Felietony

Samsung ATIV - nowa seria ma szanse na sukces?

Maciej Sikorski
Samsung ATIV - nowa seria ma szanse na sukces?
0

Konsekwencje zwycięstwa Apple nad Samsungiem w sporze patentowym będą z pewnością jednym z głównych tematów dyskusji w branży mobilnej jeszcze przez długie tygodnie. Już mówi się o wycofaniu z amerykańskiego runku konkretnych urządzeń azjatyckiego giganta oraz opóźnieniach, jakie mogą dotyczyć reali...

Konsekwencje zwycięstwa Apple nad Samsungiem w sporze patentowym będą z pewnością jednym z głównych tematów dyskusji w branży mobilnej jeszcze przez długie tygodnie. Już mówi się o wycofaniu z amerykańskiego runku konkretnych urządzeń azjatyckiego giganta oraz opóźnieniach, jakie mogą dotyczyć realizacji kojonych produktów korporacji. Niejako w cieniu atakowanej serii Galaxy wyłania się nowa linia – ATIV. Co wejdzie w jej skład?

Korporacja Apple miała zastrzeżenia wobec prawie 30 modeli smartfonów Samsunga. Teraz jednak okazało się, że firma będzie się domagała zakazu sprzedaży jedynie 8 urządzeń (przynajmniej tak sprawa wygląda dziś). Cztery z nich to operatorskie wersje smartfonu Galaxy S II, trzy to modyfikacje Galaxy S, a listę zamyka Galaxy Prevail. Nie będziemy się już zagłębiać w to, czy modele te łamią patenty Apple i czy skopiowano design iPhone’a – zapewne sami przedstawiciele Samsunga zdają sobie sprawę z tego, że ta sprawa jest już przegrana, a seria Galaxy otrzymała poważny cios. Może zatem przyszedł czas na nową linię koreańskiego producenta?

Doniesienia na temat linii ATIV można znaleźć w kilku miejscach w Sieci, ale zazwyczaj trop prowadzi do jednego źródła: USPTO (Biuro Patentów i znaków towarowych USA). Plotka głosi, iż niedługo poznamy serie ATIV S oraz ATIV Tab. Pierwsza ma się odnosić do smartfonów, a druga do tabletów. Co będzie wyróżniać ten sprzęt? Platforma. Nowa linia obejmie urządzenia współpracujące z Windows RT oraz Windows Phone 8 (być może do serii zostaną też włączone notebooki). Pogłoski brzmią całkiem sensownie – koreański koncern zapewne będzie chciał jakoś wyróżnić na rynku nowe produkty.

Linia Galaxy może w najbliższym czasie zderzyć się ze sporymi problemami (przynajmniej na rynku amerykańskim), ale nie ulega wątpliwości, iż jest to jeden ze sztandarowych projektów Samsunga. Przyniósł one firmie olbrzymie zyski i pozwolił Koreańczykom zdobyć bardzo silną pozycję na rynku mobilnym. Obecna wpadka w wojnie patentowej raczej tu niczego nie zmieni. Pojawia się zatem pytanie, czy Samsung będzie w stanie wypromować w ten sposób następną linię produktów? Czy smartfony i tablety z OS Microsoftu mogą się stać kolejnym motorem napędowym azjatyckiego molocha? Powtórzenie sukcesu linii Galaxy wydaje się ciężkie do osiągnięcia, ale nie można wykluczać, iż ATIV (o ile nie jest to plotka bez pokrycia) znajdzie sporą grupę odbiorców i pozwoli Samsungowi w pewnym stopniu uniezależnić się od Androida. Oby tylko korporacja wzięła sobie do serca wynik ostatniej batalii z Apple – wszyscy skorzystają, gdy sprzęt będzie się poważnie różnił od produktów korporacji z Cupertino. Wyjątek stanowić mogą tylko kancelarie prawne działające w tym segmencie…

Foto: 1,2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows Phone 8Windows RT