Ciekawe strony

Niezwykle ciekawy pomysł na nową odmianę forum internetowego na naszych stronach

Grzegorz Ułan
Niezwykle ciekawy pomysł na nową odmianę forum internetowego na naszych stronach
7

Chyba po raz pierwszy zdecydowałem się na opisanie Wam nowego serwisu jeszcze przed przetestowaniem go. Na tę chwilę Moot, bo o nim będzie mowa, dostępny jest tylko na zaproszenia, ale już teraz, z tego co widać na zrzutach i w opisie, dostrzegam w nim potencjał na nową odmianę for internetowych,...


Chyba po raz pierwszy zdecydowałem się na opisanie Wam nowego serwisu jeszcze przed przetestowaniem go. Na tę chwilę Moot, bo o nim będzie mowa, dostępny jest tylko na zaproszenia, ale już teraz, z tego co widać na zrzutach i w opisie, dostrzegam w nim potencjał na nową odmianę for internetowych, dla mniejszych serwisów, które nie chcą instalować dodatkowych skryptów. Dodatkowo mogłem zobaczyć w akcji tę propozycję na jednym z serwisów, więc wiele już można o tym pomyśle powiedzieć. Wcześniej opisywałem Wam już różne takie próby, zarówno w polskim wykonaniu jak i projekty z zagranicy, ten jednak wydaje mi się mocno przyszłościowy, choćby z tego powodu, że możemy z niego korzystać we własnych witrynach.

Jedyne, czego nie wiemy, to jak będzie wyglądało zarządzanie tym forum od strony administracyjnej, ale tego można z dużym prawdopodobieństwem się domyślić. Zacznijmy od zrzutów ekranu ze strony głównej serwisu oraz pobieżnego opisu.

Po prawej widzimy dostępne kategorie forum, w głównym strumieniu wybraną jedną z nich. W przypadku pojawienia się nowego wątku czy komentarza informowani jesteśmy o tym odpowiednią ikoną z liczbą aktualizacji.

Kod naszego forum możemy sprawnie i szybko wkleić do naszych serwisów, przy czym pozostawia nam możliwość dostosowania go do wyglądu naszej strony. Wszelkie operacje na tym forum odbywają się w czasie rzeczywistym, bez konieczności przeładowywania strony oraz co najważniejsze, usługa ta jest zupełnie darmowa.

Widzimy też, że będzie dostosowane do wyświetlania i obsługi poprzez urządzenia mobilne. Zarówno tablety, jak i smartfony.

Trzeba przyznać, że sam wygląd i możliwości integracji z rożnymi serwisami robią wrażenie.

Na zrzutach i w opisie ładnie to wszystko wygląda, jednak sprawdźmy, jak sprawuje się takie forum w akcji. Na swoich stronach zainstalował go serwis Flowplayer.

Już w pierwszym kontakcie widzimy, że ma problemy z wyświetlaniem kategorii forum na samej górze po prawej (Google chrome), w ich poszukiwaniu udałem się na sam dół. Nie było to też łatwe, gdyż w miarę przewijania odkrywały się kolejne wątki. Z tego też względu zaznaczyłem na początku, że to dobry pomysł dla mniejszych serwisów z mniejszą ilością wątków w danych kategoriach. Wprawdzie jest wyszukiwarka, a nowe wpisy pojawiają się na samej górze, jednak przy większej ilości wątków więcej w tym bałaganu niż uporządkowanej dyskusji. W końcu udało mi się trafić na kategorię oraz liczbę aktywnych osób obecnych na forum.

Każdy wątek w danych kategoriach możemy sobie osobno otworzyć i wygodnie dyskutować w nim.

Lub też pozostać w głównym strumieniu z wszystkimi innymi dyskusjami.

Wszystkie nasze wpisy czy komentarze umieszczane są w osobnej zakładce - My feed. Dzięki czemu mamy szybki dostęp do interesujących nas kategorii i wątków, w których braliśmy udział.

Wspomniana dyskusja w czasie rzeczywistym chyba poszła jednak za daleko. Prawdopodobnie nasze wprowadzane wpisy widać już podczas pisania, co widzimy na zrzucie. Mam nadzieję, że to tylko nasz podgląd (przydatne do podejrzenia, gdy wprowadzamy na przykład jakiś kod HTML) i nie będą go widzieć inni uczestnicy dyskusji.

Zaznaczę też, że jesteśmy informowani o nowych wątkach w zakładce z serwisem w naszej przeglądarce oraz o nowych i opuszczających forum osobach wyskakującymi powiadomieniami. Rozwinięcie tych powiadomień daje nam dostęp do ostatnich zdarzeń na forum, takich jak, co ważne, komentarze do wątków, do których możemy bezpośrednio przejść z poziomu tych powiadomień.

W mojej pierwszej ocenie, oczywiście z chwilą otrzymania zaproszenia, wnikliwiej przyjrzę się temu projektowi, ma on w sobie spory potencjał i szansę na zdobycie popularności wśród właścicieli mniejszych serwisów. Ważną kwestią w jego przydatności jest jeszcze zarządzanie takim forum, od niego wiele zależy. Czy mamy pełna kontrolę nad tym forum i jego użytkownikami? Jak wygląda moderacja? No i ważna rzecz do rozwiązania - wyświetlanie kategorii w Google Chrome. Na Firefoxie już tego problemu nie widać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

fora internetowe