Ile razy śniłeś, że latasz? - pytają członkowie planetarium Niebo Kopernika - Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieć skrzydła? Odkryj wi...
Najpiękniejsze połączenie marzeń i nowych technologii w warszawskim Koperniku!
Ile razy śniłeś, że latasz? - pytają członkowie planetarium Niebo Kopernika - Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to jest mieć skrzydła? Odkryj wielką tajemnicę latania z Leonardem da Vinci, braćmi Montgolfier, braćmi Wright i innymi pionierami lotnictwa. „Na skrzydłach marzeń” to niezwykła przygoda z nauką i historią lotnictwa, pozwalająca szybować balonem, sterowcem i samolotem. Marzenie o lataniu wyniosło człowieka jeszcze dalej - w Kosmos. My także odwiedzimy stację kosmiczną i polecimy rakietą. A więc ile razy śniłeś, że latasz? Sny czasem się spełniają...
To jeden z tych mementów, gdy żałuję, że wyprowadziłem się z Warszawy. Stołeczne Centrum Nauki Kopernik to istna orgia atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wisienką na torcie jest planetarium, które właśnie zafundowało nam pierwszy polski film w technologii fulldome!
Fulldome pozwala wyświetlać filmy na ekranie sferycznym. Mówiąc wprost - możemy oglądać ruchome obrazy we wnętrzu kopuły, takiej jaką dysponują przede wszystkim planetaria. Kopernik włożył wiele pracy w stworzenie filmu w takiej technologii i ten pierwszy polski eksperyment zakończył się sukcesem!
Fulldome to bardzo młoda, dopiero rozwijająca się technologia. Umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. W takie właśnie ekrany wyposażone są planetaria. Siadając na widowni, obserwujemy akcję rozgrywającą się przed nami, nad nami, z boku i z tyłu. Film nas otacza, oddziałuje na zmysły i daje wrażenie osobistego uczestniczenia w fabule. Praca nad pionierskim filmem zajęła ekipie Studia Planetarium Niebo Kopernika 3 lata. Zarówno storyboardy, jak i całe kadry musiały być wpisywane w format koła. Po wydrukowaniu przypominały naklejki na płyty CD. Blisko czterdziestominutowa animacja składa się 63 000 klatek, przy czym każda ma rozmiar 4000x4000 pikseli, czyli dwukrotnie większy niż kinowa. W filmach fulldome nie stosuje „ostrego” montażu filmowego. Ujęcia zmieniają się w wyniku przejść i przenikań. Specyficzne są także ruchy kamery - o wiele wolniejsze niż w tradycyjnym filmie. (źródło)
Czytaj dalej poniżej
24 października w planetarium Niebo Kopernika odbyła się oficjalna premiera filmu "Na skrzydłach marzeń" ("Dream to Fly"). Nie zabrakło balonów, stewardess, modeli samolotów. Jak twierdzą zagraniczni fachowcy, film może stać się dla filmów fulldome tym, czym "To Fly!" (1976) był dla technologii IMAX – punktem zwrotnym, wyznaczającym nowy kierunek rozwoju.
Jak złożone było to zadanie, mówi Maciej Ligowski, założyciel studia i współautor koncepcji filmu: “Prace nad filmem musiałem zacząć od zera, od zaplanowania pipeline'u, całej infrastruktury dla Planetarium i studia, wyboru oprogramowania. W tamtym czasie nikt w Polsce nie był w stanie mi doradzić, w jaki sposób tworzy się animacje na kopułę. Tą wiedzę zdobyłem za granicą. Wiedziałem jednak, że aby poradzić sobie z tak trudnym zadaniem potrzebuję wyjątkowych współpracowników. Moim celem było stworzenie zespołu złożonego z utalentowanych ludzi z różnych środowisk, mających odmienne doświadczenia i podejście do filmu. W czasie prac scenariuszowych i konceptualnych szukaliśmy nieustannie własnego, unikatowego języka. Zależało mi na tym aby wnieść do świata planetariów trochę świeżości i nowej jakości.” (źródło)
Mimo że premiera odbyła się dosłownie kilka dni temu, film ma już na swoim koncie dwie poważne nagrody. 1 czerwca tego roku obraz otrzymał planetaryjny odpowiednik Oscara na FullDome Festival w Jenie (Niemcy). We wrześniu natomiast zdobył laur za scenariusz podczas Imiloa Film Festival na Hawajach.
FullDome Festival w niemieckiej Jenie to jedna z trzech najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez branży planetaryjnej na świecie. Spośród 30 filmów zgłoszonych do tegorocznej edycji imprezy, organizatorzy nagrodzili debiutancką produkcję Nieba Kopernika. Dostrzeżono jej oryginalność i innowacyjność w wykorzystaniu przestrzeni wielkiego sferycznego ekranu. Film spotkał się również z uznaniem producentów z branży planetariów. (źródło)
Reklama
"Na skrzydłach marzeń" to poruszająca historia spełnionych marzeń o lataniu, których ludzkość doświadczała od początków swego istnienia.
Początków lotnictwa można szukać w najdawniejszych marzeniach i tęsknotach. Pragnienie, by się wznieść do gwiazd towarzyszy ludzkości od początku dziejów. Odnajdujemy je w mitologii greckiej, Księdze Tysiąca i Jednej Nocy, chińskiej tradycji puszczania lampionów. Film pozwoli nam poddać się tym marzeniom i odkryć wielką tajemnicę latania. Podróżując przez 12 epok, poznamy kluczowe momenty w historii lotnictwa i zobaczymy machiny, którym udało się wzbić w przestworza. Spotkamy Leonarda da Vinci, braci Montgolfier, czy braci Wright. Poszybujemy balonem, sterowcem, samolotem i rakietą kosmiczną. W roli narratora usłyszymy Danutę Stenkę. Szczególny klimat filmu podkreśli także muzyka skomponowana przez Michała Lorenca, w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka. (źródło)
Reklama
Planetarium Niebo Kopernika działa od 2011 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej oryginalnych obiektów tego typu w Europie. Poza projekcjami filmowymi i pokazami nocnego nieba, odbywają się tam również wykłady i spotkania.
Usytuowany tuż przy Wiśle budynek przypomina z zewnątrz ogromny głaz narzutowy. Jego wnętrze kryje salę projekcyjną ze sferycznym ekranem o 16-metrowej średnicy. Waży on ok. 3 ton i jest zawieszony nad widownią na ogromnych łańcuchach. Sala jest wyposażona w 137 wygodnych krzeseł ustawionych w sposób umożliwiający swobodne patrzenie w niebo. Pokazy wyświetlane są z czterech rzutników cyfrowych oraz projektora gwiazdowego Megastar IIA wyświetlającego kilkanaście milionów punktów świetlnych – gwiazd. (źródło)
Jeśli chodzi natomiast o technologię studia produkcyjnego, planetarium używa najnowocześniejszych systemów graficznych i specjalistycznego oprogramowania fulldome firmy Skan-Skan. Materiały są tworzone w rozdzielczości 4K. Dostępny w studio sprzęt to renderfarma, na którą składa się 50 najnowocześniejszych procesorów, a także system DigitalSky2, który generuje obraz na kopułę w czasie rzeczywistym.
"Na skrzydłach marzeń" ("Dream to Fly"):
Producent: Maciej Ligowski
Reżyseria: Paulina Majda
Reżyseria animacji: Maciek Sznabel
Animacja 3D: Bartłomiej Borawski, Maciek Sznabel, Maciej Rasała
Rendering: Mirosław Restel
Muzyka: Michał Lorenc
Narracja: Danuta Stenka
Więcej informacji i repertuar planetarium: niebokopernika.pl.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu