Facebook

Nie sądziłem, że Facebook odświeży tę funkcję

Konrad Kozłowski
Nie sądziłem, że Facebook odświeży tę funkcję
7

Czy wiecie, że możecie tworzyć notatki na Facebooku? Część z Was na pewno ma świadomość istnienia tej funkcji, ale sporo osób nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Takie notatki można zachować dla siebie, ale bez problemu udostęnimy je również z wybraną grupą osób. Facebook ma nadzieje, że od teraz b...

Czy wiecie, że możecie tworzyć notatki na Facebooku? Część z Was na pewno ma świadomość istnienia tej funkcji, ale sporo osób nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Takie notatki można zachować dla siebie, ale bez problemu udostęnimy je również z wybraną grupą osób. Facebook ma nadzieje, że od teraz będziemy je tworzyć i udostępniać jeszcze częściej, choć sam o funkcji Notatek przypomniał sobie pierwszy raz od 2010 roku.

Głównie za sprawą rozszerzenia opcji formatowania notatki, które do tej były naprawdę bardzo skromne. Owszem, zdarzało mi się natknąć na udostępnioną przez kogoś notatkę, którą czytało się zdecydowanie wygodniej, aniżeli naprawdę obszerny wpis, ale w porównaniu do innych narzędzi dostępnych w sieci notatki Facebooka wypapadały niezwykle blado. O czym mowa? Przede wszystkim o Medium, gdzie od dłuższego czasu nie są dodawane jedynie dłuższe teksty, ale równiez i kilkuzdaniowe ogłoszenia. Linkowanie do zewnętrznych serwisów nie służy Facebookowi, o czym dobitnie przekonaliśmy się, gdy stworzone zostały Instant Articles i Facebook Signal.

Nowe Notatki nie będą może bezpośrednio konkurować z Medium, gdy zastosowanie obydwu narzędzi nie pokrywa się, ale bez wątpienia ci użytkownicy, którzy prowadząc swoje profile musieli do tej pory sięgać po dodatkowe usługi, będą mogli teraz ich wypróbować. Być może dodane funkcje okażą się wystarczające. A co pojawiło się nowego?

Przede wszystkim pojawiła się opcja dodania grafiki głównej, która zajmie całą szerokość notatki w jej górnej części, nadając nowoczesny i przyjazny dla oka wygląd. Do obecnych wewnątrz notatki zdjęć można dodawać podpisy, a rozmiary samych grafik można edytować, wybierając wyrównanie do prawej, lewej lub do środka. Jeżeli chodzi o formatowanie tekstu to do wykorzystania mamy takie opcje jak nagłówki, cytaty i listy punktowane. Wszystkie zabiegi pozwalają uczynić notatkę zdecydowanie atrakcyjniejszą pod względem wizualnym niż typowy wpis na Facebooku.

Każdy z użytkowników Facebooka dysponuje już dostępem do odświeżonych Notatek. Tworzenie ich możliwe jest jedynie z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze, lecz na całe szczeście ich prezentacja na urządzeniach mobilnych jest w pełni wspierana wewnątrz aplikacji mobilnych. By stworzyć swoją pierwszą nową notatkę zapraszam pod adres Facebook.com/Notes.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookNotatkiMedium