Czy Ziemia jest jedyną planetą w swoim rodzaju? Z jednej strony tak, gdyż na razie według naszej wiedzy tylko tutaj znajduje się inteligentne życie. Jednak takich planet jak ziemia mogą być miliony.

Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił przełomowe odkrycie, które może zrewolucjonizować nasze rozumienie struktury planetarnej Drogi Mlecznej. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego, badacze wykryli nietypową egzoplanetę typu super-Ziemia, znajdującą się w odległości od swojej gwiazdy porównywalnej z orbitą Jowisza. Co więcej, analiza szerszego zestawu danych wskazuje, że tego typu planety są znacznie powszechniejsze, niż wcześniej przypuszczano.
Superziemie wcale nie są takie rzadkie?
W centrum nowego badania znalazła się planeta oznaczona jako OGLE-2016-BLG-0007, której masę szacuje się na około dwukrotność masy Ziemi. Nietypowa jest nie tylko jej wielkość – plasująca się pomiędzy Ziemią a Neptunem – ale przede wszystkim odległość od gwiazdy macierzystej. Dotychczas tego typu orbity były domeną masywnych gazowych olbrzymów, takich jak Jowisz czy Saturn. Odkrycie OGLE-2016-BLG-0007 zmienia ten obraz.
To planeta w miejscu, gdzie spodziewaliśmy się znajdować tylko kolosy tysiące razy większe od Ziemi
- komentuje Weicheng Zang z Centrum Astrofizyki Harvarda i Smithsonian.
Odkrycia dokonano za pomocą metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego, w której pole grawitacyjne obiektu znajdującego się na pierwszym planie (np. planety) zakrzywia światło pochodzące od odleglejszej gwiazdy. Powoduje to charakterystyczny wzrost jasności, możliwy do zaobserwowania nawet z Ziemi.
Tego typu zjawiska są rzadkie i trudne do wychwycenia – spośród ponad 5 000 znanych egzoplanet, zaledwie 237 odkryto właśnie tą metodą. Dlatego wykorzystanie Koreańskiej Sieci Teleskopów Mikrosoczewkowania (KMTNet), obejmującej trzy placówki w Chile, Australii i RPA, okazało się kluczowe.
Choć OGLE-2016-BLG-0007 mogła wydawać się wyjątkiem, analiza danych z KMTNet ujawniła coś jeszcze bardziej zaskakującego: planety tej klasy mogą być bardzo liczne. Zespół naukowców oszacował, że na każde trzy gwiazdy w Drodze Mlecznej przypada przynajmniej jedna super-Ziemia z orbitą podobną do Jowisza.
To pokazuje, że małe planety nie są zarezerwowane tylko dla bliskich orbit. Mogą równie dobrze krążyć dalej od gwiazdy, jak nasze gazowe olbrzymy
- mówi Andrew Gould, astronom z Uniwersytetu Stanowego Ohio.
Grafika: depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu