Felietony

NextClick wylądował na Antyweb

Grzegorz Marczak
NextClick wylądował na Antyweb
Reklama

Od miesiąca na Antyweb pod każdym z postów pojawia się sekcja nazwana przeze mnie "Przeczytaj również". Jest ona generowana z automatu właśnie przez s...

Od miesiąca na Antyweb pod każdym z postów pojawia się sekcja nazwana przeze mnie "Przeczytaj również". Jest ona generowana z automatu właśnie przez system NextClick.

Reklama

System ten jest narzędziem do behawioralnej analizy oraz sugerowania treści na bazie zachowań użytkowników. W zależności od sposobu poruszania się użytkowników po serwisie serwisie, NextClick rekomenduje im treści faktycznie pasujący do ich potrzeb. Potencjalnie więc poprawia to statystyki naszego serwisu w takich obszarach jak długość wizyty, liczba odsłon na wizytę itp. Dla mnie jednak ważniejsze jest to, że mogę czytelnikowi zasugerować kolejną ciekawą treść z Antyweb.

Tak wygląda widget NextClick na Antyweb


Jak dobierane są sugestie? NextClick.pl bazuje m.in. na analizie tzw. bliźniaków behawioralnych. Czyli, przetwarzając zachowania naszego czytelnika X, znajduje tysiące osób o podobnym profilu zainteresowań i sprawdza które artykuły przez czytelnika X nie były jeszcze czytane, a przez jego bliźniaków behawioralnych został uznany za ciekawe. Brzmi całkiem dobrze, według NextClick boks z sugestiami jest w stanie osiągnąć CTR na poziomie 10%, na chwilę obecną nie będę się jeszcze z wami dzielił moimi wynikami bo ciągle je optymalizuje ale na razie daleko im do tak wysokiego współczynnika, choć to co osiągam i tak jest na dość dobrym poziomie.

Jak się instaluje NexClick i ile to kosztuje? System jest za darmo a na dodatek możemy jeszcze na nim zarobić poprzez emisję reklamy jako jednej z sugerowanej treści w boksie. Jest to też bowiem platforma reklamowa dla wydawców i reklamodawców. Jako, że jednak zawsze byłem po stornie wydawców to tylko tę część tego serwisu testowałem.

Sama instalacja jest natomiast relatywnie prosta choć trzeba mieć minimalne pojęcie o budowie naszej strony. Na początku musimy się oczywiście zarejestrować i zdefiniować naszą stronę, określając jej tematykę itp. Jeśli chodzi o definicję widgetu to do wyboru mamy dwa rodzaje, pionowy i poziomy oraz możliwość nadania mu stylu pasującego do naszej strony (kolory, font, liczba artykułów, kolor ramek itp).

Konfiguracja widgetu:

Reklama


Dalsza konfiguracja wymaga natomiast instalacji w naszym wordpressie plugin o nazwie Nextclick Page Recommendations. Następnie musimy skonfigurować w sekcji widgetów widget od Nexclick (dość proste) oraz dodać kod do plików function.php oraz single.php. I tutaj dla osób mniej technicznych zaczynają się schody bo nie każdy ma wprawę w dodawaniu kodów do skryptu strony. Jeśli więc będziecie mieli wątpliwości jak to zrobić polecam kontakt z wsparciem NextClick.

Reklama

Dla kogoś kto ma natomiast wiedzę związaną z konstrukcją wordpressa instalacja całości nie zajmie dłużej niż 5 mintu.

Podsumowania efektywności NextClick na razie nie napiszę, poczekam z tym jeszcze minimum miesiąc aby mieć pełne dane. Na dziś jednak widzę, że jest to ciekawe połączenie czegoś co jest przydatne dla serwisu z możliwością "zarobienia" pieniędzy. Nie można oczywiście oczekiwać, że będą to duże kwoty choć wszystko oczywiście zależy od tego jak duży mamy serwis. NextClick działa na kilku dużych portalach między innymi na Rzeczpospolitej, NaTemat itp. W sumie chwalą się na dziś współpracą z ponad 500 serwisami i zasięgiem na poziomie 15 milionów RU.

--

Artykuł jest częścią komercyjnej współpracy. Opinie zawarte w artykule są obiektywne, na bazie własnych doświadczeń.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama