Nokia

Nokia X2 zaprezentowana – półprzezroczyste obudowy, lepsze podzespoły i nadal niska cena

KK
Konrad Kozłowski
70

Zgodnie z oczekiwaniami Nokia zaprezentowała przed chwilą drugą generację modelu z serii X opartej o system Android. Większość przecieków okazała się prawdziwa, ale to czym Nokia zaskoczyła mnie naprawdę pozytywnie to ciekawe podejście do kwestii obudowy telefonu, utrzymania niskiej ceny urządzenia...

Zgodnie z oczekiwaniami Nokia zaprezentowała przed chwilą drugą generację modelu z serii X opartej o system Android. Większość przecieków okazała się prawdziwa, ale to czym Nokia zaskoczyła mnie naprawdę pozytywnie to ciekawe podejście do kwestii obudowy telefonu, utrzymania niskiej ceny urządzenia oraz usprawnieniami w interfejsie.

Specyfikacja Nokii X2 prezentuje się następująco: rozmiar ekranu to 4,3 cala o współczynniku PPI równym 217 co oznacza, że jego rozdzielczość wynosi WVGA. Dodatkowo wiemy, że jest to ekran typu ClearBlack (znany użytkownikom Lumii). Wewnątrz znajdziemy dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 200 i 1GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika są też dwa sloty na karty SIM. Pamięć wewnętrzna to 4GB, lecz obecny jest naturalnie slot na kartę microSD (maksymalnie 32GB).

Sporą zmianą jest obecność drugiego przycisku pod ekranem pełniącego rolę przycisku domowego. Przycisk "wstecz" pełni nadal podwójną, lecz nieco inną rolę - ponieważ po dłuższym przytrzymaniu uruchamiony jest widok z działającymi w tle aplikacjami, które możemy naturalnie zamknąć za pomocą "X"-a.

Odświeżenia doczekała się przede wszystkim nakładka Nokii. Ekran blokady znacznie czytelniej prezentuje teraz informacje o powiadomieniach, a dodatkowo pojawiła się także aktualna data. Wszystkie ikonki z powiadomieniami wyświetlane są teraz przy górnej krawędzi ekranu.

X2 dysponuje od teraz aż trzema ekranami startowymi - przynajmniej tak określa je sama Nokia. Ekran główny to naturalnie kafelki, które prezentują się teraz znacznie lepiej w porównaniu do tych w pierwszej generacji Nokii. Jeżeli wykonamy poziomy gest w lewo ujrzymy pełną listę zainstalowanych aplikacji - zupełnie jak systemie Windows Phone. Jeżeli ten sam gest zostanie wykonany w przeciwnym kierunku przejdziemy do funkcji Fastlane, czyli listy naszych ostatnich czynności (otwierane aplikacje, otrzymane powiadomienia itd.). Przebudowany został także panel szybkich ustawień. Znalazła się tam również zakładka "powiadomienia", która pozwala na łatwy dostęp do otrzymanych notyfikacji podczas korzystania z innych aplikacji.

Nokia X2 będzie sprzedawana z preinstalowanymi aplikacjami takimi jak OneDrive, Outlook czy Skype. Co istotne, model X2 posiada przednią kamerę, więc będziemy mogli prowadzić wideorozmowy (czego zabrakło w Nokii X). Fajnym rozwiązaniem jest szybkie przejście do aplikacji aparatu z ekranu głównego - należy wcisnąć przycisk blokady (podświetli się ekran) i wykonać gest ku lewej krawędzi ekranu.

Co ciekawe, wpis na blogu Nokii rozpoczyna się od słów "Today Microsoft unveiled..." co tylko powinno potwierdzić fakt, iż Microsoft wcale nie zamierza rezygnować i zamykać tego projektu. Wręcz przeciwnie - działania zmierzają ku temu, że seria X będzie ważnym elementem oferty tejże firmy.

Cena Nokii X2 ma wynosić 99 euro.

Nokia X2 - oficjalna polska strona.
Wpis o X2 na blogu Nokii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu