W tym roku popularna firma produkująca sprzęt i akcesoria komputerowe - SteelSeries - kończy 20 lat. Przez ten czas udało im się nie tylko sprzedać miliony urządzeń, ale również wejść do czołówki producentów.
SteelSeries ma już 20 lat. To oni stoją za innowacyjnym sprzętem gamingowym i wsparciem e-sportu
Innowacje
Początki firmy SteelSeries sięgają 2001 roku i zapewne niewiele osób wie, że została założona przez gracza Counter-Strike, Jacoba "JWP" Wolff-Petersena, a do 2007 roku funkcjonowała pod nazwą Soft Trading.
[okladka rozmiar=srednia]
[/okladka]
Jednym z pierwszych produktów były podkładki pod myszki Icemat i SteelPad, kluczowe dla rozwoju firmy, jak i samego e-sportu. Ówczesne klasyczne podkładki sprawiały bowiem, że kulki w myszkach profesjonalnych graczy ciągle się brudziły, co wpływało na ruch kontrolera, a w konsekwencji powodowało, że niejeden strzał w grze stawał się niecelny. Szklana podkładka IceMat trafiła na rynek w 2001 roku i całkowicie wyeliminowała ten problem. W 2004 natomiast pojawiła się podkładka QCK, która do jest najlepiej sprzedającą się podkładkę gamingową w historii (około 15 milionów egzemplarzy). Jedna z jej aktualnych wersji posiada w pełni konfigurowalne strefowe podświetlenie RGB, czego nie spotyka się dziś na rynku zbyt często.
Scena e-sportowa doceniła pierwszą na świecie szklaną podkładkę pod myszkę, a założyciel SteelSeries doszedł do wniosku, że współpraca z profesjonalnymi gamerami może przełożyć się na tworzenie sprzętu i akcesoriów dedykowanych grom. Nawiązano kooperację z graczami takich drużyn, jak SK Gaming, Team 3D, compLexity, mousesports i Team NoA. W okolicach 2006 roku sprzętu SteelSeries używało aż 7 z 10 najlepszych e-sportowych drużyn na świecie.
[okladka rozmiar=srednia]
[/okladka]
W 2007 roku SteelSeries wypuściło na rynek pierwszą na świecie myszkę posiadającą wbudowaną pamięć z profilami (Ikari), rok później mysz z procesorem ARM, w pewnym sensie kultową, bo wspominaną po dziś dzień - Xai/Sensei. W 2008 roku SteelSeries wchłonęło producenta sprzętu komputerowego Ideazon. Firma nie ograniczała się oczywiście do myszek i podkładek, w 2004 roku stworzyła Icemat Audio, pierwsze gamingowe słuchawki, w 2005 pierwsze słuchawki z chowanym mikrofonem (SteelSound 5H). W 2006 roku natomiast pierwszą mechaniczną klawiaturę gamingową, Steelkeys 6G.
Innowacje towarzyszą SteelSeries cały czas i wcale nie ograniczają się wyłącznie do sprzętów sprzed lat. Wypuszczona w 2018 roku myszka Rival 600 była pierwszym tego typu sprzętem z zaawansowanym czujnikiem lift-off. W 2019 roku natomiast na rynku pojawiła się klawiatura Apex Pro, która uznawana jest za pierwsze tego typu urządzenie z regulowaną aktywacją klawiszy. Jest więc więcej niż pewne, że w kolejnych latach duńska firma będzie oferować kolejne innowacje, które w mniejszy lub większy sposób zmienią rynek peryferiów gamingowych.
Dziś tych produktów jest już tak dużo, że ich wymienianie nie ma sensu, ale przygotowywaliśmy niedawno materiał o aktualnie dostępnych na rynku akcesoriach gamingowych SteelSeries, warto więc tam zerknąć jeśli szukacie takiego sprzętu.
Sprzęty SteelSeries były wielokrotnie nagradzane za takie innowacje, jak chociażby mikrofon Clearcast w słuchawkach Arctis, przełączniki OmniPoint w klawiaturach czy technologię Quantum 2.0 Wireless stosowaną w myszkach bezprzewodowych.
e-Sport
SteelSeries jest od zawsze związane ze sceną e-sportową i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości cokolwiek miało się w tym temacie zmienić. Współpracuje z najlepszymi e-sportowcami, którzy osiągają światowe sukcesy w turniejach gamingowych. Wystarczy wspomnieć o takich drużynach, jak FaZe Clan, OG, czy TYLOO. I są to e-sportowcy z sukcesami, od 2001 roku zawodowi gracze zdobyli z pomocą SteelSeries więcej nagród pieniężnych niż użytkownicy jakiejkolwiek innej marki.
SteelSeries współpracuje też z największymi wydawcami gier, takimi jak Electronic Arts, Blizzard czy Ubisoft, nie są im również obce współprace z influencerami czy gwiazdami z wielkiego i małego ekranu. Na pewno część z Was śledziła losy znanego z roli Supermana i Geralta Henry'ego Cavilla, który w pocie czoła składał swój gamingowy komputer. Popularny aktor współpracuje z marką i korzysta ze słuchawek SteelSeries Arctis.
Jednym z nich jest również znany z roli Góry w Grze o Tron i zawodów strongman - Hafþór Júlíus Björnsson.
Ekosystem sprzętów SteelSeries
Pojedyncze urządzenia to fajna sprawa, ale jednak jeszcze więcej frajdy daje ich spięcie w jeden ekosystem. Firma opracowała oczywiście swoje własne oprogramowanie łączące sprzedawane urządzenia i pobranie SteelSeries Engine to w zasadzie pierwsze, co powinno się zrobić po zakupie nawet jednego sprzętu duńskiej firmy. Obsługuje ono zarówno klawiatury, myszki, podkładki jak i słuchawki oferując nie tylko możliwość konfiguracji tych urządzeń. Jak sami wiecie, w sprzętach gamingowych cały czas popularne jest podświetlenie RGB i spięcie wszystkich urządzeń w jeden "żyjący świetlny organizm" przy pomocy oprogramowania PrismSync to naprawdę świetna sprawa, kapitalny wygląd stanowiska do grania, a dla niektórych również dodatkowe informacje wizualne podczas zaciętych meczów w sieciowych grach. Zaglądając w dodatkowe aplikacje, które można spiąć z oprogramowaniem SteelSeries znajdziecie odpowiednie programy dla najpopularniejszych sieciowych gier, takich jak CS: GO, DOTA 2 czy League of Legends. Jest nawet specjalny mod do Minecrafta, który pozwoli wyświetlać informacje o grze na urządzeniach firmy.
[okladka rozmiar=srednia]
[/okladka]
SteelSeries jako pierwsze rozpoczęło współpracę z graczami e-sportowymi, takimi, jak Manuel 'Grubby' Schenkhuizen, Danil "Dendi" Ishutin, Patrik "CArn" Sättermonn, Lee "NaDa" Yun-yeol, Chris "HuK" Loranger, Carlos "Ocelote" Santiago, Patrik "f0rest" Lindberg czy Shane "rapha" Hendrixson. Pierwsze też sponsorowało e-sportowy turniej. Firma sama przyznaje, że ma obsesję na punkcie "pierwszości", ale nie widzę w tym nic złego. Owocem są udane, przyjemne w użytkowaniu i nastawione na gaming urządzenia, które sprawdzą się nie tylko w rękach profesjonalnych e-sportowców, ale również normalnych graczy, którzy jednak nie chcą korzystać ze zwyczajnych akcesoriów.
Tekst powstał we współpracy ze SteelSeries.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu