teraz koloru szarego, co odróżnia je od znajdujących się poniżej przycisków.

Sporej zmiany doczekał się przeglądarkowy OneNote, który zyskał dwukolumnowy widok, podobny do tego z aplikacji dla Windows 8/RT. Dzięki niemu przełączanie się pomiędzy notatnikami jest znacznie wygodniejsze. Nowością jest opcja "Powiedz mi, co chcesz zrobić", gdzie możemy wpisać dokładnie to czego potrzebujemy. Na przykład, po wpisaniu tabela od razu będziemy mogli skorzystać z funkcji wstawiania tabeli - to znacznie wygodniejsze niż przeklikiwanie się pomiędzy zakładkami w poszukiwaniu konkretnej funkcji. Jak na razie jednak z takiej pomocy nie skorzystamy w aplikacjach Power Point i One Note.

Odświeżony interfejs takich aplikacji jak Word, Excel czy Power Point zapewne nie przypadnie wszystkim do gustu. Wyraźnie bowiem widać, że Microsoft pragnął upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - przystosować wygląd aplikacji webowych do obsługi dotykowej zachowując jednocześnie środowisko wygodne do pracy za pomocą myszki. Nadal oczekujemy przecież na pojawienie się mobilnego Office'a w Sklepie Windows oraz dedykowanej aplikacji dla iPada. Najwyraźniej do tego momentu mamy zadowolić się "dotykową" wersją Office'a w przeglądarce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu