Konsole

Nowy, mniejszy, Switch już oficjalnie! Tańsza i lżejsza konsolka wkrótce w sklepach

Kamil Świtalski
Nowy, mniejszy, Switch już oficjalnie! Tańsza i lżejsza konsolka wkrótce w sklepach
15

Nintendo Switch dla wielu okazał się niespodziewanym hitem. Nie do końca chcieli wierzyć, że hybrydowe urządzenie ma rację bytu. Słabsza od konkurencji, na wpół przenośna — na wpół stacjonarna... brzmiało to jak jakiś kosmos, który w erze smartfonów nie może się udać. A jednak! A teraz, po wielu miesiącach plotek Nintendo oficjalnie zapowiada nowego, mniejszego i — co najważniejsze — znacznie tańszego Switcha!

Nintendo Switch Lite: mniejszy i stworzony do mobilnego grania

Jeżeli śledziliście plotki na temat nowych wersji Nintendo Switch — raczej nie będzie to dla Was specjalną niespodzianką. Zgodnie z. wcześniejszymi informacjami: Nintendo Switch Lite jest mniejszą konsolą stworzoną głównie z myślą o graniu w drodze. W pudełku nie znajdziemy stacji dokującej (na tę chwilę mówi się o tym, że nie da się go podłączyć do telewizora), a sama konsolka jest na stałe "scalona" z kontrolerami. Tutaj nie ma wyciąganych JoyConów, bo całość jest jednolitą konstrukcją... jak to handheldy mają w zwyczaju.

Urządzenie ma być dużo lżejsze — bo aż o 25% (276 g). Ergonomia zwykłego Switcha pod tym względem jest tragiczna, szczególnie, co wyjątkowo boleśnie odczuwam grając chwilę przed snem i trzymając urządzenie nad sobą. Znajdzie się tam o 0,7 cala mniejszy ekran niż u poprzednika (tym razem — 5,5"), bateria zaś ma okazać się znacznie lepszą. Do łask wraca także d-pad, który ma być dużo bardziej precyzyjny. Nowy sprzęt ma zaoferować również więcej zabawy na jednym ładowaniu, ale to tylko mgliste zapowiedzi. Nie padły żadne konkrety związane w tej kwestii: no ale mniejszy ekran, brak osobnego zasilania dla każdego zasilania i stuprocentowe nastawienie na przenośną rozgrywkę daje nadzieję, że to nie tylko czcze słowa. Na start urządzenie trafi do sklepów w trzech kolorach: turkusowym, żółtym oraz szarym. W listopadzie, z okazji premiery nowej odsłony serii Pokemon, na półkach sklepowych pojawi się także limitowana wersja z Pokemonami.

Bardziej przenośny i wygodny w drodze, ale też... pobawiony charakterystycznych elementów

Coś za coś. Nintendo Switch Lite będzie o 1/3 tańszy, ale nie podłączymy go do telewizora. Jako też, że nie da się odłączyć kontrolerów — nie ma szans na skorzystanie z HD Rumble i sensorów IR. Dlatego też by skorzystać z unikalnych opcji w niektórych grach, niezbędny będzie... zakup osobnych kontrolerów! Wszystkie gry dla Switcha wydawane w pudełkach już teraz mają informację na temat tego, czy gra jest dostępna w trybie przenośnym. Wkrótce takiej informacji doczekają się także te w eShopie — a kiedy będziemy chcieli zakupić produkt który takiej opcji nie posiada, otrzymamy na ten temat stosowne powiadomienie. Nie uświadczymy tam jednak żadnych różnic w kwestii wydajności sprzętu czy wsparcia dla dodatkowych akcesoriów jak Switch Pro Controller czy PokeBall Plus.

Nintendo Switch Lite: data premiery i cena

Nintendo Switch Lite trafi do sklepów już 20.09.2019 roku — czyli za nieco ponad dwa miesiące (limitowana wersja konsoli z Pokemonami: 8.11.2019). Kosztować ma 199,99 dolarów — czyli 1/3 mniej, niż jego starsze rodzeństwo. Kontaktowaliśmy się już z polskim dystrybutorem sprzętu Nintendo, firmą Conquest Eintertainment, ale niestety. Na tę chwilę nie ma jeszcze oficjalnej polskiej ceny Nintendo Switch Lite. Pierwszy ze sklepów, X-Kom, zamieścił ofertę przedsprzedażową w której wycenił urządzenie na 999 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu