Felietony

"Niebieski" Windows z datą publicznej bety. Microsoft celuje w mniejsze tablety?

Konrad Kozłowski
"Niebieski" Windows z datą publicznej bety. Microsoft celuje w mniejsze tablety?
13

W poniedziałek poznaliśmy pierwsze fakty na temat zmian, które Microsoft szykuje w aktualizacji określanej jako "Windows Blue" - większy wybór wielkości kafelków czu uruchamianie dwóch aplikacji na podzielonym ekranie to tylko przykłady, lecz do oficjalnej premiery powinniśmy spodziewać się czegoś w...

W poniedziałek poznaliśmy pierwsze fakty na temat zmian, które Microsoft szykuje w aktualizacji określanej jako "Windows Blue" - większy wybór wielkości kafelków czu uruchamianie dwóch aplikacji na podzielonym ekranie to tylko przykłady, lecz do oficjalnej premiery powinniśmy spodziewać się czegoś więcej i wiele wskazuje na to, że już przed wakacjami zostanie udostępniona publiczne "preview" systemu.

Zaplanowana na czerwiec konferencja Build, odbywająca się w San Francisco ma być miejscem, gdzie oficjalnie Microsoft udostępni pierwszą publiczną kompilację aktualizacji dla Windows 8. Mało prawdopodobne jest, by finalna wersja uaktualnienia również nosiła nazwę "Blue", lecz wiemy że dotyczyć ma nie tylko samego systemu operacyjnego. Według poprzednich informacji możemy oczekiwać zmian w pozostałych produktach i usługach Microsoftu.

Aktualizacja zawierać ma także nowe aplikacje jak dyktafon czy kalkluator, miejmy jednak nadzieję że nie będą one tymi najważniejszymi, a i dostępne już teraz programy doczekają się usprawnień. Microsoft zdecydował się na zniesienie ograniczenia w postaci minimalnej rozdzielczości wymaganej do uruchomienia aplikacji Windows 8 oraz wykorzystania funkcji ich przypinania - czy miałoby to wskazywać na plany wkroczenia systemu na urządzeniach z mniejszymi ekranami? Być może do gry wejdą siedmio- i ośmiocalowe tablety?

Wielka szkoda, że optymistyczne założenia Microsoftu wobec Windows RT nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości - większość użytkowników nadal nie jest w stanie odróżnić "typowej ósemki", od przygotowanej z myslą o tabletach wersji systemu. Niewielki wybór aplikacji nie pozwala Windows RT rozwinąć skrzydeł, a i te które są już dostępne w większości pozostawiają wiele do życzenia.

Po raz kolejny pokładam wielkie nadzieje w Microsofcie i naprawdę kibicuję im w tym projekcie. Chciałbym po prostu, by mobilny system od Apple zyskał godnego siebie rywala, a jeżeli chodzi o tablety to niestety szczerze stwierdzę, że Android nie jest (jeszcze) systemem, który spełniałby moje wymagania. A co powiecie na siedmiocalowy tablet wprost od Microsoftu jesienią tego roku?

Źródło: The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu