Startups

Nowa lepsza wersja Flaker.pl

Grzegorz Marczak
Nowa lepsza wersja Flaker.pl
26

Panowie twórcy serwisu lifestremingowego Flaker.pl ciężko pracowali od wczorajszego wieczora po to by dzisiaj oddać w ręce użytkowników nowy lepszy i zgrabniejszy serwis. Kilkakrotnie na blogu pisałem o tym, że coraz aktywniej wykorzystuje flakera min. do tworzenia na antyweb miniblogu przez co stał...

Panowie twórcy serwisu lifestremingowego Flaker.pl ciężko pracowali od wczorajszego wieczora po to by dzisiaj oddać w ręce użytkowników nowy lepszy i zgrabniejszy serwis. Kilkakrotnie na blogu pisałem o tym, że coraz aktywniej wykorzystuje flakera min. do tworzenia na antyweb miniblogu przez co stałem się zaangażowanym użytkownikiem tego serwisu (co generalnie bardzo rzadko mi się zdarza) i pilnie śledzę jego zmiany.

Przede wszystkim nowy Flaker jest dużo lepiej poukładany jeśli chodzi o funkcjonalność oraz jest dużo bardziej przejrzysty (oczywiście dla wielbicieli wersji z "maksymalną ilością informacji na stronie" można przełączyć się na takową poprzez jedno kliknięcie). Muszę przyznać, że nowy układ do duży ukłon w stronę mniej zaawansowanych użytkowników którzy będą korzystać z podstawowych funkcji i jest to bardzo dobry kierunek rozowju.Z funkcji które najbardziej zwróciły moją uwagę to przede wszystkim możliwość komunikacji poprzez wysłanie komuś wiadomości (trzeba jednak pamiętać, że jest ona publicznie dostępna), kolejna sprawa to spora ilość usprawnień jeśli chodzi o komentowanie, dodawanie do ulubionych, odpowiadania na komentarz innej osoby itp.

Jedną z ciekawszych nowości chociaż nie do końca opisanych przez autorów są historyjki czyli możliwość grupowania wpisów jakie pojawiły się na flakerze. Przykład jak można to zastosować - zebrałem kilka ostatnich wpisów na temat konfliktu między wiadomości24.pl a wykopem i zrobiłem z tego krótką historię. Możliwości wykorzystania historyjek jest dość sporo, chociażby możemy w ten sposób pogrupować wszystkie statusy odnosząc się do jakiegoś właśnie na żywo komentowanego wydarzenia (oczywiście omijając te nic nie wnoszące) itp.

Smaczków i poprawek jest całkiem sporo - pełna lista zmian znajduje się na blogu flakera. Co ciekawe wraz z nową wersją autorzy zapowiedzieli, że będą teraz systematycznie usprawniać serwis małymi poprawkami wprowadzanymi co dwa tygodnie - trzymam za słowo!

Nie słodząc jednak za bardzo warto wspomnieć o rzeczach które nadal są do poprawy lub wręcz przeszkadzają. Przede wszystkim mimo bardzo dużej poprawy interfejsu jest to nadal pole do popisu. Mamy w tej chwili aż trzy "paski" z funkcjami które filtrują wiadomości lub pozwalają na dodawanie różnego rodzaju treści.

Kolejny element nad który się zastanawiam to dość spora ilość "ajaxowych" gadżetów - dynamicznie pojawiające się i znikające okienka, rozwijane listy których nie da się zwinąć, chowanie i ukrywanie. To wszystko z pewnością pokazuj kunszt programistyczny ale też może odstraszać przeciętnego internautę.

W odróżnieniu od poprzedniej wersji nie widać teraz wyraźnie co jest źródłem danej wiadomości - czy jest to blip, czy jest to wpis automatyczny wygenerowany przez last.fm czy inne źródło. Nie ma też na razie możliwości filtrowania źródeł (albo się nie doszukałem) - a ja bardzo chciałbym wywalić wszelkiego rodzaju last.fm-y i inne podobne wpisy ponieważ kompletnie nie interesuje mnie kto czego w danej chwili szuka.

Podsumowując uważam, że Flaker przeszedł dużą zmianę i idzie w dobrym kierunku - jest jeszcze sporo do optymalizacji (i kilka błędów do poprawienia) ale generalnie nie jestem zawiedziony nową wersją tego serwisu i nadal będę aktywnie korzystał.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu