Motoryzacja

No to jak się jeździ Skodą na godziny? Oto zwycięska relacja z testów Omni

Redakcja Antyweb
8

Z spory poślizgiem (za który serdecznie przepraszamy) publikujemy zwycięski materiał z testów usługi Omni. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w testach i nadesłanie świetnych relacji z testów. Niestety musieliśmy wybrać jednego zwycięzcę, który przypomnę dostanie w nagrodę świetny smartfon Huawei P9.

Autorem zwycięskiej recenzji jest Bartłomiej. Zapraszamy do zapoznania się z jego tekstem:

Zaczęło się niewinnie. Po zapoznaniu się z informacjami na portalu Antyweb.pl oraz na stronie głównej https://driveomni.pl temat mnie zaciekawił, z racji tego że jestem osoba, która żyje w Warszawie, ale w chwili obecnej nie ma już swojego samochodu. Mimo wszystko w wielkiej przestrzeni komunikacja miejska jest lepszym rozwiązaniem na dojazd do/z pracy, szczególnie w godzinach szczytu, gdzie można zaobserwować sznur aut, stojących codziennie w korkach i tracących czas oraz paliwo.

Nie zrozumcie mnie źle, nie neguje posiadania auta w wielkim mieście. Ba, często są też sytuacje kiedy ono by się przydało – szybki odbiór kogoś z dworca, podjechanie do znajomych/dziewczyny późną porą albo najzwyczajniej w świecie zrobienie zakupów w większej (cięższej) ilości, gdzie miło by było zapakować je do miejskiego auta i zawieźć do mieszkania w tle słuchając ulubionej stacji radiowej :).

No ale do rzeczy mili państwo! Aby zacząć swoją przygodę z Omni możemy to zrobić na dwa sposoby:
1) chłopaki z Antyweb udostępnili bezpośredni link do strony, z której można pobrać aplikację oraz instrukcję: https://docs.google.com/document/d/1XJ4m0cXswi0TxIgWQoP-BTrysHBjFRSaMEbGKzFWcKA/edit

2) wchodzimy na stronę główną Omni i wprowadzamy swoje imię, akceptujemy regulamin (i/lub pozostałe opcje) oraz podajemy maila, na którego otrzymamy potwierdzenie zgłoszenia, a następnie link do tej samej strony z instrukcją, jak i linkiem do aplikacji.

Ważne, aby w ustawieniach zabezpieczeń swojego smartfona uaktywnić opcję instalacji z nieznanych źródeł, którą można później z powrotem wyłączyć. Aplikacja, jak i sama usługa jest jeszcze w fazie testów, stąd na razie jest to jedyna droga instalacji.

W międzyczasie polecam zapoznać się również z dokumentami, które są dość istotne, tak jak umowa wynajmu oraz sam regulamin. Wszystko jest opisane w sposób zrozumiały i wiemy na co się piszemy. Osobiście nie znalazłem jaki haczyków, które by mogły na nas czyhać. Dokumenty te znajdziecie m.in. na samym dole strony, a najbardziej popularne pytanie w FAQu.

Aplikacja Omni – kosmos

Pobrałem, zainstalowałem uruchomiłem i...lekkie zaskoczenie. Po wypełnieniu standardowych pół, jak moje dane osobowe, system prosi nas o podanie danych z prawa jazdy, karty kredytowej/debetowej z której będą pobierane opłaty za użytkowanie auta oraz – uwaga uwaga – musiałem zrobić sobie selfie. Dosłownie. Appka prosi nas zrobienie selfie w określonych przez nią warunkach. Czułem się jakbym miał uzyskać dostęp do tajnych danych Pentagonu i żeby przejść dalej muszą skanować moją twarz :). Na koniec podajemy dane adresowe, na które zostanie nam wysłana karta dostępowa do otwierania auta w przypadku słabego zasięgu w telefonie. Do małych minusów zaliczyłbym to, że kartą otworzymy samochód, ale nie zarezerwujemy już wybranego auta – do tego potrzebna jest nam aplikacja, na której jesteśmy zalogowani na swoje konto z dostępem do internetu.

Sam proces przebiega sprawnie, po którym otrzymujemy maila z potwierdzeniem i o tym, że nasze dane są weryfikowane. Po dłuższej chwili otrzymujemy kolejnego maila z potwierdzeniem, że wszystko przebiegło ok i dodatkowo kod z kwotą 50 zł do wykorzystania na pierwszy przejazd. Kod ten wpisujemy w aplikacji w zakładce Promocje.

Let's Omni!

Mój pierwszy raz. Po uruchomieniu appki oraz lokalizacji w telefonie widzimy dostępne modele w Warszawie oraz naszą lokalizację, aby mieć przede wszystkim porównanie jak daleko i szybko jesteśmy w stanie dotrzeć do wybranego auta. Głównym aspektem jest to, że mamy 30 minut na dotarcie do auta od momentu jego rezerwacji z systemie. Po tym czasie będziemy mogli zarezerwować kolejne auto za 2h! Dlatego tak ważne jest, aby wybrać auto najbliżej siebie.

Dlatego polecam zapoznanie się z regulaminem i warunkami korzystania, ponieważ możecie dowiedzieć się wszystkich ważnych informacji, które mogą okazać się pomocne w różnych sytuacjach.

Wsiadaj i jedź!

Po zarezerwowaniu auta i dotarciu do niego w przeciągu 30 minut, podchodzimy i otwieramy drzwi za pomocą aplikacji. Drugą opcją jest otwarcie drzwi auta za pomocą karty magnetycznej od Omni – kartę otrzymamy później listownie po dokonaniu prawidłowej rejestracji.

Przed wyruszeniem w drogę zalecam sprawdzić auto pod kątem ilości paliwa, wszelkich uszkodzeń wizualnych i mechanicznych oraz innych nieprawidłowości, które zwrócą naszą uwagę. Jeżeli zaobserwujemy coś niepokojącego od razu należy głosić to na infolinię, ponieważ pozwoli to nam uniknąć wszelkich problemów z późniejszym wyjaśnianiem rzeczy, które za które nie jesteśmy odpowiedzialni tylko poprzedni kierowca.

Podobna sprawa jeżeli przydarzyła by nam się jakaś awaria, wypadek itp. Pierwsze co zawsze zalecane jest skontaktowanie się z infolinia, gdzie otrzymamy stosowne wskazówki. Jeżeli wszystko jest w porządku, to możemy ruszać w małą podróż po mieście (lub poza, w zależności od naszych indywidualnych planów). Na otrzymanym voucherze w kwocie 50 zł można śmiało przejechać po mieście, żeby załatwić drobne sprawy, takie jak większe zakupy w sklepie, odwiedzenie znajomych w okolicy lub transport na dworzec.

Czy to się opłaca?

To pytanie jest chyba kluczowe i jednocześnie wywołuje najwięcej kontrowersji – patrząc na komentarze osób zainteresowanych. Jak każde rozwiązanie ma ono swoje plusy i minusy.

Usługa wypożyczenia auta przez Omni na pewno skierowana jest do osób, które potrzebują auta na krótszy czas, aby np. dostać się w odleglejsze rejony miasta, odebranie kogoś z danego miejsca, zrobienie zakupów na cały tydzień lub przewiezienie rzeczy w dane miejsce, gdzie np. podróż komunikacją miejską była by mało wygodna, a nasz znajomy w danym momencie nie ma wolnej chwili, aby nam pomóc.

Dzięki takiemu podejściu auto mamy dostępne od ręki i przy rozsądnych kosztach zrealizujemy swoje zadanie.

To samo tyczy się rozwiązania na bardziej odległą trasę poza rejonem miasta. Jeżeli potrzebujesz na szybko auta, żeby dotrzeć w odległe miejsce, w szczególności gdy pogoda nie dopisuje lub godzina jest późna, a twoja znajoma utknęła na lotnisku w Modlinie, możesz ją uratować i zyskać +100 do bycia ekstra ;).

Co jeszcze dostajemy pakiecie prócz samego auta? Kartę paliwową za pomocą której możemy zatankować na stacjach BP w całym kraju, pełne ubezpieczenie auta oraz kierowcy w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze oraz wsparcie techniczne infolinii, na której możemy zgłosić wszelkie zapytania lub niedogodności.

Żeby nie było za słodko, to wspomnijmy coś o minusach tego rozwiązania. Stawka za korzystanie z Omni na pewno nie jest dla osób, które potrzebują wynająć auto na długie trasy, gdzie tym bardziej jest na nie nałożony limit kilometrów.

Nie jest to również rozwiązanie, jeżeli chcesz codziennie dojeżdżać do pracy, szkoły itp. Wtedy zdecydowanie bardziej opłaci się po prostu kupić swoje własne auto, nawet to najtańsze na dojazdy.

Pół biedy jeżeli potrzebujemy przemieścić się z punktu A do punktu B i z powrotem miesząc się w limicie np. 100 km łącznie i w 24h. Powyżej tego koszty te zaczynają się przedstawiać już mniej atrakcyjnie i większość z Was zapewne dojdzie do wniosku, że wypożyczenie auta ze standardowej wypożyczalni aut będzie zdecydowanie korzystniejsze. Albo stary, góralski sposób – pożyczyć od znajomych ;).

Wielu z Was zada sobie pytanie czy to jest dla mnie? Myślę, że mimo wszystko jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zawsze mamy takiego asa w rękawie na wypadek nagłej awarii, gdy będziemy potrzebowali auta na tzw. chwilę. Zrealizujemy przy tym swój cel, a nasz portfel nie ucierpi i nie będzie nas gryzł w kieszeni.
Szerokości!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

samochodyOmniSkoda