Świat

Native Client - Sposób Google na web apps

Native Client - Sposób Google na web apps
1

Ostatnio dużo mówi się i pisze o tajemniczym Google OS, a tym czasem koncern z Mountain View pracuje nad metodą udoskonalenia funkcjonalności i wydajności aplikacji internetowych. Zacznijmy jednak początku. Google w swojej działalności skupia się trzech produktach, którymi są wyszukiwarka, reklama i...

Ostatnio dużo mówi się i pisze o tajemniczym Google OS, a tym czasem koncern z Mountain View pracuje nad metodą udoskonalenia funkcjonalności i wydajności aplikacji internetowych. Zacznijmy jednak początku. Google w swojej działalności skupia się trzech produktach, którymi są wyszukiwarka, reklama internetowa oraz web apps. W dwóch pierwszych przypadkach firma radzi sobie świetnie (o czym nikogo przekonywać nie trzeba), ale aplikacje internetowe koncernu, w dalszym ciągu nie są konkurencyjne dla ich odpowiedników w wersji off-line.

Największym minusem aplikacji internetowych jest ich wydajność. Przeglądarka internetowa nie jest środowiskiem przyjaznym do wykonywania programów użytkowych, gdyż nie potrafi korzystać bezpośrednio mocy obliczeniowej posiadanego przez komputer CPU. Stąd też prace Google nad stworzeniem w sieci technologii pozwalającej na tworzenie aplikacji równie wydajnych jak te, których używamy poza internetem.

Jednym z pomysłów rozwiązujących ten problem jest Native Client - projekt open source, którego celem jest stworzenie plug-in pozwalającego komunikować się różnym przeglądarkom z naszymi CPU. W kontekście Google OS jest to według mnie krok do stworzenia Web OS, który niczym jedna z usług Google byłaby uruchamiana bezpośrednio z sieci, powiedzmy za pomocą jakiegoś małego front-end. Mógłby to być opisywany przeze mnie gOS, który jest w praktyce przeglądarką internetową.

W ten sposób, oczywiście jeśli Native Client będzie potrafił korzystać również z karty graficznej, mogłyby powstać dużo bardziej zaawansowane gry komputerowe uruchamiane bezpośrednio z sieci. Widzę nawet Photoshopa w postaci web app, chociaż jak pokazuje przykład Pixlr, w zupełności wystarczy do tego Flash.

Google podąża moim zdaniem w stronę możliwości funkcjonowania bez Windows, a Native Client otwiera im drogę w tym kierunku. Ich zapowiedzi mogą mówi, że chodzi wyłącznie web apps. My jednak nie jesteśmy naiwni i wiemy jakie są zamiary giganta z Moutian View. Nam natomiast potrzebne będą szybsze łącza;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu