Felietony

Nazwa.pl - VPS z dyskami NVMe

Redakcja Antyweb
Nazwa.pl - VPS z dyskami NVMe
Reklama

VPS, czyli wirtualne serwery prywatne, wylądowały w nazwa.pl. Jest to moim zdaniem bardzo ciekawe rozwiązanie dla wszystkich wymagających użytkowników, potrzebujących więcej mocy i elastyczności. Dla kogo są takie usługi, czym się charakteryzują i co musisz o nich wiedzieć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym są serwery VPS?

Zacznijmy od samej definicji VPS, czyli w tłumaczeniu rozwinięcie skrótu na polski: Wirtualny Serwer Prywatny. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu na jednym serwerze dedykowanym jesteśmy w stanie uruchomić kilka serwerów wirtualnych, działających zupełnie niezależnie od siebie. Każdy wirtualny serwer może być skonfigurowany pod inne potrzeby, z innym systemem operacyjnym. Zasoby są alokowane na poszczególne serwery wirtualne w taki sposób, iż przypominają one serwery dedykowane z własną pamięcią RAM, dostępnymi tylko dla nich rdzeniami procesora, miejscem fizycznym na dyskach itp. Jedną z podstawowych zalet zwirtualizowanych serwerów jest właśnie alokacja zasobów - daje nam to pewność, że są one dostępne tylko dla nas i nie będą wykorzystywane przez innych współużytkowników serwera.

Reklama

Krok pomiędzy

Serwery VPS to rozwiązanie, które plasuje się pomiędzy klasycznym serwerem współdzielonym a serwerem dedykowanym. I tak też mniej więcej są wyceniane. Usługi te przeważnie są znacząco tańsze od dzierżawy serwera dedykowanego i nieco droższe (w podstawowych wersjach) od serwerów współdzielonych. Znaczącą różnicą między serwerami współdzielonymi a VPS jest sposób ich obsługi. W przypadku tych pierwszych jest ona właściwie zautomatyzowana do maksimum, a użytkownik nie ma wpływu na parametry serwera czy system operacyjny. Serwery VPS wymagają już od użytkownika znacznie więcej - dają o wiele więcej możliwości, ale do ich konfiguracji wymagana jest już wiedza admina (sami instalujemy komponenty naszych aplikacji, sami nimi zarządzamy i ich pilnujemy).

Dla kogo są serwery VPS i do czego możemy je wykorzystać?

Zastosowań serwerów VPS jest bardzo dużo, poczynając od własnego serwera WWW, serwera pocztowego, bazodanowego, do serwera kopii zapasowych, DNS, gier, serwera VPN itp. To, co będziemy w stanie uruchomić na tego typu serwerze zależy głównie od zakupionej wydajności i wymagań samej aplikacji. Jako że jesteśmy administratorem z otwartym i pełnym dostępem do serwera, możemy na nim zainstalować praktycznie wszystko.

Widać jednak, że VPS to rozwiązanie dla bardziej świadomych swoich potrzeb użytkowników. Bardziej zaawansowanych i szukających większej wydajności i elastyczności. Jeśli więc uruchamiamy pierwszą witrynę naszej firmy czy dopiero zaczynamy przygodę z siecią i własną stroną WWW, to polecam zacząć od podstawowej wersji hostingu współdzielonego. W momencie, kiedy nasz biznes w sieci się rozwija i mamy już większe potrzeby, wtedy logicznym krokiem jest przesiadka na VPS. Serwery wirtualne to też świetne rozwiązanie dla deweloperów, którzy uruchamiają nowe usługi czy testują istniejące, oraz dla wszystkich, którzy potrzebują bardziej zaawansowanych usług WWW.

Co w środku VPS NVMe od nazwa.pl?

Przede wszystkim pełna wirtualizacja, KVM (ang. Kernel-based Virtual Machine, to technologia pełnej wirtualizacji sprzętowej wbudowana w jądro systemu Linux). Oznacza to, że możemy instalować na poszczególnych serwerach niezależne systemy operacyjne, a współdzielone są jedynie zasoby. Jest to bardzo ważny parametr serwera VPS, dający użytkownikom dużo więcej swobody. Rozwiązania takie jak parawirtualizacja mają swoje ograniczenia, ponieważ na serwerach wirtualnych możemy instalować jedynie system z tej samej rodziny, co system bazowy serwera. Dla przykładu, jeśli głównym systemem operacyjnym serwera jest Linux, to nie zainstalujemy na VPS Windowsów.

Technologia KVM zapewnia nam natomiast dużo więcej elastyczności i dopuszcza dużo większe spektrum instalowanych systemów. Przy tym wszystkim KVM zapewnia pełne odseparowanie poszczególnych środowisk od siebie i pełne bezpieczeństwo. KVM cechuje się też wsparciem dla wielu otwartych systemów do zarządzania wizualizacją.

Dzięki zastosowanej technologii wirtualizacji, w ramach serwerów NVMe w nazwa.pl możliwe jest też szyfrowanie danych za pomocą hasła podanego przy starcie serwera VPS.

Reklama

KVM to oczywiście też rozwiązanie droższe od tych stosowanych przy parawirtualizacji, ale zapewniające dużo więcej możliwości.

Superszybkie dyski NVMe

Wszyscy chyba wiemy, jaką rewolucją w wydajności komputerów było pojawienie się dysków SSD. Nikt, kto raz korzystał z dysku SSD w komputerze, nie wróci do rozwiązań “talerzowych”. Dyski NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express) to kolejny krok w rozwoju pamięci masowych. Pierwszą i najważniejszą cechą tej technologii jest wykorzystywanie złącza PCI Express, które pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich przepustowości. Dyski NVMe, używając do komunikacji 8 linii PCI Express, mogą łącznie osiągnąć przepustowość nawet 2,8 GB/s podczas odczytu. Dla porównania maksymalna przepustowość złącza SATA III to 600 MB/s.

Reklama

Korzystanie z PCI Express zwiększa więc znacząco prędkość odczytu/zapisu oraz liczbę operacji na sekundę. Dzięki technologii NVMe możemy osiągnąć czas dostępu do danych na poziomie 10 mikrosekund (to 10 milionowych sekundy!) oraz 2 miliony operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS, ang. input/output operations per second). Są to, jak wiemy, jedne z kluczowych parametrów serwera i wszystkich aplikacji jakie wspiera, nie mówiąc już o rozwiązaniach klastrowych itp.

Pełna kontrola nad serwerem

Dzięki wspomnianym rozwiązaniom do wirtualizacji nazwa.pl oferuje dla swoich serwerów VPS pełną kontrolę administracyjną. Dostęp root daje nam możliwość pełnej konfiguracji środowiska serwera wraz z zarządzaniem użytkownikami, administracją dostępu do plików itp. nazwa.pl oferuje oczywiście administratorom dostęp root również przez protokół SSH.

Pakiety konfiguracji VPS NVMe

W ofercie serwerów wirtualnych znajdziemy dwie linie usług VPS - szczególnej uwadze polecam wprowadzoną niedawno linię VPS NVMe

Jakie konfiguracje znajdziemy w VPS NVMe?

3 zestawy konfiguracji określającej wydajność naszego serwera oraz alokację zasobów. Podstawowe różnice między konfiguracjami to: ilość dostępnych dla naszej maszyny rdzeni (od 1 do 4), ilość pamięci RAM (od 4 do 16 GB w najwyższej opcji), powierzchnia dyskowa (od 25 do 100 GB).

Reklama

Niezależnie od wybranej opcji cenowej możemy zainstalować jeden z 4 systemów operacyjnych: CentOS 7 x86_x64, Debian 9 x86_x64, Fedora 26 x86_x64 lub Ubuntu 16.04 x86_x64. Do tego w każdym pakiecie dostaniemy pełny dostęp root, reboot, panel do zarządzania usługą, opcję reinstalacji oraz możliwość zmiany systemu operacyjnego.

Ważnym parametrem wspólnym dla wszystkich konfiguracji jest szybkość łącza, jakie mamy podłączone do naszych serwerów, we wszystkich konfiguracjach jest to 10 Gbps. Ceny za poszczególne konfiguracje są bardzo przystępne, ponieważ zaczynamy od 0,99 PLN miesięcznie za procesor 2,2 GHz, 4 GB RAM i 25 GB przestrzeni dyskowej. Najdroższa konfiguracja tej linii za 29,99 PLN oferuje nam natomiast procesor 2,2 GHz, 4 rdzenie, 16 GB RAM i 100 GB przestrzeni dyskowej.

Jeszcze bardziej wymagający klienci szybko dostrzegą atrakcyjność najwyższej konfiguracji II linii serwerów VPS – NVMe Speed. Procesory od 4 x 3,3 GHz do aż 16 x 3,3 GHz, 24 GB do 96GB pamięci operacyjnej w najwyższej opcji oraz od 150 GB do 250 GB przestrzeni dyskowej to parametry, które przyćmią każdy serwer dedykowany.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama