Bezpieczeństwo w sieci

Najpopularniejsze hasło 2016 roku to... "123456"

Jakub Szczęsny
Najpopularniejsze hasło 2016 roku to... "123456"
25

Wymyślanie haseł dla różnych stron może być męczące - niektórzy korzystają z menedżerów, które przechowują dla nas dane logowania. Inni ryzykują i korzystają z jednego hasła w kilku usługach. Jest też grupa, która "idzie na całego" i jako hasło ustawia bardzo prostą kombinację cyfr lub liter. To niewiarygodne, że w dalszym ciągu najpopularniejszym hasłem jest... "123456"

Jeżeli używacie podobnych ciągów, "111111", "1234567890", "123123" itp., wcale nie jesteście w lepszej sytuacji. Programy korzystające z metody słownikowej odgadują takie hasło w ciągu kilku sekund. Te ciągi najczęściej znajdują się na samym początku bazy, z której korzysta aplikacja łamiąca hasło. A zatem - ustawienie takiego ciągu to ogromna bezmyślność.

Zestawienie niebezpiecznie prostych haseł oparto o... wycieki danych z różnych usług. Przeanalizowano ponad 10 milionów rekordów, wśród których 17 procent stanowiły właśnie ciągi "123456". Na dalszym miejscach uplasowały się między innymi "qwerty" oraz "1234567890". Firma, która przygotowała zestawienie - Keeper Security dobrze zna przyczynę tego stanu rzeczy. Według badaczy, użytkownicy usług w Internecie są po prostu... leniwi.

Nie pomagają starania właścicieli usług

Wiele stron internetowych nie pozwala na ustawienie niebezpiecznie prostego hasła. Dlatego też, użytkownicy są proszeni o użycie kombinacji dużych liter, symboli, cyfr, małych liter jednocześnie. Okazuje się, że nawet takie procedury nie są w stanie skłonić Internautów do konstruowania mocniejszych danych logowania. Skoro bardzo wysoko w rankingu są takie hasła jak "1q2w3e4r", czy też "123qwe", to można śmiało stwierdzić, że działanie webmasterów jest co najmniej nieskuteczne. A słowniki programów łamiących po prostu puchną.

Alternatywą dla "nudnych" haseł może być użycie danych biometrycznych. W ostatnim czasie obserwowaliśmy rozkwit tego typu technologii. W smartfonach od dłuższego czasu standardem jest odblokowywanie za pomocą odcisku palca. W niektórych urządzeniach mobilnych można zalogować się także za pomocą tęczówki, czy twarzy. Hasło nie musi być jedyną drogą uzyskania dostępu do naszego komputera, telefonu, czy konta w usłudze.

Ale z hasłem i tak trudno jest się rozstać. Okazuje się, że najlepsze rozwiązania to te stare i sprawdzone. Odcisku palca, czy też tęczówki oka nie da się przekazać komuś innemu na wypadek sytuacji awaryjnej. Hasło jest w pewnych sferach absolutnie nie do zastąpienia - za to biometryka z powodzeniem może stać się dla niego rozwiązaniem komplementarnym. Ci natomiast, którzy ustawiają bezmyślnie proste dane logowania mogą mieć pretensje sami do siebie, jeżeli okaże się, że hakerzy przejmą ich dane.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu