Na Dolnym Śląsku ma powstać nowa fabryka baterii do samochodów elektrycznych. Chiński producent akumulatorów zainwestuje spore pieniądze w budowę zakładów.
Chiński producent baterii zbuduje fabrykę akumulatorów w Polsce! Będą kolejne miejsca pracy
Fabryka baterii do samochodów elektrycznych ma zostać wybudowana na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do 2020 roku. Zostanie ulokowana w miejscowości Godzikowice pod Oławą. Zakłady elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych będą jednymi z największych na terenie całej Europy. Jej lokalizacja ma uzupełnić europejską i regionalną sieć przemysłu samochodów elektrycznych. Roczna wielkość produkcji podoławskiej fabryki ma pozwolić na dostarczenie nawet 1 miliona wkładów elektrycznych. Na początku pracy w fabryce, pracę znajdzie 60 osób, a docelowo zatrudnionych zostanie około 100 pracowników. Teren na budowę fabryki został już wybrany i kupiony.
Firma, która postawi zakłady produkcyjne na terenie Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej to chiński Zhangjiagang Guotai Huarong Chemical New Material Co. Ltd. Została ona założona w 2000 roku i jest mocno zaawansowaną technologicznie firmą produkującą materiał organiczny z krzemu do wkładów do akumulatorów aut elektrycznych. Jest to jeden z trzech największych dostawców elektrolitów na całym świecie. Fabryka budowana w Polsce ma być trzecim zakładem spółki Zhangjiagang Guotai Huarong Chemical New Material Co. Ltd i pierwszym zbudowanym poza granicami Chin. Uruchomienie zakładów w Godzikowicach pod Oławą pozwoli potroić moce produkcyjne firmy.
W wypowiedziach dla mediów wiceprezes ds. inwestycji zagranicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger podkreślał, że „Projekt fabryki w Godzikowicach (…) jest elementem strategii wspierania rozwoju przemysłu elektromobilności w naszym kraju. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inwestycje powstają w Polsce, która staje się jednym z najważniejszych uczestników w tej branży na całym świecie. W dalszej perspektywie przełoży się na wzrost popularności aut elektrycznych na naszych drogach, a w konsekwencji na poprawę jakości powietrza w Polsce”.
Czy inwestycja Chińczyków będzie jedyną w Polsce? PAIH zapowiada, że są prowadzone kolejne negocjacje z innymi producentami.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu