Moje przemyślenia

Znamy pierwsze telefony z Windows Phone 8

Konrad Kozłowski
Znamy pierwsze telefony z Windows Phone 8
37

Prezentacja systemu Windows Phone 8 odbiła się sporym echem - system nie zarzucił swoich unikalnych cech, lecz jednocześnie poszerzył swoje możliwości, między innymi poprzez obsługę trzech, zamiast jednej rozdzielczości ekranu czy kart microSD. Producenci niesamowicie entuzjastycznie wypowiadają się...

Prezentacja systemu Windows Phone 8 odbiła się sporym echem - system nie zarzucił swoich unikalnych cech, lecz jednocześnie poszerzył swoje możliwości, między innymi poprzez obsługę trzech, zamiast jednej rozdzielczości ekranu czy kart microSD. Producenci niesamowicie entuzjastycznie wypowiadają się na temat i już teraz zapowiadają swoje pierwsze smartfony z nowym systemem.

Zacznijmy od tajwańskiej firmy HTC, która bardzo dobrze radzi sobie na rynku oferując nie tylko, ale przede wszystkim telefony z systemem Android. Ostatnimi najważniejszymi produktami były smartfony z serii One - gdzie prym wiedzie model X. HTC ma już za sobą przygodę z systemem Windows Phone - modele Mozart, Titan czy Radar nie okazały się wielkimi hitami, lecz zostały docenione. Na światło dzienne wypłynęły specyfikacje trzech nowiutkich słuchawek, które mają zadebiutować wraz z systemem.

Najpewniej najtańszy z całej trójki HTC "Rio" posiadać będzie ekran o wielkości 4 cali z rozdzielczością WVGA. Wiemy również, że na pokładzie znajdzie się także aparat z matrycą 5 megapikselową, a telefon będzie obsługiwać technologię HSPA do 14.4 Mbps. Całości dopełni procesor Snapdragon S4 i 512 megabajtów pamięci RAM.

HTC "Accord" zaś charakteryzować będzie się większym ekranem, bo jego przekątna mierzyć będzie 4,3 cala o rozdzielczości 720p wykonamym w technologii Super LCD. Na dokładkę dostaniemy aparat 8 megapikseli, nagrywanie wideo w Full HD oraz obsługę HSPA+ (do 42Mbps) i technologii zbliżeniowej NFC. Nad całością czuwać będzie dwurdzeniowy procesor Snapdragon S4 i 1 gigabajt RAM-u.

HTC przygotowuje też prawdziwą bestię - "Zenith" będzie posiadać prawie pięciocalowy ekran, dokładnie 4,7 cala. Najprawdopodobniej pod pokrywą będzie znajdować się czterordzeniowy procesor. Reszta specyfikacji będzie porównywalna do "Accord'a".

Mimo wszystko niepokoi mnie brak modelu z ekranem o przekątnej mniejszej niż 4 cale. Nie wszyscy przecież potrzebują aż tak wielkiej powierzchni roboczej. Być może HTC pragnie opanować segment telefonów z wyższej półki pozostawiając wolne pole do popisu dla innych producentów wśród tańszych modeli. Możliwe, że jednym z nich będzie Huawei, które oficjalnie zapowiedziało kolejny model z serii Ascend, lecz tym razem oparty właśnie o Windows Phone 8. Jego debiut ma pokryć się w czasie wraz z premierą samego systemu, jednak nic więcej na temat telefonu niestety nie wiadomo. Stawkę oficjalnie zapowiedzianych przez Microsoft partnerów  uzupełnia Samsung oraz naturalnie Nokia.

Cieszy mnie, że producenci upatrują wielką szansę na podbój rynku z systemem Microsoftu, ponieważ jestem już zdegustowany ciągłymi potyczkami Androida z iOS'em i byłoby o wiele ciekawej, gdyby na rynku pojawił się trzeci gracz, będący w stanie stanąć w szranki z odwiecznymi rywalami.

 

Źródło: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu