Bezpieczeństwo w sieci

Rosji nie chcą nawet w darknecie. Niemieckie służby blokują sieciowy czarny rynek

Patryk Koncewicz
Rosji nie chcą nawet w darknecie. Niemieckie służby blokują sieciowy czarny rynek
3

Niemcy we współpracy z USA pokazują rosyjskim cyberprzestępcom, że nie mogą czuć się bezpiecznie nawet w darknecie

Rosja oberwała już mocno w wielu aspektach cyberprzestrzeni. Konsekwencją inwazji na Ukrainę było zamknięcie wielu sieciowych usług, wyłącznie systemów płatności, wycofanie aplikacji użytkowych i odcięcie od mediów społecznościowych. Jest jednak w Internecie miejsce, gdzie wszelkie brudne interesy mogły kwitnąć bez przeszkód. Mowa o szeroko pojętym darknecie, głębokiej warstwie sieci, która między innymi służy wszelkiej maści czynnościom określanym jako nielegalne. Jednak i tam dobrano się Rosji do skóry. Niemieckie służby zadały spory cios rosyjskiemu półświatkowi, uderzając w serwery Hydry, jednego z najbardziej dochodowych czarnych rynków darknetu.

Łeb rosyjskiej Hydry wart miliony euro

Hydra to rozległy rynek ukryty pod wierzchnią warstwą Internetu, który specjalizuje się w handlu narkotykami, fałszywymi dokumentami, podrabianymi kartami kredytowymi i generalnie usługami podmiotów spod ciemnej gwiazdy. Posiada bazę około 17 milionów kont i 19 tysięcy sprzedawców. Rynek jest napędzany głównie przez Rosjan i przeznaczony dla krajowych przestępców oraz ich partnerów z państw sąsiadujących, choć jego serwery znajdują się także w zachodnich państwach Europy.

Źródło: Depositphotos

Niemieckie władze przy wsparciu służb Stanów Zjednoczonych zamknęły niemieckie serwery Hydry przejmując przy tym Bitcoiny o wartości 23 milionów euro. Okazało się bowiem, że kwitnie tam też cyberprzestępczy proceder prania kryptowalut, powiązany z wieloma giełdami i aplikacjami. Akcja jest wynikiem trwającej od 2021 roku kooperacji Niemiec i USA. Po zamknięciu serwerów niemieckie służby rozpoczynają polowanie na administratorów Hydry, podejrzanych o handel narkotykami i liczne przekręty finansowe. USA nałożyło sankcje na Hydrę oraz rosyjską giełdę kryptowalut Garantex. Trwają także prace nad identyfikacją ponad 100 adresów kontaktów kryptowalutowych, powiązanych z czarnym rynkiem.

Amerykańska sekretarz skarbu Janet L. Yellen wystosowała także bezpośredni komunikat do przestępców. Ostrzegła, że Stany Zjednoczone w porozumieniu z partnerami takimi jak Niemcy czy Estonia będą dalej zakłócać sieci dystrybucji czarnego rynku, a przestępcy nie mogą czuć się bezpiecznie nawet w darknecie.

Stock Image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news