Mobile

No to teraz taskówkarze się wkurzą. Ruszają testy usługi UberCENTRAL

Tomasz Popielarczyk
46

Uber skutecznie zachwiał konsumenckim rynkiem transportu miejskiego, a teraz idzie po biznes. Ten niezdobyty jeszcze segment zapewnia stały i stabilny dochód korporacjom taksówkarskim. Wojna wisi na włosku.

UberCENTRAL to zupełnie nowa usługa, której testy ruszają właśnie w USA i Kanadzie. W jej ramach firmy miałyby otrzymać większą kontrolę nad przejazdami Uberem i zaoferować je swoim klientom lub gościom. Wszyscy znamy sytuacje, gdy organizowane są eventy, imprezy czy spotkania, a uczestników trzeba przywieźć i odwieźć do domów. Wszyscy też korzystamy z hoteli, szpitali czy im podobnych placówek. UberCENTRAL w każdym z tych przypadków może znaleźć zastosowanie.

Jak sugeruje nazwa, firma otrzymuje swego rodzaju centralę - nową funkcję w aplikacji pozwalającą na zamawianie i monitorowanie wielu przejazdów na raz. Dla każdego kursu możemy wybrać inny typ usługi od klasycznego UberPOP, po ekskluzywny UberBLACK. Pasażerowie nie potrzebują żadnych dodatkowych aplikacji - o nadjeżdżającym samochodzie zostaną poinformowani za pomocą SMS-a. Rachunek ureguluje zamawiający, więc nie muszą posiadać przy sobie też żadnej gotówki, a nawet sam telefon na dobrą sprawę mogą zostawić w domu.

UberCENTRAL to wyraźny atak na miejsca, w których dotąd bardzo mocną pozycję miały taksówki. Mam tutaj na myśli m.in. hotele czy biurowce dużych firm, gdzie postój taksówek można zastąpić Panią w recepcji zamawiającą każdemu pracownikowi Ubera. To oczywiście może doprowadzić do eskalacji i tak już dość mocno rozwiniętego konfliktu na linii Uber - taksówkarze. Otóż póki co ten pierwszy nie miał zbyt wiele do zaoferowania firmom. Istniały co prawda różnego rodzaju biznesowe mechanizmy oraz możliwość podpięcia konta firmowego (i prywatnego jednocześnie) pod aplikację. Dopiero takim mechanizmem jednak Uber może faktycznie namieszać.

Oczywiście w Polsce nie zobaczymy go tak od razu. Testy w USA i Kanadzie oznaczają, że UberCENTRAL będzie się pojawiał w innych krajach stopniowo. Polska jest dla amerykańskiej firmy jednym z bardziej dynamiczniej rozwijających się rynków, więc niewykluczone, że zostanie włączona w pierwszej turze. Zakładając oczywiście, że nie poprzedzą tego żadne zmiany w prawie. Nie tak dawno informowano o eksmisji Ubera z Węgier. W Polsce władze nie zajęły póki co żadnego stanowiska w tej sprawie, choć różnego rodzaju organy administracyjne, jak UOKiK, wydawały przychylne firmie opinie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobilehotuber