Ciekawostki technologiczne

Najpopularniejsze emoji w Polsce i na świecie

Grzegorz Ułan
Najpopularniejsze emoji w Polsce i na świecie
12

Dziś już nikt nie wyobraża sobie komunikacji w sieci bez emoji, te ikonki obrazujące różne stany i sytuacje, niezwykle chętnie używane są przez internautów na całym świecie.

Dziś, w Światowy Dzień Emoji, Google podzieliło się tymi najpopularniejszymi, wykorzystywanymi przez użytkowników w Polsce i na świecie na klawiaturze Gboard. Skąd w ogóle taka popularność emoji na świecie? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Jennifer Daniel, która zajmuje się ich projektowaniem dla Google:

Do niektórych wyrażeń po prostu lepiej pasują obrazki niż tekst. Emoji stają się żartami zrozumiałymi tylko dla zainteresowanych, wchodzą do slangu, stają się częścią memów. Ulegają płynnym zmianom – tak samo jak język.

Przyznam, że aktualnie podpisuje się już pod tymi słowami, choć jeszcze kilka lat temu byłem mocno przeciwny emotikonom (to były jeszcze czasy GG, wyłączałem je w ustawieniach programu). Do dziś mi zostało, wpisywanie czasem samego :) przy uśmiechu, by nie wskakiwał obrazkowy odpowiednik. Jednak już coraz częściej się poddaje i również osobiście najczęściej wykorzystuje najpopularniejszą obecnie emoji na świecie:

To pierwsza dziesiątka na świecie, a jak to wygląda w Polsce? Najpopularniejszy jest emoji z buziakiem, z puszczonym okiem i sam nie wiem do czego służy ta trzecia. W redakcji obstawiają formę zadowolenia tak dużą, że aż prowadzącą do chińskich oczu i wypieków na twarzy zadowolenia, ewentualnie z odrobiną nieśmiałości.

A jakie są najpopularniejsze w innych krajach, możecie sprawdzić na blogu Google Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu