Artykuł sponsorowany

SteelSeries ma już 20 lat. To oni stoją za innowacyjnym sprzętem gamingowym i wsparciem e-sportu

Paweł Winiarski
SteelSeries ma już 20 lat. To oni stoją za innowacyjnym sprzętem gamingowym i wsparciem e-sportu
1

W tym roku popularna firma produkująca sprzęt i akcesoria komputerowe - SteelSeries - kończy 20 lat. Przez ten czas udało im się nie tylko sprzedać miliony urządzeń, ale również wejść do czołówki producentów.

Innowacje

Początki firmy SteelSeries sięgają 2001 roku i zapewne niewiele osób wie, że została założona przez gracza Counter-Strike, Jacoba "JWP" Wolff-Petersena, a do 2007 roku funkcjonowała pod nazwą Soft Trading. 

Jednym z pierwszych produktów były podkładki pod myszki Icemat i SteelPad, kluczowe dla rozwoju firmy, jak i samego e-sportu. Ówczesne klasyczne podkładki sprawiały bowiem, że kulki w myszkach profesjonalnych graczy ciągle się brudziły, co wpływało na ruch kontrolera, a w konsekwencji powodowało, że niejeden strzał w grze stawał się niecelny. Szklana podkładka IceMat trafiła na rynek w 2001 roku i całkowicie wyeliminowała ten problem. W 2004 natomiast pojawiła się podkładka QCK, która do jest najlepiej sprzedającą się podkładkę gamingową w historii (około 15 milionów egzemplarzy). Jedna z jej aktualnych wersji posiada w pełni konfigurowalne strefowe podświetlenie RGB, czego nie spotyka się dziś na rynku zbyt często.

Scena e-sportowa doceniła pierwszą na świecie szklaną podkładkę pod myszkę, a założyciel SteelSeries doszedł do wniosku, że współpraca z profesjonalnymi gamerami może przełożyć się na tworzenie sprzętu i akcesoriów dedykowanych grom. Nawiązano kooperację z graczami takich drużyn, jak SK Gaming, Team 3D, compLexity, mousesports i Team NoA. W okolicach 2006 roku sprzętu SteelSeries używało aż 7 z 10 najlepszych e-sportowych drużyn na świecie.

W 2007 roku SteelSeries wypuściło na rynek pierwszą na świecie myszkę posiadającą wbudowaną pamięć z profilami (Ikari), rok później mysz z procesorem ARM, w pewnym sensie kultową, bo wspominaną po dziś dzień - Xai/Sensei. W 2008 roku SteelSeries wchłonęło producenta sprzętu komputerowego Ideazon. Firma nie ograniczała się oczywiście do myszek i podkładek, w 2004 roku stworzyła Icemat Audio, pierwsze gamingowe słuchawki, w 2005 pierwsze słuchawki z chowanym mikrofonem (SteelSound 5H). W 2006 roku natomiast pierwszą mechaniczną klawiaturę gamingową, Steelkeys 6G.

Innowacje towarzyszą SteelSeries cały czas i wcale nie ograniczają się wyłącznie do sprzętów sprzed lat. Wypuszczona w 2018 roku myszka Rival 600 była pierwszym tego typu sprzętem z zaawansowanym czujnikiem lift-off. W 2019 roku natomiast na rynku pojawiła się klawiatura Apex Pro, która uznawana jest za pierwsze tego typu urządzenie z regulowaną aktywacją klawiszy. Jest więc więcej niż pewne, że w kolejnych latach duńska firma będzie oferować kolejne innowacje, które w mniejszy lub większy sposób zmienią rynek peryferiów gamingowych.

Dziś tych produktów jest już tak dużo, że ich wymienianie nie ma sensu, ale przygotowywaliśmy niedawno materiał o aktualnie dostępnych na rynku akcesoriach gamingowych SteelSeries, warto więc tam zerknąć jeśli szukacie takiego sprzętu.

Sprzęty SteelSeries były wielokrotnie nagradzane za takie innowacje, jak chociażby mikrofon Clearcast w słuchawkach Arctis, przełączniki OmniPoint w klawiaturach czy technologię Quantum 2.0 Wireless stosowaną w myszkach bezprzewodowych.

e-Sport

SteelSeries jest od zawsze związane ze sceną e-sportową i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości cokolwiek miało się w tym temacie zmienić. Współpracuje z najlepszymi e-sportowcami, którzy osiągają światowe sukcesy w turniejach gamingowych. Wystarczy wspomnieć o takich drużynach, jak FaZe Clan, OG, czy TYLOO. I są to e-sportowcy z sukcesami, od 2001 roku zawodowi gracze zdobyli z pomocą SteelSeries więcej nagród pieniężnych niż użytkownicy jakiejkolwiek innej marki.

SteelSeries współpracuje też z największymi wydawcami gier, takimi jak Electronic Arts, Blizzard czy Ubisoft, nie są im również obce współprace z influencerami czy gwiazdami z wielkiego i małego ekranu. Na pewno część z Was śledziła losy znanego z roli Supermana i Geralta Henry'ego Cavilla, który w pocie czoła składał swój gamingowy komputer. Popularny aktor współpracuje z marką i korzysta ze słuchawek SteelSeries Arctis.

Jednym z nich jest również znany z roli Góry w Grze o Tron i zawodów strongman - Hafþór Júlíus Björnsson. 

Ekosystem sprzętów SteelSeries

Pojedyncze urządzenia to fajna sprawa, ale jednak jeszcze więcej frajdy daje ich spięcie w jeden ekosystem. Firma opracowała oczywiście swoje własne oprogramowanie łączące sprzedawane urządzenia i pobranie SteelSeries Engine to w zasadzie pierwsze, co powinno się zrobić po zakupie nawet jednego sprzętu duńskiej firmy. Obsługuje ono zarówno klawiatury, myszki, podkładki jak i słuchawki oferując nie tylko możliwość konfiguracji tych urządzeń. Jak sami wiecie, w sprzętach gamingowych cały czas popularne jest podświetlenie RGB i spięcie wszystkich urządzeń w jeden "żyjący świetlny organizm" przy pomocy oprogramowania PrismSync to naprawdę świetna sprawa, kapitalny wygląd stanowiska do grania, a dla niektórych również dodatkowe informacje wizualne podczas zaciętych meczów w sieciowych grach. Zaglądając w dodatkowe aplikacje, które można spiąć z oprogramowaniem SteelSeries znajdziecie odpowiednie programy dla najpopularniejszych sieciowych gier, takich jak CS: GO, DOTA 2 czy League of Legends. Jest nawet specjalny mod do Minecrafta, który pozwoli wyświetlać informacje o grze na urządzeniach firmy.

SteelSeries jako pierwsze rozpoczęło współpracę z graczami e-sportowymi, takimi, jak Manuel 'Grubby' Schenkhuizen, Danil "Dendi" Ishutin, Patrik "CArn" Sättermonn, Lee "NaDa" Yun-yeol, Chris "HuK" Loranger, Carlos "Ocelote" Santiago, Patrik "f0rest" Lindberg czy Shane "rapha" Hendrixson.  Pierwsze też sponsorowało e-sportowy turniej. Firma sama przyznaje, że ma obsesję na punkcie "pierwszości", ale nie widzę w tym nic złego. Owocem są udane, przyjemne w użytkowaniu i nastawione na gaming urządzenia, które sprawdzą się nie tylko w rękach profesjonalnych e-sportowców, ale również normalnych graczy, którzy jednak nie chcą korzystać ze zwyczajnych akcesoriów.

Tekst powstał we współpracy ze SteelSeries.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu