Nokia

Ależ to miłe widzieć Nokię w takiej formie. Świetne wyniki!

Jakub Szczęsny
Ależ to miłe widzieć Nokię w takiej formie. Świetne wyniki!
8

Wyniki finansowe Nokii przekroczyły oczekiwania ekspertów i są naprawdę dobre. Choć w niektórych częściach działalności firmy zanotowano pewne spadki, to mimo wszystko byłej legendzie rynku smartfonowego wiedzie się naprawdę dobrze. Co więcej, widać dosyć mocny wpływ licencjonowania patentów oraz sprzedaży nowych telefonów z logo Nokii.

Warto odnotować, iż najnowszy raport finansowy Nokii generalnie zadowolił inwestorów, na co giełda zareagowała ponad 4-procentowym wzrostem jej akcji. W porównaniu z Ericssonem, konkurentem Nokii na rynku telekomunikacyjnym fińska legenda wypada bardzo dobrze: akcje tego drugiego spadły o 8%.

Nokia publikuje sprawozdanie finansowe za Q4 2017 oraz cały rok - jest naprawdę dobrze!

Po pierwsze, przychody Nokia Technologies w Q4 2017 wyniosły 544 mln euro, co w porónaniu z analogicznym kwartałem z roku poprzedniego stanowi wzrost o aż 79 procent. Spadł o 25% natomiast zysk operacyjny, który wyniósł 647 mln euro. Warto zwrócić uwagę na dział technologii, który wypracował sobie 389 mln euro, co stanowi niesamowity wzrost o 146% rok do roku. Ogólny zysk Nokii w Q4 2017 wyniósł zawrotne 716 mln euro.

Po drugie, w całym 2017 roku Nokia odnotowała niesamowite 23,15 mld euro przychodów co mimo wszystko stanowi spadek o 2% w stosunku do roku 2016 roku. Segment sieci komórkowych przyniósł 20,52 mld dolarów przychodu oraz wygenerował 781 mln euro zysków dla firmy - tutaj też zanotowano pewne spadki, bowiem jest to odpowiednio o 6 i 12 procent mniej w stosunku do roku 2016. Nokia Technologies natomiast zwiększyła swoje roczne przychody o 57% (1,65 mld euro), natomiast zyski aż o 94% (1,12 mld euro). Ogółem, spółka zgłosiła stratę w wysokości 1,47 mld euro.

Po trzecie, w w 2017 roku Nokia Technologies podwoiła swoje zyski - w całym roku dział Health & Media zanotował przychód w wysokości 54 mln euro, natomiast licencjonowanie patentów oraz marek aż 1,5 mld euro. Warto tutaj dodać, że Nokia bardzo aktywnie działa w kwestii regularnych opłat licencyjnych (m. in. za patenty dla Apple, LG Xiaomi, czy Huawei). Ważnym aspektem wpływającym na te liczby (choć nieco mniejszym) jest tutaj współpraca z HMD Global - firmą, której Nokia umożliwia wykorzystanie logo na swoich smartfonach.

Ogółem, Nokia przekroczyła oczekiwania analityków zgodne z szacunkami na Q4 2017 rok. Zysk przypadający na jedną akcję Nokii był o 0,13 euro / 0,3 euro wyższy niż oczekiwano, natomiast oczekiwane dochody okazały się być większe o 280 mln euro. Proponowana dywidenda na 2017 rok wynosi 0,19 euro i jak podaje Nokia, akcjonariusze mogą być bardzo zadowoleni z tego, że firma w dalszym ciągu planuje zwiększenie dywidendy w bieżącym roku.

Spodziewane są natomiast dalsze spadki w dziale dotyczącym telekomunikacji - wszystko to przez tarcia na amerykańskim rynku oraz fakt, iż technologia 4G dogasa, a operatorzy niekoniecznie się spieszą do tego, aby rozpocząc prace nad dużo bardziej przyszłościowym i zaawansowanym 5G. Pewne jest jednak to, że w latach 2019-2020, kiedy prawdopodobnie nastąpi szersze wdrożenie sieci 5G, dział telekomunikacji powinien otrzymać solidny zastrzyk przychodów, które powinny się przełożyć na zyski.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu