Nokia

Mapy HERE od Nokii niebawem dostępne dla Androida, ale tylko na... Samsungach

Tomasz Popielarczyk
Mapy HERE od Nokii niebawem dostępne dla Androida, ale tylko na... Samsungach
42

Mapy HERE jak dotąd były domeną Windowsa Phone, szczególnie po tym, jak usunięto je z AppStore. Nokia jednak nie ma zamiaru się ograniczać do jednej platformy i nawiązuje bardzo bliską współpracę z Samsungiem na tym polu. Już wkrótce smartfony i smartwatche z logo koreańskiej firmy otrzymają dostęp...

Mapy HERE jak dotąd były domeną Windowsa Phone, szczególnie po tym, jak usunięto je z AppStore. Nokia jednak nie ma zamiaru się ograniczać do jednej platformy i nawiązuje bardzo bliską współpracę z Samsungiem na tym polu. Już wkrótce smartfony i smartwatche z logo koreańskiej firmy otrzymają dostęp na wyłączność dostęp do usługi.

Samsung już wcześniej zapowiedział, że mapy HERE będą stanowiły podstawową usługę nawigacyjną w zegarkach z Tizen OS. Okazuje się jednak, że współpraca z fińską firmą będzie zakrojona na znacznie szerszą skalę. Jak możemy przeczytać na oficjalnym blogu usługi, niebawem zobaczymy jej oficjalną aplikację również na smartfonach.

Aplikacja ma zadebiutować jako zamknięta wersja beta. Na starcie zaoferuje ona użytkownikom funkcje nawigacji, a także możliwość pobierania map wybranych regionów lub krajów do pamięci urządzenia, dzięki czemu możliwe stanie się korzystanie z nich bez konieczności posiadania połączenia z internetem. Mapy będą dzięki temu działać szybciej i sprawniej, a użytkownik otrzyma do nich dostęp niezależnie od tego gdzie się znajduje.

Mechanizm nawigacji nie ustępuje niczym temu, który znamy z Google Maps. Ba, nawet go przebija pod wieloma względami (jak chociażby ten opisany w poprzednim akapicie). Będziemy mieli tutaj dostęp do wyznaczania trasy samochodowej, pieszej lub wykorzystującej komunikację publiczną. Nie zabraknie również informacji o natężeniu ruchu na drogach, a także aktualizowanych w czasie rzeczywistym rozkładów jazdy. Ulubione miejsca będzie można zapisywać do swojej kolekcji, a te najciekawsze udostępniać znajomym.

Całość ma efektywnie współpracować ze smartwatchami Samsunga. Trasa wyznaczona na smartfonie będzie mogła zostać szybko przesłana na zegarek, który zaprowadzi nas wprost do celu. Całość ma również synchronizować się z usługą Glympse, co ułatwi współpracę w grupach. Nie zabraknie też funkcji łączącej aplikację z Samsung Car Mode.

Nic nie wiadomo o tym, aby mapy HERE trafiły do Google Play. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie staną się one atutem Samsunga, jeśli chodzi o segment Androida. Smartfony z serii Galaxy oraz zegarki Gear otrzymają do nich dostęp na wyłączność, co z całą pewnością nie będzie na rękę Google'owi. Mapy od twórców Androida są produktem rozwijanym bardzo intensywnie, a ogromne inwestycje w ich rozwój pozwoliły wypracować niemalże niezagrożoną pozycję lidera. Współpraca Nokii i Samsunga na pewno tego nie zmieni, ale będzie stanowić solidny fundament do zagrożenia pozycji Google w dłuższej perspektywie czasu. A jest to jak najbardziej możliwe, bo HERE Maps to solidny i dojrzały produkt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu