Polska

Nasza-klasa i pierwsze spadki w oglądalności?

Grzegorz Marczak
Nasza-klasa i pierwsze spadki w oglądalności?
25

O tym, że serwis nasza-klasa musi w końcu zaliczyć spadki w oglądalności pisali już wszyscy. Nie trudno było to przewidzieć skoro mamy tylko 14 milionów internatów , a już w marcu NK poinformowało tym, że mają ponad 11 milionów użytkowników. Oczywiście ilość internautów to nie jedyny powód potencjal...

O tym, że serwis nasza-klasa musi w końcu zaliczyć spadki w oglądalności pisali już wszyscy. Nie trudno było to przewidzieć skoro mamy tylko 14 milionów internatów , a już w marcu NK poinformowało tym, że mają ponad 11 milionów użytkowników. Oczywiście ilość internautów to nie jedyny powód potencjalnych spadków. NK oferuje możliwość znalezienia znajomych z dawnych lat ale co dalej ? - kiedy już ludzie spotkali się kilka razy, wymienili telefonami i mailami serwis przestaje być dla nich tak bardzo potrzebny.

Więc to, że w końcu nastąpią spadki, jeśli chodzi o statystyki było kwestią czasu, można było się jedynie zastanawiać, kiedy one nastąpią. Dzisiaj sprawdziłem jak wygląda nasza klasa w w liczbach podawanych przez serwis alexa.com oraz compete.com. Oba te serwisy pokazały , że NK zaczęło „spadać” (obrazki pod spodem).


Alexa.com i spadająca Nasza Klasa


Compete.com i spadki NK

Według Compete spadki zaczęły się już w marcu, według Alexy w czerwcu. Compete to serwis mierzący oglądalność serwisów na podstawie danych dostarczonych przez internautów z US. Alexa pozyskuje dane od użytkowników swojego toolbara. Tak więc informacje podawane przez oba te serwisy mogą się różnić (i da się to jakoś logicznie uzasadnić) ale nie można traktować ich jak stu procentowo pewnych.

Warto jednak zauważyć, że Nasza Klasa w obu tych serwisach nigdy wcześniej nie wykazywała spadającego trendu.

Oczywiście mógłbym zapytać wprost przedstawicieli NK czy odnotowali spadek w statystykach - ale skoro jeszcze niedawno wypierali się swojego nowego inwestora to wątpię, żeby odpowiedzieli na tego typu pytanie.
(na obiecany artykuł o walce z wydajnością czekam już bardzo długo).

Bardzo ciekawy jestem jak będzie reagować NK jeśli informacje te się potwierdzą i nadejdzie okres w którym oglądalność zacznie maleć. To, że będzie maleć jest pewne - pytanie tylko do jakiego poziomi i jak będą temu zapobiegać twórcy serwisu (a może powinienem powiedzieć właściciele)?

Aktualizacja

Właśnie rozmawiałem telefonicznie z Maćkiem Popowiczem. Na moje pytanie odnośnie spadków statystyk dowiedziałem się, że "są jakieś różnice" jeśli chodzi o unikalnych użytkowników. Nie są one jednak tak duże jak pokazuje alexa i są prawdopodobniej spowodowane początkiem okresu wakacyjnego.

Według Maćka to jeszcze nie jest początek większych spadków ale spodziewają się, że takie w końcu nadejdą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu