Laptop do gier to chętnie wybierany rodzaj komputera z uwagi na to, że łączy w sobie odpowiednio wysoką wydajność i mobilność. Oczywiście każdy taki sprzęt świetnie prezentuje się "na papierze". Na co jednak powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę?
Kupujemy laptopa do gier. Na co zwrócić uwagę? Jakie są najlepsze modele?
Laptop do gier jest już na tyle często i chętnie stosowanym określeniem przez producentów, że do tej kategorii zaliczamy obecnie modele, których ceny startują z poziomu około trzech tysięcy złotych, a kończymy na propozycjach za ponad dwadzieścia. Widać zresztą rosnące zainteresowanie klientów takimi konstrukcjami. Dużo osób kupuje je nie tylko z myślą do grania, a z chęcią używania ich w programach graficznych, do montowania filmów czy programowania. Wydajność w dosyć mobilnym opakowaniu zachęca wielu do pójścia właśnie tą ścieżką.
Aby zaspokoić coraz bardziej zróżnicowanie wymagania, twórcy komputerów oddają użytkownikom do wyboru ogromną liczbę możliwych konfiguracji. W zasadzie te najmocniejsze to już pełnoprawne mobilne stacje robocze. Najnowsze generacje kart graficznych prosto z PC, ogromna ilość RAM-u, pojemne i szybkie dyski SSD oraz procesory, pozwalające na pracę w kilku aplikacjach jednocześnie - to fascynujące, jak duży progres zanotowały laptopy do gier. Poniżej omówimy najważniejsze kwestie do sprawdzenia przy zakupie takiego sprzętu.
Przeczytaj również: Polecane laptopy.
Potężna moc pod kontrolą
CPU
Na początek serce naszego laptopa, czyli procesor. Powrót do gry AMD na pewno zwiększy rywalizację pod tym względem i możemy liczyć na dynamiczny rozwój tego komponentu, jednak na chwilę obecną najwięcej ciekawych propozycji znajdziemy akurat z Intel Core. Tu w zasadzie warto pamiętać o tym, aby szukać procesorów Intel Core z oznaczeniem H lub HQ na końcu, co oznacza CPU z TDP ograniczonym do 45 W. Te konstrukcje zapewniają już wysoką wydajność, a przy tym niższe zużycie energii w porównaniu do swoich odpowiedników z komputerów stacjonarnych. Obecnie warto rozglądać się za laptopami z ósmą generacją Intel Core, które to wprowadzają już nawet sześciordzeniowe układy z obsługą dwunastu wątków. W przypadku AMD Ryzen również musimy unikać modeli z literką U w nazwie. Warto również przed zakupem dowiedzieć się, czy dany procesor możemy potem jeszcze podkręcać. Na szczęście niektórzy producenci laptopów dają taką możliwość.
GPU
Z punktu widzenia gracza najważniejszy komponent, zaraz po procesorze. Tu mamy do wyboru bardzo wiele różnych kart graficznych i nawet jedno GPU może występować w kilku wariantach, różniących się między sobą taktowaniem, potencjałem overclockingu czy zużyciem energii. Na początek tradycyjny podział na produkty od dwóch firm. W przypadku AMD najlepiej postawić na modele z co najmniej Radeon RX 560, który wciąż oferuje niezłą wydajność, szczególnie że najczęściej znajdziemy go w tańszych laptopach. Z kolei od Nvidii mamy znacznie więcej do wyboru. Absolutnym minimum obecnie wydaje się być GeForce GTX 1050 lub 1050 Ti z 4 GB VRAM. Jeżeli jednak oczekujemy możliwości grania w najnowsze tytuły w Full HD w nie najniższych ustawieniach graficznych, wówczas warto zainteresować się już wyższymi modelami. GTX 1060, GTX 1660, RTX 2060 czy GTX 1070 sprawdzą się tu idealnie, z kolei dla najbardziej wymagających zalecam już postawienie na GTX 1080, RTX 2070 czy 2080. W tych ostatnich przypadkach mówimy już o naprawdę wydajnych propozycjach.
Chłodzenie
Laptop do gier to jednak nie sam procesor i grafika. Ważne jest również zapewnienie im odpowiedniego chłodzenia. W tym elemencie dostrzeżemy również sporo różnic między komputerami z różnych segmentów cenowych. Najlepiej zapoznać się z testami interesującego nas urządzenia i zobaczyć, jak radzi sobie z utrzymywaniem temperatury pod obciążeniem.
Otwartość na zmiany
W tym wszystkim przydaje się opcja zmiany danego komponentu lub rozbudowana laptopa. W przypadku gamingowych laptopów wygląda to lepiej niż w ultrabookach. Pod tym względem jednak czasami wciąż daleko im do biznesowych komputerów, dających tu w zasadzie pełną wolność. Warto przed zakupem sprawdzić, czy ewentualna wymiana dysku lub kości RAM jest możliwa do wykonania w prosty sposób.
W tym miejscu możemy dodać też informację o jakości wykonania. W przypadku najtańszych urządzeń użyte materiały potrafią być niskiej jakości, a spasowanie kolejnych elementów stać na kiepskim poziomie. Lepiej nie kupować sprzętu, który przy pierwszej próbie transportu może go nie wytrzymać. Kolejna ważna sprawa to waga.
Warto również zobaczyć, jak wygląd wyposażenie z zakresu portów. Obecnie najważniejsze są tu HDMI lub Display Port, umożliwiające przesył obrazu do telewizora lub monitora, USB typu C i dobrze by było, aby dany laptop miał złącze wspierające Thunderbolt 3. Dzięki temu do komputera możemy nawet podłączyć zewnętrzną kartę graficzną.
Multimedialny kombajn
Na nic jednak zdaje się to wszystko, jeżeli gra będzie wyświetlana na ekranie o miernej jakości obrazu. W tym przypadku musimy również się zastanowić, jak duży panel będzie nas satysfakcjonował: czy 14, 15,6, a może jednak 17,3 cala. W kwestii rozdzielczości minimum to Full HD, lecz coraz częściej możemy liczyć tu na Quad HD czy Ultra HD. W temacie pokrycia wyświetlacza: matowa powierzchnia zapewnia lepszą widoczność w słońcu, z kolei błyszcząca przekłada się na bardziej atrakcyjne dla oczu kolory. Tu zatem najlepiej sprawdzić na żywo, jak dobry ekran mamy w danym laptopie. Polecam zobaczyć kąty widzenia, sprawdzić częstotliwość odświeżania obrazu (120 Hz robi sporą różnicę) i jasność maksymalną.
W przypadku laptopów do gier warto także sprawdzić zastosowane głośniki. Nie da się ukryć, że porządne udźwiękowienie pozwala dobrze wczuć się w klimat gry, a nie zawsze będziemy chcieli korzystać ze słuchawek.
Teraz przejdziemy jeszcze do tematu klawiatury. Producenci oferują tu nie tylko membranowe konstrukcje, lecz także te mechaniczne, zapewniające lepsze odczucia z rozgrywki. Kolejna sprawa to gładzik. W zasadzie mogłoby go nie być, ponieważ nie nadaje się do gier, jednak przydaje się do zwykłego korzystania ze sprzętu. Należy zapoznać się z tym, jak pracują i czy nam odpowiadają. Przydatne okazuje się być podświetlenie klawiatury.
Polecane laptopy do gier
Asus ROG Zephyrus S
Topowy laptop do gier Asusa, który znakomicie prezentuje się na żywo. Może on pochwalić się już kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 2070, procesorem Intel Core i7, wyświetlaczem o częstotliwości odświeżania obrazu 144 Hz i pełnym pokryciu palety barw sRGB oraz rozbudowanym systemem chłodzenia. To wszystko wyceniono jednak na ponad dziesięć tysięcy złotych,
Dell Inspiron G3
Obecnie można go kupić za nieco ponad pięć tysięcy złotych. W tej cenie zyskujemy smukły produkt, który stanowi rozsądny kompromis między wydajnością, a mobilnością. Na jego korzyść działa również stonowany wygląd. Napędza go Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, Intel Core i7 - 8750H, a do tego mamy głośniki firmy Waves Audio.
Lenovo Legion Y530-15
Nowy model z budżetowej serii laptopów gamingowych. W najnowszej generacji producent postawił na spokojniejszą stylistykę, zachowując przy tym wydajne podzespoły, bezramkowy ekran IPS oraz świetne głośniki.
MSI GV72
Rozsądnie wyceniona propozycja z 17,3-calowym ekranem z matowym pokryciem. Sprzęt dysponuje Intel Core i7 8. generacji, Nvidią GeForce GTX 1060 oraz systemem chłodzenia MSI Cooler Boost 4, który zapewnia mu odpowiednią wydajność przez cały czas rozgrywki. Gracze docenią również mechaniczną klawiaturę firmy SteelSeries.
Razer Blade 15
Smukły laptop z bezramkowym wyświetlaczem o częstotliwości odświeżania 144 Hz, Nvidią GeForce RTX 2080 Max-Q, 512 GB dyskiem SSD M.2, ale za to niezwykłe połączenie przyjdzie nam zapłacić ponad dwanaście tysięcy złotych. Niestety, tak bezkompromisowe urządzenia nigdy nie należą do tanich.
Laptop do gier - co w zasadzie musi w sobie mieć?
Nie da się wybrać jednego idealnego laptopa do gier. Każdy z nas ma inne preferencje, inne wymagania odnośnie wielkości czy też dysponuje odmiennym budżetem, woli inne marki, więc w zasadzie niemożliwym jest zebranie uniwersalnych cech takiego komputera. Na pewno musi być niezawodny, wydajny i oferować pewne możliwości ewentualnej rozbudowy.
Co sądzicie o laptopach do gier? Jakie modele Was najbardziej przekonują?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu