Back to Gaming

Granie na smartfonie - najwydajniejsze telefony do gier

Albert Lewandowski
Granie na smartfonie - najwydajniejsze telefony do gier
29

Najwydajniejsze telefony do gier muszą obecnie nie tylko oferować mocne procesory i układy graficzne. Rynek na tyle się rozwinął, że należy oczekiwać od nich więcej. Na co zatem powinno zwracać się uwagę?

Gry na urządzenia mobilne cieszą się rosnącą popularnością. W zasadzie takie produkcje zainteresowały ogromną liczbę użytkowników telefonów, przekonując do siebie przede wszystkim prostymi zasadami i szybciej przebiegającą rozrywką. Dla mnie jednak największym zaskoczeniem jest to, ile pieniędzy gracze są w stanie zostawić w takich tytułach.

Z uwagi na dynamicznie rozwijający się rynek, w sprzedaży zaczęły się nawet pojawiać gamingowe smartfony. Jak wskazuje sama nazwa, ich producenci stawiali przede wszystkim na dopracowanie pod względem ich wydajności oraz systemów chłodzenia, które często są najsłabszymi elementami mocarnych telefonów. Oprócz tego doczekaliśmy się również większej liczby dedykowanych akcesoriów. Moim zdaniem to akurat nie jest aż tak ważne, głównie z uwagi na to, że sprzęt z Androidem oferuje tu kompatybilność z wieloma kontrolerami.

Przejdźmy już zatem do tego, co jest kluczowe w wyborze smartfona do gier.

Moc na pierwszym miejscu

Wypada zacząć od chyba najważniejszego elementu wydajnego smartfona, czyli zastosowanego w nim SoC. Do rozgrywki naturalnie najlepiej sprawdzą się flagowce. To jednak to dosyć ogólne stwierdzenie, więc postaram się stworzyć listę z zalecaną minimalną konfiguracją. Obecnie większość procesorów składa się z ośmiu rdzeni, choć zdarzają się również dziesięciordzeniowe konstrukcje. Należy jednak pamiętać, że mówimy tu o CPU z klastrami, w którym to każdy z nich odpowiada za inne zadania. Najczęściej tylko cztery z nich służą do najbardziej wymagających zadań, charakteryzując się jednocześnie najwyższym zużyciem energii. Od nich też głównie zależy wydajność smartfona w najbardziej rozbudowanych grach. Wśród polecanych rdzeni możemy wspomnieć o wszystkich z linii ARM Cortex A7x czy bazujących na nich Kryo Gold od Qualcomma i Mongoose od Samsunga.

Drugi ważny element to GPU. Tu sporo zależy również od wsparcia SoC danego producenta przez deweloperów, ponieważ wciąż jeszcze zdarzają się przypadku problemów z obsługą danego tytułu na nowych układach. Spory wpływ na wydajność ma naturalnie rozdzielczość ekranu. Na szczęście aktualnie możemy zmienić rozdzielczość wyświetlanego obrazu, co pozwala zyskać nieco na wydajności. Istotne pozostaje również sprzętowe wsparcie nowoczesnych API graficznych, jak np. Vulkan czy OpenGL ES 3.1.

Do mniej zaawansowanych graficznie gier potrzebujemy dużo mniej, W zasadzie nawet budżetowe smartfony za około 500 złotych mogą się do nich sprawdzić w sam raz, tym bardziej, jeżeli przez większość czasu gramy w dwuwymiarowe produkcje.

Na koniec pozostaje to połączyć w jedną listę i zaprezentować w skrócie najlepsze SoC do gier:

Świetny ekran, aby nie umknął żaden szczegół

W tym wszystkim wyświetlacz odgrywa bardzo ważną rolę. Warto przed zakupem sprawdzić, czy jest on odpowiednio responsywny i czuły na dotyk, ponieważ będzie miało to potem ogromny wpływ na ogólne wrażenia z rozgrywki. Kolejna sprawa to przekątna. Do gier świetnie sprawdzają się bardziej panoramiczne proporcje, jak 18:9 czy 19:9, pozwalające dostrzec więcej w cyfrowym świecie. Moim zdaniem idealna wielkość ekranu wynosi tu 6 – 6,3 cala. Wówczas mamy nie tylko dostatecznie dużą powierzchnię roboczą, ale również w miarę kompaktowy sprzęt.

Jeżeli chodzi o rozdzielczość, to zalecam Full HD. HD wydaje się być już obecnie poniżej standardu, z kolei Quad HD rzadko kiedy realnie docenimy. Na koniec zostaje temat matrycy. Najlepiej sprawdza się tutaj panel OLED, jednak aktualnie stosowane IPS nie odstają bardzo od nich jakością i również zaspokoją potrzeby graczy.

Temperatura pod kontrolą

Wracając jeszcze do tematu wydajności, podejmę temat systemu chłodzenia. Jest to niezmiernie ważne, aby sprzęt zapewniał wysoką moc obliczeniową przez cały czas i nie tracił jej nagle po piętnastu minutach rozgrywki. Ważnym pojęciem jest tu termin thermal throotlingu. Onzacza to ograniczanie taktowania CPU i GPU w celu zapobiegnięcia przegrzaniu się układu i to całkowicie normalne zjawisko. Czasami jednak ta próba walki o schłodzenie urządzenia przybiera zbyt agresywną formę. Warto zatem dowiedzieć się z testów urządzenia, jak to wygląda w jego przypadku, i jakie rozwiązania zastosował sam producent.

Wygodne sterowanie na długie godziny

Na koniec pozostaje temat poboczny. Dokładniej mówiąc, chodzi o akcesoria. Najbardziej przydają się tu kontrolery, które zdecydowanie bardziej pasują niż opieranie się tylko o przyciski wyświetlane na ekranie. Uważam również, że słuchawki pozwalają lepiej wczuć się w atmosferę danego tytułu. Do kompletu brakuje już w zasadzie tylko powerbanku, który zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne na czas grania.

Jaki smartfon do gier wybrać?

Poniżej zebrał dwa smartfony gamingowe oraz trzy wydajne modele, które są dostępne w atrakcyjnych cenach. Oczywiście świetnie pasowałyby tu również dowolne inne flagowce.

Asus ROG Phone

Potężny smartfon, dostępny obecnie za około 3500 złotych, zachwycający liczbą dostępnych akcesoriów oraz topową specyfikacją. Za odpowiednie wrażenia z rozgrywki odpowiadają: 6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości Quad HD, Snapdragon 845, 8 GB RAM, 128 GB pamięci wbudowanej oraz bateria 4000 mAh. Naturalnie temu wszystkiemu towarzyszy świetnie wykonana obudowa z podświetlanym logo ROG.

Honor Play

Aktualnie jego cena spadła już do poziomu około 950 złotych w oficjalnej dystrybucji i wpływu na jego wydajność nie będzie miała blokada nałożona na producenta. Sprzęt dysponuje wciąż mocnym Kirinem 970, oferuje 4 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozbudowy za pomocą kart microSD. Do tego ma duży, 6,3-calowy ekran IPS o rozdzielczości oraz baterię 3750 mAh. W zasadzie to budżetowa propozycja do komfortowego grania.

Pocophone F1

Teraz czas na kolejny model do grania, a przy tym w atrakcyjnej cenie. Za około 1100 - 1200 złotych możemy nabyć urządzenie ze Snapdragonem 846, 6 GB RAM i 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozbudowy, a do tego całość podziwiamy na 6,18-calowym ekranie IPS o rozdzielczości Full HD. Dodając do tego baterię 4000 mAh, otrzymujemy porządny wybór.

Razer Phone 2

Kolejny gamingowy smartfon z krwi i kości. Oferuje 6-calowy ekran o wysokiej częstotliwości odświeżania 120 Hz i rozdzielczości Quad HD, Snapdragona 845, 8 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej, natomiast pod względem multimediów ogromny potencjał sprzętu uzupełniają głośniki stereo. Do tego mamy stylistykę inspirowaną pozostałymi produktami Razera, a całość kosztuje około 2500 złotych.

Xiaomi Mi 9

Tegoroczny flagowiec z 6,39-calowym ekranem AMOLED o rozdzielczości Full HD+, Snapdragonem 855, 6 lub 8 GB RAM można kupić za mniej niż 2000 złotych, a to czyni z niego świetny wybór dla osób, które szukają smartfony do grania. Nie brakuje też baterii 3300 mAh, porządnych aparatów czy elementów audio.

Przeczytaj również: Najlepsze darmowe gry.

Ile potrzeb, tyle urządzeń

Nie da się ukryć, że sporo osób, grających na smartfonach, nie potrzebuje nawet wydajnego urządzenia. Jeżeli jednak sporo czasu spędzamy z najnowszymi, rozbudowanymi produkcjami, wówczas warto zainwestować w topowy sprzęt, ponieważ będzie to inwestycja, która po prostu nam się opłaci.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu