Google

Nie ma już http:// w Googe Chrome

Grzegorz Marczak
44

W najnowszej wersji developerskiej Google Chrome z paska adresu znika "http://". Ciekawa decyzja - faktycznie widoczny przedrostek informujący o protokole nie jest czymś czego do szczęścia potrzebuje przeciętny internauta (można to wręcz nazwać zaszłością z dawnych czasów), wszyscy wprawdzie przyzw...

W najnowszej wersji developerskiej Google Chrome z paska adresu znika "http://". Ciekawa decyzja - faktycznie widoczny przedrostek informujący o protokole nie jest czymś czego do szczęścia potrzebuje przeciętny internauta (można to wręcz nazwać zaszłością z dawnych czasów), wszyscy wprawdzie przyzwyczaili się że go widać ale podejrzewam, że równie szybko o nim zapomnimy.

Pierwsze pytanie jakie się pojawiło to co z kopiowaniem adresu i wklejaniem go w inne miejsce (inna przeglądarka, aplikacja, tekst itp). Google rozwiązało ten problem w tak, że przy wklejaniu adres strony jest nadal poprzedzony http:///. W ten sposób chcą zapewnić, że tak naprawdę zmiana którą wprowadzili nie będzie miała negatywnego wpływu na użytkowników.

Warto też zauważyć, że na razie Google wyeliminowało jedynie przedrostek http://, inne taki jak ftp, czy https nadal będą widoczne.

Osobiście zmiana ta bardzo mi się podoba, Google stara się upraszczać wszystko co związane jest z internetem przez co ma być on jeszcze bardziej przyjazny dla każdego użytkownika. Nie znam natomiast konsekwencji takiej zmian jeśli chodzi o programowani i budowanie aplikacji www.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu