Świat

Facebook Connect - działa, nie działa, działa, nie działa

AB
Aleksandra Biolik
3

Zapowiadany od maja Facebook Connect jest już od wczoraj dostępny na kilku partnerskich stronach. Zauważyłam go najpierw na stronach Vimeo. I zaintrygowana tym projektem, od samego początku, postanowiłam połączyć Vimeo z Facebookiem. Niestety spotkałam mnie przykra niespodzianka w postaci błędu, wła...

Zapowiadany od maja Facebook Connect jest już od wczoraj dostępny na kilku partnerskich stronach. Zauważyłam go najpierw na stronach Vimeo. I zaintrygowana tym projektem, od samego początku, postanowiłam połączyć Vimeo z Facebookiem. Niestety spotkałam mnie przykra niespodzianka w postaci błędu, właściwie to nawet nie wiem jakiego. Krótko mówiąc, Facebook Connect nie połączył Vimeo z Facebookiem.

Postanowiłam zatem sprawdzić jak Facebook Connect działa na innych stronach. Może jego nazwa jest tylko żartem Marka Zuckerberga. W poście ogłaszającym uruchomienie Facebook Connect, CEO Facebooka wymienia kilka stron, na których uruchomiono już Facebook Connect.

Pierwszą, która mnie zainteresowała był Techcrunch. Od wczoraj można zamieszczać komentarze na tym blogu korzystając z loginu Facebooka. Piszę, że można, bo sprawdziłam i działa. Wygląda to tak.

Na Techcrunch, avatar komentującego pobierany jest z Facebooka i oznaczany małą literką f.

A na Facebooku (jeśli chcemy się tym podzielić) w profilu pojawia się informacja o treści naszego komentarza.

Kolejny partner na liście to forum CNN. I niestety kolejne rozczarowanie. Facebook Connect działa (lub nie), ale tylko wtedy gdy założymy konto na forum CNN i dopiero potem połączymy je z Facebookiem. Nie sprawdzałam, bo szczerze mówiąć nie chciało mi się zakładać tam konta.

Bardzo fajnie Facebook Connect sprawdził się za to w serwisie Govit (coś jak nasz-parlament). Przy zakładaniu konta od razu można wybrać logowanie przez Facebook i nowe konto jest gotowe.

Równie sprawnie i szybko Facebook Connect zadziałał na HowCast (coś jak Spryciarze, czyli filmiki wideo pt. Jak coś zrobić), vLane (szukanie samochodów), the Insider (jak mogłam się na coś takiego zalogować, arggh) oraz CitySearch (Yelp/Gastronauci, ale nie tylko dla restauracji, można oceniać hotele, usługi itp.).

Dla wszystkich zweryfikowanych przeze mnie serwisów (tzn. tych działających) potwierdza się też sposób wylogowania. Za każdym razem jesteśmy informowani o tym, że wylogowanie następuje z danego serwisu oraz jednocześnie z Facebooka. Jedynie na Techcrunch (ale to nie serwis, tylko blog) nie pojawił się ten komunikat.

Jak na razie więcej serwisów nie udało mi się zidentyfikować. Pewnie w najbliższym czasie pojawi się ich znacznie więcej. Zastanawia mnie jednak dlaczego Facebook Connect nie pojawił się jeszcze na Digg-u. W trakcie zapowiedzie odnosiłam wrażenie, że jest to główny partner Facebooka w tym projekcie. Być może zostanie on uruchomiony wraz z nowymi funkcjami, o których mówił Jay Adelson w wywiadzie dla Business Week.

UPDATE: Vimeo już się łączy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleFacebookfacebook connect