Mobile

Nie sądziłem, że dożyję tej chwili. PKP wprowadza mobilne bilety

Tomasz Popielarczyk
Nie sądziłem, że dożyję tej chwili. PKP wprowadza mobilne bilety
33

PKP Intercity we współpracy z SkyCash testują nową platformę, w ramach której możliwe stanie się kupowanie biletów za pomocą telefonu komórkowego. Co jednak najważniejsze, rozwiązanie to wydaje się naprawdę proste, intuicyjne i praktyczne, a bilety są ważne również w pociągach EIC oraz TLK. Już nieb...

PKP Intercity we współpracy z SkyCash testują nową platformę, w ramach której możliwe stanie się kupowanie biletów za pomocą telefonu komórkowego. Co jednak najważniejsze, rozwiązanie to wydaje się naprawdę proste, intuicyjne i praktyczne, a bilety są ważne również w pociągach EIC oraz TLK. Już niebawem zatem zakup biletu na dowolne połączenie kolejowe będzie szalenie prosty, a może nawet i trochę przyjemny.

Z otrzymanego komunikatu prasowego wynika, że cały proces zakupu biletu na urządzeniu mobilnym potrwa dosłownie chwilę. Wyszukujemy połączenie, określamy dodatkowe parametry (klasa, rodzaj wagonu, zniżki itp.) i kupujemy płacąc kartą lub środkami zgromadzonymi na koncie SkyCash. Bilet jest zapisywany w aplikacji w zakładce "Kontrola", gdzie znajdziemy go niezależnie od tego, czy mamy połączenie z internetem czy też nie (co istotne, bilet jest też wysyłany na podany adres e-mail). To szczególnie istotna kwestia.

Autorzy tego mechanizmu pomyśleli również o takich kwestiach jak faktura VAT, którą każdy kupujący może otrzymać. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby dokonać zwrotu biletu - przy czym nie wiąże się to z koniecznością skorzystania ze standardowej kasy. Wygląda to bardzo przekonująco i praktycznie.

Oficjalny start mobilnych biletów na pociągi PKP Intercity zaplanowano na przełom listopada i grudnia br. Sama aplikacja SkyCash działa już od jakiegoś czasu i oferuje szereg dodatkowych usług, jak bilety komunikacji miejskiej, opłaty za miejsca parkingowe itd. Współpraca z kolejami polskimi jest zatem dla jej twórców jedynie jakby kolejnym etapem rozwoju. Dla PKP Intercity oznacza oczywiście o wiele więcej.

Choć, żeby być sprawiedliwym, trzeba zauważyć, że pod względem biletów z PKP nie jest tak źle. Kupując bilety przez internet, nie musimy ich drukować - wystarczy urządzenie z wyświetlaczem o rozmiarach 25 x 25 mm lub większym. Konduktor powinien nie mieć najmniejszego problemu z odczytaniem z niego naszego kodu QR, który jest w tym wszystkim najważniejszy. Możemy zatem swobodnie okazywać bilety na smartfonach, tabletach czy nawet czytnikach ebooków. Teraz po prostu cały proces będzie znacznie wygodniejszy, bo realizowany mobilnie, a jak pokazują ostatnie badania, wydawanie pieniędzy w ten sposób przychodzi nam coraz łatwiej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu