Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Nowa jakość samochodów elektrycznych - Tesla rozpoczęła produkcję Modelu S

MK
Marcin Kamiński
111

Z kalifornijskiej fabryki Tesli wyjechały pierwsze gotowe egzemplarze modelu, który ma zmienić wizerunek samochodów elektrycznych. Tesla Model S to napędzany przez silnik elektryczny sedan, który zarówno wyglądem, jak i swoimi osiągami zdecydowanie przypomina auto sportowe. Wnętrze zachęca dotykowym...

Z kalifornijskiej fabryki Tesli wyjechały pierwsze gotowe egzemplarze modelu, który ma zmienić wizerunek samochodów elektrycznych. Tesla Model S to napędzany przez silnik elektryczny sedan, który zarówno wyglądem, jak i swoimi osiągami zdecydowanie przypomina auto sportowe. Wnętrze zachęca dotykowym ekranem o przekątnej 17-cali. Jak zapowiada producent, do końca roku chce wypuścić ze swojej fabryki 5,000 egzemplarzy swojego dzieła.

Tesla Model S to sportowy sedan z silnikiem elektrycznym, który nawet jak na tego typu pojazd nie jest tani. Jego cena waha się w zależności od wyposażenia od 57,000 do 77,000 dolarów, czyli nawet 260,000 złotych. Co otrzymujemy jednak za taką kwotę? Samochód, o którym można śmiało powiedzieć, że łamie stereotypy dotyczące aut elektrycznych. Przyśpieszenie w 5,6 sekund od 0 do 100 km/h (najdroższe odmiany modelu przyśpieszają do „setki” w 4,4 sekundy), 300 mil na jednym ładowaniu baterii oraz zerowa emisja z rury wydechowej to główne zalety tego pojazdu. Miłośnicy luksusu zapewne zwrócą uwagę na tapicerką z alcantary, specjalny czerwony lakier, aktywne zawieszenie czy karbonowe wstawki i akcenty.

Na uwagę zasługuje kluczyk, jaki dołączany jest do samochodu Tesla Model S. Kształtem przypomina on miniaturowy samochód, a aby uruchomić pojazd wystarczy mieć kluczyk przy sobie – nie jest wymagane umieszczenie go w stacyjce. Co interesujące, dotkniecie kluczyka w okolicach bagażnika powoduje otwarcie klapy w pełnowymiarowym samochodzie – funkcja bardzo przydatna szczególnie przy pakowaniu zakupów na parkingu pod centrum handlowym.

Tesla planuje wyprodukować do końca roku 5,000 egzemplarzy Modelu S. Pierwsze 1,200 samochodów będzie ekskluzywną wersją wartą aż 105,000 dolarów. W całym roku 2013 fabrykę w Kalifornii opuścić ma już 20,000 sztuk Modelu S, zaś w roku 2014 pojawi się w sprzedaży jeszcze bardziej sportowa odmiana – Model X.

Źródło grafiki: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

tesla model s