Gry

Playstation 5 i nowy Xbox tuż za rogiem? Oby, ta generacja konsol przestała mieć sens

Kamil Świtalski
Playstation 5 i nowy Xbox tuż za rogiem? Oby, ta generacja konsol przestała mieć sens
128

Patrząc na poruszenie wśród graczy zaczynam nabierać przekonania, że czas skończyć zabawę w półśrodki i na dobre zacząć skupiać się nad kolejną generacją sprzętu. Mam nadzieję że Sony i Microsoft już kończą prace nad swoimi nowymi konsolami — i to takimi, które choć na chwilę pozwolą ukrócić przepychankom na to, kto ma większą rozdzielczość.

Gram od kiedy pamiętam. Czytam o grach od kiedy pamiętam. A od kiedy mam internet z konsternacją przyglądam się nieustannym przepychankom słownym na temat tego która z konsol jest lepsza. Jasne, to żaden nowy temat — takie wojenki trwają niemal od początku, jednak w dobie internetu przybierają na sile. Licytowanie teraz nie kończy się na podwórkowym bo moje jest fajniejsze, gdyż mam (tu wpisz nazwę gry), a ty nie. W czasach kiedy istnieje tak dużo gier multiplatformowych, dochodzimy do etapu licytowania się ilością klatek i rozdzielczością. A grafika bazująca na testach Digital Foundry z zestawieniem rozdzielczości w tych samych tytułach na PlayStation 4 Pro i Xbox One X pozwoliła tej dyskusji odżyć w najbardziej brutalnej formie. Najpierw zaczęło się od podważania tamtejszych danych — ale ta ścieżka nigdzie nie prowadziła. Fanboje nagle obudzili się z zimowego snu i na dobre rozpoczęli przerzucanie się na argumenty, które wydaje się nie mieć końca. Wy nie macie gier, wy macie gorsze pady, u was klatkuje, u was nie działa, dostajecie gorsze gry w usłudze abonamentowej. Klasyka, która powraca co kilka tygodni.

W środek tej awantury zawsze niepostrzeżenie wchodzi reprezentant tzw. PC Master Race — i wyśmiewa wszystkich bijących pianę. Bo co z tego że rozdzielczość się zgadza, skoro ceny gier dużo wyższe, ograniczeń nie brakuje, a do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, że na żadnej z konsol tak naprawdę produkt nie działa tak, jak powinien. No i awantura zaczyna się od nowa.

Niech już zacznie się nowa generacja konsol. Może w końcu gry będą działać jak należy

Sam wychodzę z założenia, że nie rozdzielczość, a płynność gier ma największe znaczenie. Dlatego jakkolwiek imponująco nie wyglądają te wszystkie rewelacje, nie zmienia to faktu że wciąż niewiele gier może poszczycić się dostateczną szybkością. Jasne, są gatunki w których to nie ma większego znaczenia, ale "tnące się" czy spowolnione gry akcji są dla mnie czymś nieakceptowalnym. A, niestety, obecnie takowych nie brakuje. Kolejne warianty konsol debiutują na rynku jeden po drugim, pojawiają się dalsze porównania, wytknięcia wpadek i listy problemów, które dotyczą następnych wariantów sprzętowych. Twórcy w pocie czoła pracują nad poprawkami — i słusznie, w końcu to nie są tanie urządzenia. Twórcy mimowolnie musza równać w dół — bo "podstawowych" konsol jest najzwyczajniej dużo więcej na rynku. Dlatego zamiast ulepszeń i półśrodków sam chętnie zobaczyłbym już PlayStation i Xboxa nowej generacji. Bez próby zrobienia czegoś więcej i szukania kompromisu, którego wypracować prawdopodobnie się nie da. Chciałbym, aby konsole znów wyprzedzały o kilka lat możliwościami komputery z wyższej półki, jak miało to miejsce przed laty. PS4 i X1X już na starcie były w tyle, a ich kolejne odsłony — choć mogą więcej — wciąż są daleko za nimi.

Skoro kiedyś można było wypuszczać nowy sprzęt co pięć lat, to niech jedna przeciągnięta 7. generacja nie definiuje trendu. Jasne, zmieniły się realia. Produkcja gier jest dużo droższa, gry wideo stały się dużo bardziej mainstreamowym tematem. Ale przecież dawniej konsole też dostawały odświeżone, poprawione edycje (patrz: kilka wariantów PlayStation czy Segi Mega Drive), a także ulepszenia, dodatki i rozszerzenia (Sega CD, 32X). I jeżeli mielibyśmy trzymać się 5-letniego cyklu, to w tym roku firmy prawdopodobnie zapowiadałyby już kolejną generację. Szybko? Choć trudno w to uwierzyć, PS4 i X1 debiutowały w 2014 roku, taka zapowiedź z przyszłoroczną premierą naprawdę by mnie ucieszyła. I jeżeli mogę mieć jakąś prośbę, to poza super wyglądem czy czego tam sobie współcześni gracze zamarzą — niech wszystko działa płynnie, poprawnie i przede wszystkim sprawia każdemu masę frajdy, ok?

Źródło: Reddit

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot