Kosmos

NASA rezygnuje z programów DEI. Nie są pierwsi

Patryk Łobaza
NASA rezygnuje z programów DEI. Nie są pierwsi
Reklama

NASA zajmująca się eksploracją kosmosu w obliczu nowego rządu i zmiany kierunku rozwoju postanowiła ogłosić, że rezygnuje z wątków DEI w swoich programach. Nie jest to pierwsza firma, która podjęła taką decyzję.

Ledwo Donald Trump przejął władzę, a duże przedsiębiorstwa już zdążyły wykonać zwrot o 180 stopni w swojej polityce społecznej. W środę popołudniu NASA poinformowała swoich pracowników o decyzji dotyczącej zamknięcia programów DEIA, których celem jest promowanie różnorodności, równości, włączenia i dostępności. Więcej o samym DEI można przeczytać w tekście Patryka Koncewicza na naszej stronie.

Reklama

Pełniąca obowiązki administratora agencji, Janet Petro, powołała się na rozporządzenia wykonawcze prezydenta Donalda Trumpa, które zakazują wspierania takich inicjatyw w instytucjach rządowych.

Polecamy na Geekweek: Wysłali w kosmos szwedzki dom. Leci na Księżyc

"Podejmujemy kroki w celu zamknięcia wszystkich biur DEIA i zakończenia kontraktów związanych z tymi programami" – napisała Petro w e-mailu skierowanym do pracowników agencji. Zaznaczyła, że programy te były źródłem podziałów społecznych, marnowały fundusze publiczne i prowadziły do dyskryminacji.

NASA nie jest pierwszym przedsiębiorstwem, które zdecydowało się na taki ruch

Programy DEIA stały się popularne w ciągu ostatniej dekady, szczególnie w kontekście ruchów takich jak #MeToo i Black Lives Matter. Wdrożono je zarówno w instytucjach akademickich, jak i korporacjach. Jednak już przed wyborami w 2024 roku zauważalny był spadek zainteresowania tymi inicjatywami. Przykładem może być decyzja Massachusetts Institute of Technology o rezygnacji z oświadczeń o różnorodności przy zatrudnianiu pracowników naukowych.

Petro zasugerowała również, że niektórzy pracownicy NASA mogli ukrywać związki swoich projektów z programami DEIA, zmieniając ich nazwy lub opis. W wewnętrznej wiadomości poprosiła o zgłaszanie takich przypadków w ciągu 10 dni, zapewniając jednocześnie o braku konsekwencji dla osób, które dokonają tego w terminie.

NASA nie jest jedyną instytucją objętą nowymi regulacjami. Podobne kroki podejmują inne agencje federalne, w tym Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) oraz Narodowa Fundacja Nauki (NSF). Obie instytucje prowadziły dotąd programy wspierające mniejszości w nauce i inżynierii. Były to m.in. stypendia i granty badawcze dla studentów z grup niedostatecznie reprezentowanych.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama