Eksperci multiagencji ubezpieczeniowej Unilink opublikowali raport „Nawigator Ubezpieczeniowy - Mapa Przestępczości w Polsce” z rankingiem 100 najbardziej niebezpiecznych regionów w Polsce. Gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo?
Z roku na rok jest coraz gorzej
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ogólny wzrost liczby przestępstw przeciwko mieniu dotyczący całego kraju. Wykres Unilinku, który możecie zobaczyć poniżej, jasno informuje, jak zmieniała się ogólnopolska liczba wspomnianych przestępstw i cóż… nie wygląda to najlepiej. Aleksandra Friedel, prezeska Unilink, komentuje:
Ogólnokrajowa liczba przestępstw przeciwko mieniu z zeszłego roku wciąż wydaje się dość niska względem wyników sprzed 9 - 10 lat. Równocześnie dostrzegamy jednak odwrócenie spadkowego trendu, które stało się widoczne po 2018 roku. Na przykład w 2022 roku popełniono ponad 80 000 więcej przestępstw przeciwko mieniu niż w 2018 roku.
Jak wykonano badanie?
W raporcie Unilink możemy przeczytać, że jakiś czas temu Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące liczby oraz częstości przestępstw z całego 2022 roku. Chodzi między innymi o przestępstwa przeciwko mieniu. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim: oszustwa, kradzieże, kradzieże z włamaniem, zniszczenia lub uszkodzenia cudzej rzeczy czy przywłaszczenie.
Unilink zaznacza, że warto przeliczyć liczbę takich czynów karalnych na 10 tysięcy mieszkańców danego obszaru. Jest to uzasadnione ze względu na duże zróżnicowanie liczby mieszkańców w 380 badanych powiatach i miastach na prawach powiatu.
Nie tylko duże miasta są niebezpieczne
Co jednak ciekawe, nie tylko duże miasta są niebezpieczne. Podobne analizy bazujące na danych z wcześniejszych lat wskazywały, że w skali kraju widoczne jest bardzo duże zróżnicowanie wskaźników przestępczości. Dobrym przykładem zróżnicowania wyników jest sytuacja dotycząca Włocławka oraz powiatu kaliskiego. Mowa o około dwudziestodwukrotnej różnicy liczby przestępstw przeciwko mieniu na 10 000 mieszkańców (Włocławek - 373, powiat kaliski - 17).
Jak mimo wszystko największe miasta wypadają w tym zestawieniu? Zobaczcie sami:
- Wrocław - 5 najgorszy wynik w kraju
- Gdańsk - 10 najgorszy wynik w kraju
- Poznań - 18 najgorszy wynik w kraju
- Warszawa - 19 najgorszy wynik w kraju
- Kraków - 30 najgorszy wynik w kraju
- Łódź - 40 najgorszy wynik w kraju
Anna Borysiuk-Biernat, agentka ubezpieczeniowa Unilink, dodaje:
Na terenie niektórych miast w minionym roku okradziona lub oszukana została co setna albo nawet co pięćdziesiąta osoba. Taki wynik oznacza spore ryzyko, przed którym warto się ubezpieczyć. Tym bardziej, że po porównaniu liczby przestępstw przeciwko mieniu z 2021 roku oraz 2022 roku często widoczne są lokalne wzrosty. Na terenie Bydgoszczy i Warszawy w 2022 roku Policja stwierdziła o 10% więcej przestępstw przeciwko mieniu niż rok wcześniej. Analogiczny wzrost z Krakowa to 7%. Źle przedstawia się sytuacja z Wrocławia, gdzie 2022 roku przyniósł roczny wzrost liczby przestępstw przeciwko mieniu aż o 15%.
Reklama
Okolice dużych miast również bywają niebezpieczne, o czym świadczy chociażby przykład powiatu wołomińskiego oraz średzkiego. Okolic z najniższymi wskaźnikami przestępczości przeciwko mieniu trzeba natomiast szukać poza miastami na prawach powiatu. Kolejna ciekawa obserwacja dotyczy podziału kraju na osi wschód - zachód. Okazuje się, że wschodnia część Polski jest bezpieczniejsza.
Jakie dobra materialne są najbardziej zagrożone?
Z raportu wynika również, że przestępstwa przeciwko mieniu najbardziej zagrażają samochodom i nieruchomościom mieszkaniowym. Lokale, domy i auta to najcenniejsze składniki majątku dla większości Polaków. Unilink donosi jednak, że ubezpieczyciele w odpowiedzi oferują szeroką gamę polis. W przypadku samochodów, chodzi o autocasco uwzględniające ryzyko kradzieżowe.
Źródło: Raport Unilink „Nawigator Ubezpieczeniowy - Mapa Przestępczości w Polsce”
Stock Image from Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu