Paweł Opydo podesłał mi zaproszenie do przetestowania nowego portalu Interia.pl. Mam też 10 zaproszeń dla czytelników dlatego wszystkich zainteresowan...
Na początku mojej krótkiej recenzji tego co zobaczyłem muszę zaznaczyć dwie rzeczy. Przede wszystkim jestem stałym czytelnikiem konkurencyjnego portalu czyli gazeta.pl i do właśnie tego layoutu i wyglądu się przyzwyczaiłem. Piszę o tym dlatego, że to właśnie przyzwyczajenia determinują w dużym stopniu to co nam się podoba a co nie. Druga sprawa to nie znam się kompletnie na architekturze informacji - w portalach jest to sprawa kluczowa i często priorytetowa. Często więc tworzy się takie konstrukcje, które mimo iż nie są efektowne to jednak z punktu widzenia generowanego ruchu i dostępności treści są efektywne.
No to teraz kilka słów o nowej Interia.pl
Jest biało
Na pierwszy rzut oka widać, że nowa strona jest jakby lżejsza kolorystycznie. Zniknęły wszystkie tła pod blokami z informacjami. Jest też mniej kolorowych zdjęć przy newsach. Dzięki temu mam wrażenia jakby portal stał się nieco szerszy i bardziej przejrzysty. Odchodzący nieco od schematu jaki znamy w Polsce.
Nawigacja i widget
Zniknął koszmar którym w portalu interia była długa lista serwisów umieszczona w lewej kolumnie. Szukanie czegoś w taki zestawieniu było nie efektywne i powodowało słaby ruch dla prezentowanych tam pod stron. Zamiast tej listy w nowym portalu interia.pl mamy ładną belkę pod topem, z której wywołujemy elegancko zrobione rozwijane menu z listą tematycznie pogrupowanych serwisów. Bardzo dobrze to wyszło.
Kolejna rzecz to widget a może widgety. W miejscu długiej bezsensownej listy serwisów w lewym skrajnym bloku pojawiła się graficzne ikony reprezentujące takie tematy jak : horoskop, program TV, repertuar kin, wyniki piłkarskie, informacje o kursach walut, informacje z giełdy itp. Po kliknięciu na poszczególną ikonę pojawia się widget zawierający zestaw interaktywnych informacji. Na przykład w programie TV mamy możliwość już w samy widgecie zmienić kanał i zobaczyć program dla wybranej stacji. Działa i wygląda to całkiem zgrabnie.
Można by zastanawiać się ilu odsłon Interia pozbawi się dzięki takim dodatkom? Nie ma się jednak co tym martwić bo wiele opcji znajdujących się w widgetach jest po prostu odnośnikami do podstron. Zrobione to jest tak sprytnie, że na przykład w opisywanym powyżej programie TV mamy przycisk "jutro" który sugeruje, że po jego naciśnięciu w widgecie zobaczymy jutrzejszy program. Tymczasem użycie tego przycisku przenosi nas na pod stronę portalu :)
Fakty i newsy
Tutaj jest moim zdaniem gorzej. O ile doceniam przejrzystszą formę całego portalu o tyle sekcja z newsami jest dla mnie za "sucha" za prosta i mniej czytelna. Przyzwyczaiłem się do wyglądu sekcji z newsami na gazeta.pl i wydaje mi się, że w tym nowym układzie coś jeszcze Interia musi poprawić. Nie wiem czy jest to kwestia koloru czy też wielkości użytych fontów (a może po prostu jest za ciasno albo za dużo tych odnośników?).
Cały czas brakuje też możliwości przesuwania bloków z informacjami. Mój ulubiony układ to wiadomości, biznes a potem newsy lokalne (na gazecie są newsy z Warszawy) i technologie. Zaskakujący jest natomiast brak sekcji z plotkami w głównej kolumnie z wszystkimi informacjami. Sekcja z lekkim treściami znajduje się w prawej kolumnie - myślę, że to dość radykalne posunięcie znacznie wpłynie na odwiedziny tej kategorii.
Na pewno natomiast udało się w nowej wersji Interia.pl osiągnąć oddzielenie części informacyjnej (lewa kolumna) od treści "magazynowych" czyli wszystko co po prawej. Nie wiem tylko czym ten podział jest podyktowany i jaki będzie miał wpływ na portal. Osobiście poza informacjami nie dotykam żadnej innej części w portalach - także dla mnie taka separacja jest całkiem ok.
Podsumowując - podoba mi się, że Interia eksperymentuje. Nowy portal wygląda elegancko i profesjonalnie, zadbano o dość dużo szczegółów i drobiazgów. Pozbyto się nadmiernej ilości kolorów i zdjęć. Pytanie tylko czy przeciętny użytkownik doceni i zaakceptuje tak duże zmiany? O tym niestety dowiemy się dopiero po 4 miesiącach od wprowadzenia zmian (3 miesiące to opóźnienie megapanelu względem rzeczywistości).
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu