Kosmos

Norwegia dołącza do Polski i innych. Właśnie podpisali porozumienie

Patryk Łobaza
Norwegia dołącza do Polski i innych. Właśnie podpisali porozumienie
Reklama

Artemis Accords liczy sobie już łącznie 55 krajów. Pakt dotyczący pokojowej eksploracji kosmosu staje się coraz bardziej popularny. Do porozumienia należy również Polska.

Norwegia oficjalnie dołączyła do porozumienia Artemis Accords – międzynarodowej inicjatywy stworzonej przez NASA i Departament Stanu USA w 2020 roku, której celem jest pokojowa, przejrzysta i odpowiedzialna eksploracja przestrzeni kosmicznej. Tym samym Norwegowie dołączyli do grona państw, które chcą aktywnie uczestniczyć w przyszłych misjach księżycowych i marsjańskich, opartych na współpracy i wspólnych wartościach. W tym gronie znajduje się również Polska, która podpisała porozumienie już wcześniej, potwierdzając swoje ambicje kosmiczne i zaangażowanie w międzynarodową współpracę naukową.

Reklama

Artemis Accords zagwarantuje pokojową eksplorację i eksploatację kosmosu

Uroczystość podpisania dokumentu przez Norwegię odbyła się w czwartek w siedzibie Norweskiej Agencji Kosmicznej (NOSA) w Oslo. W imieniu rządu norweskiego podpis złożyła minister handlu i przemysłu Cecilie Myrseth. W wydarzeniu wzięli także udział dyrektor generalny NOSA Christian Hauglie-Hanssen oraz Robert Needham – chargé d’affaires ambasady USA w Norwegii. W specjalnym nagraniu wideo wystąpiła również p.o. administratora NASA Janet Petro.

– Jesteśmy wdzięczni za dotychczasową, silną i znaczącą współpracę z Norweską Agencją Kosmiczną. Norwegia, podpisując Artemis Accords, nie tylko wspiera przyszłość eksploracji kosmosu, ale także współtworzy ją razem z naszymi partnerami – dla Księżyca, Marsa i dalszych celów.

- podkreśliła Janet Petro.

Porozumienie Artemis Accords powstało w 2020 roku jako wspólna inicjatywa Stanów Zjednoczonych i siedmiu krajów założycielskich. Obecnie do grona sygnatariuszy należą już dziesiątki państw, w tym Polska, która zobowiązała się do przestrzegania zasad wynikających m.in. z Traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku, Konwencji o rejestracji obiektów kosmicznych czy Porozumienia o ratowaniu astronautów.

Artemis Accords nie są jedynie deklaracją polityczną – to zestaw praktycznych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa operacji, przejrzystości działań, otwartego dostępu do danych naukowych oraz współpracy w sytuacjach awaryjnych. Dokument stanowi fundament dla przyszłych misji, w tym programu Artemis, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc i dalsza eksploracja Marsa.

Grafika: NASA

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama