Technologie

Nie jest dobrze… już co piąty młody Polak jest UZALEŻNIONY od smartfona

Grzegorz Ułan
Nie jest dobrze… już co piąty młody Polak jest UZALEŻNIONY od smartfona
34

Ostatnio wpadł mi w ręce raport z badania „Młodzi Cyfrowi”, autorstwa Fundacji Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowany we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja. Badanie jest o tyle ciekawe, że objęło swoim zasięgiem całą Polskę i wzięło w nim udział prawie 50 tysięcy uczniów ze szkół rozlokowanych we wszystkich zakątkach kraju. Odpowiadali oni na pytania związane z ich stosunkiem do internetu, smartfonów i nowych technologii. Zobaczmy, jakie dane udało się zebrać podczas tego badania.

Dla sporej części z Was smartfon pojawił się w Waszym życiu, jako kolejny etap rozwoju technologicznego, do tego już w dojrzałym wieku. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak przyjmują tę „nowinkę” ludzie młodzi, którzy często już w wieku 10 lat otrzymują do ręki narzędzie, od którego bardzo łatwo się uzależnić w tak młodym wieku i to się niestety dzieje.

Jaka jest skala problemu? Zanim przejdziemy do wyników badania, zerknijmy na dane odnoszące się do udziału w nim uczniów z polskich szkół. Wzięło w nim udział dokładnie 48 469 uczniów - 56% ze szkół podstawowych, 37% ze szkół ponadpodstawowych i 7% z gimnazjów.

Udział uczniów z poszczególnych województw może i nie jest zbyt równomierny, ale dość ściśle związany z wielkością poszczególnych regionów w Polsce, no i liczbą szkół.

Największą grupę wiekową stanowili tu uczniowie w wieku od 14 do 18 lat z tym, że wyraźnie przodują tu osoby w wieku 15 lat, na drugim miejscu mamy 14-latków i trzecim 18-latków.

Przechodząc już do wyników badania, zacznijmy od tych najbardziej niepokojących z tytułu tego wpisu, czyli od 20% uczniów uznających się za "fonoholików". Jak to się u nich objawia?

Przede wszystkim odczuwają zdenerwowanie bądź niepokój, jeśli nie mogą korzystać w danym momencie ze smartfona, na przykład z chwilą, gdy się on rozładuje. W przypadku, gdy go zapomną - priorytetem dla nich jest jego odzyskanie. Odczuwają też niezadowolenie, gdy ktoś lub coś uniemożliwia im korzystanie ze smartfona.

Na poziomie deklaracji subiektywnych okazuje się, że 24,7% uczniów czuje się uzależnionych od swojego smartfona. Pogłębiona analiza statystyczna potwierdza te dane: ok 20% wszystkich badanych osób osiąga ekstremalnie wysokie wyniki na skali fonoholizmu (nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego), kolejne 20% uczniów osiąga wyniki wysokie. Co trzeci uczeń (29%) korzysta z telefonu komórkowego w ustalonej normie, zaś co dziesiąty uczeń osiąga wyniki ekstremalnie niskie.

Sporym problemem wydaje się też syndrom FOMO, czyli ciągła obawa o to, że nie wiemy, co robią w sieci inne osoby, na przykład znajomi z klasy czy w ogóle ze szkoły. Wysokim natężeniem tego syndromu odznacza się 14% nastolatków.

Podsumowanie pozostałych wyników badania również nie napawa optymizmem. W szczególności 10% młodych ludzi, którzy korzystają ze smartfona w zasadzie przez cały możliwy czas czy 1/3 wskazań uzależnienia od mediów społecznościowych, w których posiadają od 3 do 4 kont. Niepokojące jest też, iż 20% uczniów przyznaje, że to, co publikują w sieci o sobie mija się z prawdą, co może oznaczać, że próbują nadgonić do rówieśników, wymyślając różne rzeczy na swój temat.

Niestety, ale już alarmującym jest fakt, że ponad 60% uczniów przyznaje, że nie otrzymało od swoich rodziców odpowiedniej wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania ze smartfona czy internetu, co po części może odpowiadać, za takie a nie inne wyniki badania.

Osobiście przyznam, że z moich obserwacji wynika, że w rzeczywistości może z tym być jeszcze gorzej. Podróżując komunikacją miejską w różnych porach dnia i widząc pojedyncze młode osoby czy w mniejszych lub większych grupach, nie sposób nie dostrzec, że nie rozstają się one w zasadzie ze swoimi smartfonami, nawet podczas ożywionych rozmów, a często też tak jest, że to, co jest w tych smartfonach, jest ich najwyraźniej głównym tematem.

Źródło: Fundacja Dbam o Mój Z@sięg.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu