Mobile

Niebawem każde urządzenie ze slotem na karty pamięci będzie mogło obsługiwać łączność NFC

Tomasz Popielarczyk
Niebawem każde urządzenie ze slotem na karty pamięci będzie mogło obsługiwać łączność NFC
7

To zaskakujące, jak popularne nad Wisłą stały się płatności zbliżeniowe. Wkrótce mogą stać się one jeszcze bardziej powszechne, bo Stowarzyszenie SD zapowiada wdrożenie modułów NFC do kart microSD. Oznacza to, że właściwie każdy smartfon i tablet będzie mógł obsługiwać tę technologię. Pomysł zinteg...

To zaskakujące, jak popularne nad Wisłą stały się płatności zbliżeniowe. Wkrótce mogą stać się one jeszcze bardziej powszechne, bo Stowarzyszenie SD zapowiada wdrożenie modułów NFC do kart microSD. Oznacza to, że właściwie każdy smartfon i tablet będzie mógł obsługiwać tę technologię.

Pomysł zintegrowania NFC z kartami microSD nie jest nowy. Jeszcze w 2010 roku VISA zawiązała partnerstwo z firmą DeviceFidelity, co miało na celu opracowanie i wdrożenie na rynek kart pamięci wspierających tę technologię. Rok później Stowarzyszenie SD zapowiedziało własną standaryzację, co pozwoliłoby każdemu producentowi wytwarzanie podzespołów tego typu. Tym razem cały proces miał się odbywać we współpracy z GlobalPlatform. Temat ucichł i wreszcie odżył na nowo w maju bieżącego roku wskutek ujawnienia przez stowarzyszenie szczegółów dotyczących działania nowego rozwiązania. Okazuje się, że nie jest już ono tak odległą perspektywą.

Projekt Stowarzyszenia SD przewiduje dodanie do kart microSD modułu SWP, który miałby umożliwiać bezpieczną transmisję danych za pośrednictwem NFC. Technologię tę wdrożyć może każdy z partnerów stowarzyszenia i wyprodukować nowoczesne modele. W ten sposób powstanie nowy rodzaj kart pamięci - SmartSD. Szczegółowy opis działania oraz zalet nowego rozwiązania zilustrowano na klipie wideo.

Karta SmartSD ma być kompatybilna z większością urządzeń mobilnych ze slotem na kartę pamięci. Ma to być zestandaryzowane rozwiązanie kompatybilne z wieloma dostawcami płatności oraz operatorami. Za obsługę prawdopodobnie będzie musiała odpowiadać stosowna aplikacja, która pozwoli również na personalizację karty. Ma być bowiem możliwe przechowywanie na niej też podstawowych informacji o użytkowniku, co może być przydatne m.in. podczas wymiany elektronicznymi wizytówkami. Karty SD z NFC będą również posiadały mechanizm autoryzacji w postaci kodu PIN niezbędnego do wykonania jakiejkolwiek transakcji. Ponadto użytkownik będzie mógł skonfigurować kartę tak, by obsługiwała tylko wybrane przez niego płatności. Ma to zabezpieczyć nową technologię przed ewentualnymi nadużyciami.

O zaletach posiadania NFC w telefonie oraz popularności tego standardu chyba nie muszę wspominać? Dodam tylko, że technologia ta pozwoli nie tylko na płatności zbliżeniowe ale wykonywanie dziesiątek innych czynności, jak chociażby transfer plików i danych, łączność z akcesoriami czy zmuszanie urządzenia do pewnych czynności, jak nastawienie budzika czy załadowanie konkretnej witryny.

Najbardziej w tej sytuacji cieszy, że to właśnie Stowarzyszenie SD opracowało ten standard, dając producentom szeroki wachlarz możliwości. W przeciwnym wypadku mielibyśmy do czynienia z wieloma różnymi i niekompatybilnymi ze sobą rozwiązaniami należącymi do poszczególnych koncernów i operatorów. Teraz pozostaje tylko czekać na pierwsze wyprodukowane karty SmartSD oraz wdrożenie ich do poszczególnych usług. Wierzę, że z tym akurat problemu nie będzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu