Mobile

Nokia kontroluje Alcatela. Fuzja zaplanowana na przyszły tydzień [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Nokia kontroluje Alcatela. Fuzja zaplanowana na przyszły tydzień [prasówka]
9

Transakcja, w wyniku której Nokia stała się właścicielem francuskiego Alcatel-Lucent zbliża się ku finalizacji. Finowie już poinformowali o objęciu kontroli, a na przyszły tydzień zaplanowali połączenie obu firm w jedną. Alcatel i Nokia Rajeev Suri, dyrektor generalny Nokii zapowiedział, że ca...

Transakcja, w wyniku której Nokia stała się właścicielem francuskiego Alcatel-Lucent zbliża się ku finalizacji. Finowie już poinformowali o objęciu kontroli, a na przyszły tydzień zaplanowali połączenie obu firm w jedną.

Alcatel i Nokia

Rajeev Suri, dyrektor generalny Nokii zapowiedział, że cała transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w pierwszym kwartale br. Obecnie, jak donosi agencja Reuters, Finowie już objęli kontrolę nad Alcatel-Lucent. Na 14 stycznia br. zaplanowano połączenie obu firm. Wszystko to ma na celu zwiększenie konkurencyjności fińskiej Nokii w starciu z Ericssonem czy Huawei na rynku telekomunikacyjnym. Na przejęcie Alcatela wyłożono niebagatelną kwotę 15,6 mld euro.

LG prezentuje smartfony K7 i K10

LG na CES rozszerza ofertę o dwa nowe urządzenia ze średniej półki, smartfony K7 oraz K10. Modele te mają być następcami serii L i oferować solidne wykonanie oraz przyzwoite parametry za rozsądne pieniądze. W obu zastosowano charakterystyczny. lekko zakrzywiony design oraz powłoki ekranu typu 2.5D Arc Glass. LG K7 posiada 5-calowy ekran o rozdzielczości FWVGA, czterordzeniowy procesor 1,1 GHz (1.3 GHz w wersji LTE) oraz aparaty 8 Mpix i 5 Mpix. Do dyspozycji użytkownika oddano też 1 GB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej (lub 1,5 GB RAM i 16 GB). Specyfikacja LG K10 również różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wersją LTE czy 3G. Ta pierwsza ma mieć czterordzeniowy procesor 1.2 lub 1.3 GHz (ew. ośmiordzeniowy 1,14 GHz) oraz aparaty 13 Mpix i 8 lub 5 Mpix. Użytkownik też będzie miał do dyspozycji 2 GB RAM i 16 GB pamięci wewn. lub 1,5 GB RAM i 8 GB pamięci wewn. LG K10, bez względu na parametry ma posiadać 5,3-calowy ekran HD. jak widać telefony będą dostępne w naprawdę dużej liczbie wariantów. Póki co nie wiemy jakie wersje trafią do Polski (choć można stawiać śmiało na te z LTE).

Wi-Fi HaLow

WiFi Alliance opublikowało specyfikację dla nowego typu łączności bezprzewodowej - Wi-Fi HaLow (ma to być rozszerzeniem standardu 802.11 ah). Rozwiązanie to ma być alternatywą dla Bluetooth, radzić sobie lepiej z przeszkodami takimi jak np. ściany i zapewniać większy zasięg. Zaprojektowano je przede wszystkim z myślą o urządzeniach niskonapięciowych z kategorii Internetu Rzeczy (IoT). Wydawanie certyfikatów ma ruszyć w 2018 roku, zaś pierwsze urządzenia zadebiutują wcześniej.

Windows 10 na 200 mln urządzeń

Microsoft pochwalił się, że Windows 10 jest juz zainstalowany na ponad 200 mln urządzeń. To duży skok w porównaniu z październikiem, kiedy to informowano o 110 mln aktywnych licencji. Twórcy podają, że jest to największa dynamika wzrostu w całej historii Windowsa - dziesiątka bije zarówno Windows 7 jak i 8.1. Tylko w ostatnim miesiącu użytkownicy korzystali w sumie z Windowsa przez 11 mld godzin. W tym czasie przez 44,5 mld minut używano przeglądarki Edge, a od dnia premiery zadano 2,5 mld pytań Cortanie i wyświetlono 82 mld zdjęć w aplikacji galerii. Warto tutaj przytoczyć też statystyki Steama, które wskazują, że aż 33 proc. graczy już korzysta z nowego systemu. Czy można już mówić o sukcesie? Jedno jest pewne - dynamika wzrostu powinna napawać MS dużym optymizmem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu