Mobile

NaviExpert wprowadza ekran HUD do swojej aplikacji. Działa naprawdę fajnie

Tomasz Popielarczyk
NaviExpert wprowadza ekran HUD do swojej aplikacji. Działa naprawdę fajnie
11

NaviExpert to jedna z ciekawszych nawigacji mobilnych na smartfona. Jej siłą jest na pewno powiadamianie w czasie rzeczywistym o zdarzeniach i "atrakcjach" na trasie, ale również przystępny model biznesowy oparty o współpracę z operatorami komórkowymi. W wersji 9.3 nawigacja została rozbudowana równ...

NaviExpert to jedna z ciekawszych nawigacji mobilnych na smartfona. Jej siłą jest na pewno powiadamianie w czasie rzeczywistym o zdarzeniach i "atrakcjach" na trasie, ale również przystępny model biznesowy oparty o współpracę z operatorami komórkowymi. W wersji 9.3 nawigacja została rozbudowana również o świetną funkcję wyświetlacza HUD.

HUD (heads-up display) w NaviExpert został rozwiązany w całkiem sprytny sposób. Aplikacja wyświetla na ekranie telefonu panel informacyjny w postaci odbicia lustrzanego. Ustawienie naszego urządzenia tuż pod przednią szybą samochodu sprawia, że informacje te są odbijane i widoczne w bardzo atrakcyjny i nietuzinkowy sposób. Ale czy praktyczny?

Zrobiliśmy szybki test w samochodzie i niestety w słoneczny dzień rozwiązanie to zupełnie nie zdaje egzaminu. Nieznacznie lepiej wygląda przy dużym zachmurzeniu. Wrażenie robi dopiero w nocy. Zresztą właśnie do takich zastosowań je przeznaczono, co sugeruje chociażby grafika promocyjna. Problemem jest tutaj na pewno to, że HUD nie wyświetla się w trybie ekranowym, więc w szybkie odbijają się też paski systemowe Androida. Zupełnie niepotrzebnie zaburza to minimalizm takiego rozwiązania - być może w aktualizacji ten problem zostanie rozwiązany. Warto również dodać, że do zabawy z HUD-em potrzebujemy urządzenia o odpowiednio jasnym ekranie. Bez tego ani rusz.

Po co mielibyśmy korzystać z nowej funkcji? Chociażby ze względu na wygodę takiego rozwiązania. Nie męczy ono oczu, co czyni jazdę z nawigacją w nocy bardziej komfortową (tryb nocny nie zawsze jest do końca efektywny). Nie wymaga ono montowania smartfona na żadnym uchwycie, co często stanowi problem. Z drugiej strony nie sprawdzi się to w każdym aucie. Często deska rozdzielcza jest pochyła i pozbawiona półek na przedmioty. Co więcej, podczas dynamicznej jazdy smartfon się zsuwa. Tak czy inaczej trzeba się zatem zaopatrzyć przynajmniej w specjalną podkładkę (np. żelową), która unieruchomi nasze urządzenie.

Niemniej sam pomysł wydaje się ciekawy. HUD jest aktualnie dostępny dla użytkowników wersji dla Androida. Aby go aktywować, wystarczy przejść do menu mapy po wyznaczeniu trasy. Niebawem funkcja pojawi się też na iOS oraz Windows Phone.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Aplikacje mobilnesamochodyhud