Artykuł sponsorowany

Nie tylko Roomba. iRobot to więcej niż domowe roboty sprzątające

Kamil Świtalski
Nie tylko Roomba. iRobot to więcej niż domowe roboty sprzątające
1

iRobot Corporation, firma, która stworzyła popularne roboty sprzątające, pomagające na co dzień w porządkach ludziom na całym świecie, rozpoczęła działalność w 1990 roku. I choć większość zna tę firmę przede wszystkim dzięki najnowszym produktom, takim jak uwielbiane roboty Roomba czy Braava — to warto mieć na uwadze, że w swoim portfolio firma ma wiele innych robotów. A wszystko rozpoczęło się z chęci niesienia pomocy ludziom— firma zaczynała od tworzenia robotów, które miały pomagać w eksploracji kosmosu oraz wspierać służby mundurowe.

Sky is the limit

Wizjonerzy którzy założyli iRobot Corporation w 1990 roku postanowili wykorzystać swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie zgromadzone podczas studiów na słynnym MIT, by pomagać innym. Już wtedy wierzyli że elektroniczne urządzenia staną się naszymi kompanami na co dzień. Regularnie starzejące się społeczeństwo, problemy militarne, chęć eksploracji kosmosu — kierunków gdzie takie urządzenia mogły okazać się pomocne było wiele. Twórcy iRobot przez lata regularnie realizowali zatem wizję niesienia pomocy, która w wielu przypadkach okazała się prawdziwym być, albo nie być. Dzięki ich projektom udało się też ocalić dziesiątki, a może nawet setki, żyć.

Od ponad 30 lat w służbie ludzkości. iRoboty nie tylko do porządków domowych

Mówiąc o produktach iRobot warto cofnąć się do samego początku — i robota Genghis. Istnieje duża szansa że wcześniej o nim nie słyszeliście — i nic w tym dziwnego. To model za który odpowiedzialny jest założyciel firmy - Colin Angle. W 1992 roku z potrzeby dokładnej eksploracji kosmosu stworzył on urządzenie imitujące ruchy owadów. Dzięki innowacyjnym mechanizmom nawigacji i kontroli lotu, pozwalał naukowcom zebrać wiele kluczowych danych na temat otaczającej nas przestrzeni.

Kolejnym ważnym projektem firmy niewątpliwie był iRobot Ariel. Robot stworzony do pomocy w wykrywaniu i unieszkodliwianiu min przeciwpiechotnych. Po podpisaniu w 1997 roku Traktaktu Ottawskiego, urządzenia pomagały w odnajdować i niszczyć pułapki. Sprzęt idealnie wyręczał w tym zadaniu ludzi, a dzięki nietypowej konstrukcji wzorowanej na krabach — nie tylko mógł dostawać się w trudnodostępne miejsca, ale też bez problemu poruszać w najróżniejszych środowiskach — po lądzie i wodzie. Kluczowe w jego projektowaniu były algorytmy poruszania się – robot nie mógł przecież pominąć nawet skrawka powierzchni.

Ale Ariel nie był jedynym robotem pomagającym armii. W tej dziedzinie nie można zapomnieć także o innych produktach iRobot jak FirstLook oraz PackBot. Ten pierwszy dzielnie pomagał żołnierzom amerykańskim podczas misji stabilizacyjnych w Afganistanie i Iraku. Dzięki niemu udało się ocalić m.in. życie współpracującego z armią tłumacza i jego sąsiadów. iRobot nie tylko pozwolił sprawdzić sytuację w mieszkaniu gdzie została podłożona bomba. Zamontowane w nim kamery i zestawy czujników pozwoliły zlokalizować pozostawiony tam ładunek wybuchowy, do którego specjaliści podeszli z odpowiednim osprzętem, ratując życie wielu osób. Był on też kompanem, który w Iraku jako pierwszy wkraczał na niebezpieczne tereny, badając potencjalne zagrożenia. Ale PackBot wcale nie zostaje w tym temacie w tyle. Ten model dzielnie wspomagał ratowników w ekstremalnie niebezpiecznej pracy podczas ratowania ludzkich żyć po zamachach 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Piętrzące się pozostałości po dwóch wieżach stanowiły wyzwanie nawet dla nowoczesnych robotów: pył, wysoka temperatura, brak dostępu do światła - mimo wszystko dzielnie wspomagały one ratowników: docierały do trudno dostępnych miejsc, zdobywały informacje o tym co czyha dalej. Wielokrotnie też pomagał on w misjach stabilizacyjnych — a jednym z najbardziej spektakularnych dokonań robota było niewątpliwie rozbrojenie bomby podłożonej pod autobusem oraz regularne patrolowanie setek kilometrów wzdłuż trybun, parkingów, szatni w poszukiwaniu zagrożenia podczas mistrzostw World Cup 2015 w Brazylii.

iRobot PackBot
iRobot FirstLook

Wspomniałem wcześniej o problemach starzejącego się społeczeństwa i poszukiwaniu pomocy, która będzie dla niego niezbędna. Tutaj iRobot także przygotował swoją propozycję — we współpracy z firmą InTouch Health przygotowano urządzenie RP-VITA. Jest to robot telemedyczny pozwalający specjalistom z całego świata na zdalny kontakt z pacjentem. Wyposażony w zestaw portów pozwalających podłączać cyfrowe urządzenia medyczne pozwala w łatwy sposób przeprowadzić badania, których wyniki natychmiast trafiają do medyków. Wygodnie, szybko, bez kolejek. Obecnie roboty RP-VITA znajdują zastosowanie na terenie amerykańskich placówek służby zdrowia.

Ciekawym urządzeniem w portfolio iRobot niezmiennie pozostaje robot Seaglider. Bezzałogowy pojazd wodny stworzono, by badał wody oceanów i mórz. Sondy w które został wyposażony sprzęt zbierają dane dotyczące takich parametrów jak temperatura, zasolenie czy zanieczyszczenia występujące w badanych przez niego zbiornikach wodnych. Jego obudowa potrafi dostosowywać się do zmiennego ciśnienia głębokich wód, a konstrukcja stworzona z myślą o wielomiesięcznych misjach wyróżnia go wyjątkowo niskim poborem energii. Dzięki temu jest w stanie pokonać tysiące kilometrów tworząc ogromną bazę danych dla naukowców, którzy zyskują wiele cennych dla nich informacji bez narażania ludzkiego życia.

Jak wspomniałem na początku — iRobot w swojej ofercie ma grupę robotów które rozpoznają właściwie wszyscy. Ale prawdopodobnie niewielu słyszało o debiutującym kilkanaście lat temu modelu iRobot Looj, który docenią wszyscy właściciele domów wolnostojących, regularnie zmagający się z problemem zatkanych rynien dachowych. Ten niepozorny sprzęt pomaga uporać się z irytującym problemem bez zatrudniania wyspecjalizowanej ekipy — twórcy nazywają go pogromcą brudu, liści i najrozmaitszych nieczystości zalegających w domowych rynnach. Niech nie zwiedzie was niepozorny wygląd sprzętu — iRobot Looj to prawdziwy specjalista, który poradzi sobie nawet z najbardziej uciążliwymi przeszkodami napotkanymi na swojej drodze!

Czystość, wygoda i bezpieczeństwo - ale przede wszystkim bycie wzorowym kompanem

Ponad trzy dekady istnienia firmy przekładają się na dziesiątki przemyślanych produktów i ponad tysiąc patentów w zakresie robotyki. Wiele z nich po dziś dzień pozostaje rewolucyjnymi w swojej dziedzinie, innym nikt nie odmówi dopracowania i wyznaczania trendów, którymi po latach zaczęła podążać konkurencja. Założyciele iRobot Corporation to wizjonerzy, którzy od początku wiedzieli jaki cel przyświeca ich pracy — i przez lata regularnie dążą do jego realizacji. Wszystkie ich roboty mają być przede wszystkim pomocne. Jedne pozwalają ocalić zdrowie, inne życie (a i aż) podnoszą komfort w załatwianiu codziennych obowiązków. I choć to ostatnie z produktów (m.in. robot odkurzający iRobot Roomba czy robot mopujący iRobot Braava) są najpopularniejszymi w portfolio producenta, to warto mieć na uwadze że doświadczenie firmy jest znacznie bogatsze. Skuteczne roboty do zadań specjalnych to ich znak rozpoznawczy!

Więcej informacji na irobot.pl

Wpis powstał przy współpracy z firmą iRobot.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu