Nokia

Nie tylko Surface 3 się grzeje - Lumia 1320 ma ten sam problem

Jakub Szczęsny
71

Do napisania tego wpisu zainspirował mnie mój osobisty telefon - Nokia Lumia 1320, nieco biedniejszy phablet z systemem Windows Phone. Telefon ten wybrałem głównie dlatego, że uwielbiam duże ekrany w urządzeniach mobilnych, choć przekonałem się potem na własnej skórze, że mobilny system Microsoftu n...

Do napisania tego wpisu zainspirował mnie mój osobisty telefon - Nokia Lumia 1320, nieco biedniejszy phablet z systemem Windows Phone. Telefon ten wybrałem głównie dlatego, że uwielbiam duże ekrany w urządzeniach mobilnych, choć przekonałem się potem na własnej skórze, że mobilny system Microsoftu nie wykorzystuje całej palety możliwości, idącej za ogromnym wyświetlaczem. Przez pół roku używania jej naprawdę mocno nie miałem z nią żadnych problemów - do wczoraj.

Sytuacja typowa - akurat pożyczyłem swój komputer tacie, który zapragnął nieco przeszperać Internet, toteż jak w takich sytuacjach zwykle bywa, wziąłem ze sobą telefon i zszedłem na dół. Telefon już nieco wygłodniał, choć i tak trzymał się dzielnie - 1,5 dnia bez ładowania przy mojej intensywności korzystania ze smartfona to szmat czasu. Podłączyłem zatem telefon do ładowarki, rozsiadłem się w fotelu i włączyłem Twittera - akurat trafiło się tam kilka powiadomień. Za chwilę odezwał się Facebook Messenger, po czym musiałem szybko przenosić się z aplikacji do aplikacji, by nadążyć z odpisywaniem i tu i tam.

Po około 10 minutach telefon zaczął się robić niebezpiecznie gorący, zwłaszcza w jego prawej górnej części (z perspektywy frontu urządzenia). Wcześniej też potrafił się nieco nagrzać, zwłaszcza, gdy grałem w gry i po prostu nie zwróciłem na to uwagi. Zacząłem się zastanawiać nad tym dopiero, gdy zauważyłem, że... telefon zaczyna zwalniać, by zaraz po tym pokryć się czernią. Przez kilka chwil myślałem, że telefon po prostu się uceglił, jednak po chwili zaczął się restartować.

Nie tylko ja mam ten problem

Okazuje się, że zwłaszcza po aktualizacji telefonu do Windows Phone 8.1 Preview for Developers, Lumie 1320 miewają czasem kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej kultury pracy. Problem pojawia się najczęściej wtedy, gdy telefon jest podłączony do ładowarki i pracuje przy dużym obciążeniu - nie wiem, czy Twitter i Facebook Messenger są aż tak wymagającymi aplikacjami, jednak osobiście nie sądzę, by potrzebowały one aż takich nakładów zasobów, jak na przykład gry. Fakt faktem - telefon akurat się ładował.

Przypadki przegrzania się zgłaszają niestety także egzemplarze wyposażone w systemu spoza kanału Preview for Developers, co wskazuje na to, że problem ma charakter głównie sprzętowy. Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie telefony Lumia 1320 mają ten problem - u większości osób aż tak skrajny problem nie wystąpił, choć przyznają, że ten phablet jest akurat wybitnie ciepłolubny.

W Internecie natomiast można znaleźć zatrzęsienie tematów na forach (wpiszcie w Google: "Lumia 1320 overheating"), także na tym oficjalnym od Nokii, gdzie użytkownicy tego telefonu zgłaszają problemy w działaniu urządzenia. Jak zwykle bywa w takich przypadkach - są oni odsyłani z telefonem do serwisu, gdzie specjaliści zbadają przyczynę problemu i postarają się ją wyeliminować.

Posiada ktoś z Was Lumię 1320? Macie te same problemy? A może problem występuje także w innych urządzeniach Nokii?

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile