Ciekawostki technologiczne

Nie wiem czy kobiety są lepszymi programistami, ale to badanie próbuje udowodnić, że tak jest

Kamil Świtalski
Nie wiem czy kobiety są lepszymi programistami, ale to badanie próbuje udowodnić, że tak jest
50

Kto jest lepszym programistą: kobiety czy mężczyźni?

Wojna płci trwa nie od dziś -- i cały czas słyszymy głupkowate przepychanki które tak naprawdę nic nie wnoszą do tematu. Bo wiecie, to nie jest tak, że kobieta za kółkiem jest gorsza, niż mężczyzna. Znam wiele przykładów, które są w stanie tę tezę obalić już na pierwszym kilometrze przejechanej trasy. To zależy tylko i wyłącznie od osobistych umiejętności i predyspozycji -- tak samo zresztą sprawy mają się w innych sferach życia. Może część zawodów jest faktycznie mniej kojarzona z którąś płcią, ale to wcale nie oznacza, że jej przedstawiciele nie mogą być w czymś dobrzy. I ostatnie badanie pokazuje, że taką sferą dla kobiet jest... programowanie!

Kobiety programują lepiej niż mężczyźni?

Prawdopodobnie jest wiele kobiet, które dużo lepiej radzą sobie z tematem programowania, niż ich koledzy po fachu. I jakkolwiek dyskusyjne by to badanie i wyciągnięte z niego wnioski nie były — materiał przygotowany przez California Polytechnic State University z  North Carolina State University idzie w zaparte, że to właśnie płeć piękna jest lepsza w swojej pracy. Na czym opierają swoje wnioski?

Badanie przeprowadzone zostało w oparciu o monitorowanie serwisu GitHub. Udało im się wyróżnić płeć 1,4 miliona użytkowników — i śledząc ich poczynania odkryli, że 78.6% pull-requestów ze strony kobiet zostało zaakceptowanych. W przypadku mężczyzn liczby te wyglądały nieco gorzej, bo akceptacji doczekało się... 74.6%.

Od razu też pojawiły się spekulacje i dyskusje na temat tego, co jest powodem takich, a nie innych, statystyk. I okazuje się, że powodem zyskania większej liczby akceptacji ma być... przygotowywanie przez nich zmian, które projekty potrzebują najpilniej. Do tego jednak dochodzi kolejna zależność -- rzekomo kobiety których nazwy w serwisie są neutralne, mogą liczyć na dużo większe szanse do zaakceptowania projektu, niż w przypadku koleżanek, których imię / nick zdradzają płeć (71,8% vs. 62,5%).

Ta przepychanka się szybko nie skończy

Myślę że programiści w swoim otoczeniu mogliby wskazać wiele przykładnych i antyprzykładnych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To zależy już od osobistych predyspozycji i... po prostu umiejętności, chęci chłonięcia wiedzy. Sam nie uważam, by miało to jakikolwiek związek z płcią programistów. Nie zmienia to jednak faktu, że procentowo kobiet w branży wciąż jest dużo mniej -- ale statystyki z roku na rok się zmieniają. I wcale nie jest wykluczone, że te dysproporcje w większym stopniu się wyrównają.

Mimo wszystko badanie pod którym podpisują się dwa amerykańskie uniwersytety nie jest w stanie przekonać mnie do tego, że płeć ma tu jakiekolwiek znaczenie.

Źródło: Gizmodo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot