Mobile

DuckDuckGo będzie mieć fantastyczną aplikację mobilną. Można ją już przetestować

Tomasz Popielarczyk
DuckDuckGo będzie mieć fantastyczną aplikację mobilną. Można ją już przetestować
4

Pewnie każdy z czytelników Antyweba kojarzy wyszukiwarkę DuckDuckGo. Po pojawieniu się informacji o szpiegującym nas Google'u jej popularność wystrzeliła w górę. Może trudno mówić tutaj o jakiejkolwiek konkurencji. Nie można jednak zaprzeczyć, że DuckDuckGo jest bardzo funkcjonalną, a przede wszystk...

Pewnie każdy z czytelników Antyweba kojarzy wyszukiwarkę DuckDuckGo. Po pojawieniu się informacji o szpiegującym nas Google'u jej popularność wystrzeliła w górę. Może trudno mówić tutaj o jakiejkolwiek konkurencji. Nie można jednak zaprzeczyć, że DuckDuckGo jest bardzo funkcjonalną, a przede wszystkim kładącą duży nacisk na prywatność, alternatywą dla rozwiązań giganta.

Teraz twórcy DuckDuckGo zapowiadają nową aplikację mobilną, która ma nie tylko pełnić rolę wyszukiwarki, ale wręcz dopełniać naszą podstawową przeglądarkę, dając tym samym dostęp do zasobów internetu i pomagając w znajdowaniu interesujących oraz wartościowych treści. Program znajduje się aktualnie w fazie beta i nie jest dostępny w sklepie Play. Na oficjalnym blogu, przy okazji zapowiedzi, udostępniono jednak linki pozwalające na pobranie pliku APK, a następnie ręczne zainstalowanie go na naszym urządzeniu.

Nowy DuckDuckGo na Androida został zaprojektowany z wykorzystaniem wskazówek Material Design. Mamy zatem kolorową górną belkę barwiącą na taki sam kolor pasek stanu, a także masę przyjemnych dla oka animacji. Wszystko to dopełniają bardzo ładnie wkomponowane w interfejs kafelki z treściami.

Aplikacja nie jest tylko wyszukiwarką. Raczej bym ją nazwał swego rodzaju alternatywą dla przeglądarki internetowej. Na głównej stronie mamy pasek adresu/wyszukiwania wraz z kafelkami prowadzącymi do wartościowych i ciekawych treści. Ich źródła możemy samodzielnie skonfigurować na ekranie ustawień - łącznie jest tu kilkadziesiąt serwisów, głównie anglojęzycznych. Niestety nie dodamy własnych. Każdy artykuł ma swoją kategorię oraz przycisk menu za pomocą którego możemy dodać go do ulubionych, udostępnić lub otworzyć w przeglądarce. Po dotknięciu palcem zostaniemy przeniesieni na daną podstronę lub zobaczymy sam tekst "oczyszczony" z dodatków przez algorytmy Readability. Użytkownik ma oczywiście możliwość zmiany strony głównej na np. listę ostatnich wyszukiwań, ostatnio oglądanych stron lub ulubionych.

Muszę przyznać, że aplikacja zapowiada się bardzo ciekawie., Jej forma i możliwości sprawiają, że użytkownicy faktycznie mogą zrezygnować z szukania treści w Google. Tutaj bowiem otrzymują je właściwie pod nos. A wszystko to jest dopełnione elementarnymi funkcjami, jak wyszukiwanie z automatycznym uzupełnianiem czy też podpowiadaniem fraz.

Jak wspomniałem, plik APK znajdziecie na blogu DuckDuckGo. Warto zaznaczyć, że po skorzystaniu z bety nie będzie możliwe zainstalowanie oficjalnej wersji stabilnej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu