Felietony

Nie taki Windows 8 zły jak go malowano

Michał Majchrzycki
Nie taki Windows 8 zły jak go malowano
16

Najwyraźniej nie jest wcale tak źle, jak chcieliby by niektórzy. Windows 8 sprzedaje się całkiem dobrze. Jeżeli taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, firma z Redmond może z ufnością patrzeć w przyszłość. Windows 8 to jednak nie wszystko. Microsoft podał ciekawe informacje na temat Outlooka i jego...

Najwyraźniej nie jest wcale tak źle, jak chcieliby by niektórzy. Windows 8 sprzedaje się całkiem dobrze. Jeżeli taki stan rzeczy będzie się utrzymywał, firma z Redmond może z ufnością patrzeć w przyszłość. Windows 8 to jednak nie wszystko. Microsoft podał ciekawe informacje na temat Outlooka i jego przyszłości w urządzeniach mobilnych (Android).

40 mln kopii Windows 8 to wcale niemało. Zwłaszcza w kontekście dotychczasowych przecieków, które na ogół określały sprzedaż najnowszej wersji systemu Microsoftu jako dalece niezadowalającą. A tu proszę, Microsoft radzi sobie całkiem nieźle z wprowadzaniem Windows 8 i nic nie wskazuje na to, aby pozytywny trend miał zostać zahamowany. Wręcz przeciwnie, zapewne przed Świętami sprzedaż komputerów i tabletów z Windows 8 jeszcze wzrośnie. Sam jestem zaskoczony.

Może więc po raz kolejny jesteśmy świadkami kreowania rzeczywistości przez internet? W końcu, tyle nasłuchaliśmy się o tym, jaki to Windows 8 jest niedopracowany, że właściwie nikt nie chce go kupować (a już na pewno nie biznes). Do tego doszły jeszcze krytyczne komentarze na temat Surface czy odejście Stevena Sinofsky'ego.

Microsoft oprócz liczby sprzedanych kopii poinformował również, że Windows 8 już wyprzedził Windows 7 pod względem prędkości wdrażania. Firma nie podzieliła się niestety liczbami. Nie jestem do końca przekonany co do tych danych. Według Net Applications w ciągu 3 tygodni od wprowadzenia Windows 7, system zdobył 4% rynku. Kiedy zaś patrzę na obecne statystyki: Windows 8 - 0,71%. A według StatCountera - 2,05% (via Neowin).

Windows 8 według statystyk radzi sobie coraz lepiej, wciąż jednak sporo brakuje mu do powodzenia jakie w analogicznym okresie uzyskał Windows 7. Chyba że Microsoft dysponuje jakimiś innymi, bardziej wiarygodnymi statystykami.

Firma pochwaliła się też, że z poczty Outlook.com korzysta już 25 mln osób. Trwają właśnie przygotowania do wprowadzenia nowych funkcji w poczcie. M.in. pojawiła się już aplikacja Outlook.com na Androida. Przetestowałem ją na szybko i moje wrażenia nie są zbyt pozytywne.

Głównie ze względu na wygląd aplikacji. Sprawia ona wrażenie, jakby była przygotowana na Gingerbreada, nie zaś najnowsze wydanie Androida. Nie mówiąc już o spójności z webowym klientem Outlook.com. Mam nadzieję jednak, że kolejne aktualizacje poprawią wygląd programu.

Grafika: Microsoft

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu